Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: rolling shutter w R7

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2022
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    12

    Question rolling shutter w R7

    Cześć,

    nurtuje mnie jedna kwestia - po co w R7 jest Raw Burst Mode z 30 fps, w którym można sobie nawet włączyć 1/2s Pre-Shoot Mode, skoro aparat cierpi na rolling shutter?

    Funkcja półsekundowego zapisu przed dociśnięciem spustu istotnie jest przydata w akcji, ale na litość boską, jak powolna akcja to musi być, aby nie było zniekształceń spowodowanych przez rolling shutter? Do startujących i lądujących ptaków to sie nie nadaje! Co więc można tym fotografować? Zbierające się do galopu steterczałe łosie?

    Kupiłem R7 właśnie do dynamicznych ujęć dzikiej przyrody, ale prawie cały czas jadę na głośnej migawce mechanicznej, bo moim zdaniem elektroniczna nadaje się tylko do statyki lub powolnego ruchu jak szybujące mewy czy spacerujące sarny. Czy może czegoś nie ogarniam?

    Wydaje mi się, że granicą jest 1/100s, czyli jeśli ruch byłby rozmyty na migawce mechanicznej przy 1/100 sek, to na migawce elektronicznej będą zniekształcenia nawet jeśli usatwie 1/4000s.

    Czy ktoś ma podobne doświadczenia?

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    Cytat Zamieszczone przez lubie_kaktusy Zobacz posta
    Cześć,

    nurtuje mnie jedna kwestia - po co w R7 jest Raw Burst Mode z 30 fps, w którym można sobie nawet włączyć 1/2s Pre-Shoot Mode, skoro aparat cierpi na rolling shutter?
    (...)
    Dla chwalenia się, chory marketing jak dla mnie, co do reszty nie mam zdania.

  3. #3
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    381

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    Z ciekawości mógłbyś pokazać jakieś przykłady tego rolling shutter z R7?

    Ja wiem, że ten efekt występuje i może być mniej lub bardziej widoczny ale być może mocno go demonizujesz szukasz w każdym zdjęciu najmniejszych oznak.
    Ostatnio edytowane przez robcio ; 29-09-2022 o 23:17

  4. #4

    Dołączył
    Jan 2022
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    12

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    Wyjdzie na to, że jestem gołosłowny - niestety usunąłem te pliki, bo nie trzymam wadliwych zdjęć na dysku. Zrobię kolejne na podlatujących ptakach w terenie, ale proszę o cierpliwość. Bardzo bym chciał aby się okazało, że demonizuję.

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    373

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    U mnie w R6 też jest rolling shutter ale na szczęście w moim przypadku jest niezauważalny.
    Tzn jak przeglądam foty na aparacie to dobrze go widać.
    Ale na kompie nie rzucał się w oczy. A już po skadrowaniu foty na kompie tym bardziej nic nie było widać.
    No ale w moim przypadku to sport na hali. Gdyby nie wiedza że coś takiego występuje na elektronicznej przy świetlówkach - to na kompie bym tego nawet nie zauważył.
    A jak ktoś foci przyrodę - niebo - to może zauważyć że jeden poziom nieba jest trochę ciemniejszy, niżej normalny a jeszcze niżej znowu ciemniejszy. To tak jakby winieta ale w postaci poziomych warstw.
    Ostatnio edytowane przez Makudonarudo ; 30-09-2022 o 09:50

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    Trochę nie tak. Pionowe paski są spowodowane migającym oświetleniem więc w przypadku nieba nic takiego się nie pojawi bo słońce nie migocze.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    https://www.canonrumors.com/forum/th...-the-r7.41622/

    So the take home message is: avoid H+ mode for EFCS at /250s or slower and all mechanical modes at 1/250s or slower. Also, the R7 does have bad rolling shutter with ES, so avoid that when wings are flapping fast or panning fast against vertical lines. But, the R7 has a good variety of drive modes, the H+ mode is 30 fps for ES and 15 fps for MS and EFCS, the H is 15fps for ES, 8 for EFCS and 6.5 for for MS, and low continuous is 3 fps for all three modes, and so we have lots of choice for different situations. I leave the camera in low speed continuous ES for static shots, H+ ES for BIF and H+ EFCS for insects in flight etc where rolling shutter can be a disaster.

  8. #8
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    Cytat Zamieszczone przez Makudonarudo Zobacz posta
    U mnie w R6 też jest rolling shutter ale na szczęście w moim przypadku jest niezauważalny.
    Tzn jak przeglądam foty na aparacie to dobrze go widać.
    Ale na kompie nie rzucał się w oczy. A już po skadrowaniu foty na kompie tym bardziej nic nie było widać.
    No ale w moim przypadku to sport na hali. Gdyby nie wiedza że coś takiego występuje na elektronicznej przy świetlówkach - to na kompie bym tego nawet nie zauważył.
    A jak ktoś foci przyrodę - niebo - to może zauważyć że jeden poziom nieba jest trochę ciemniejszy, niżej normalny a jeszcze niżej znowu ciemniejszy. To tak jakby winieta ale w postaci poziomych warstw.
    Na R5 bardzo widać - przykład z wczoraj - to jest zrzut ekranu kawałka surówki bez obróbki w koszu się ostało :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2022-09-30 124355.png
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	2,56 MB
ID:	9158
    Ostatnio edytowane przez Ketchup ; 30-09-2022 o 12:47

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    A czy to jakiś wielki problem nie używać tej elektronicznej migawki?
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  10. #10

    Dołączył
    Jan 2022
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    12

    Domyślnie Odp: rolling shutter w R7

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    A czy to jakiś wielki problem nie używać tej elektronicznej migawki?
    Absolutnie żaden problem - nawet zmieniłem sobie funkcję jednego z przycisków aby szybko włączać i wyłączać "silent mode". Trzeba być elastycznym i się dostosowywać. O ile teściowa z kotletem na widelcu nie wzdryga się na dźwięk migawki mechanicznej, o tyle żurawie na łące o świcie podnoszą taki klangor, że można wyskoczyć z butów i zapomnieć o dalszych zdjęciach, bo zanim się człowiek zorientuje co się stało, to żurawie i wszystko w okolicy już odlatuje. Wolałbym aby było odwrotnie, ale niestety ewolucja tak to ukształtowała.

    A tak serio to żurawie można śmiało fotografować na elektronicznej bez ryzyka RS, bo to ślamazarne ptaki. Problem pojawia się przy mniejszych i bardziej dynamicznych stworzeniach, gwałtownie poruszających się, ale dla takich właśnie zwierząt przydaje się funkcja zapisu zdjęć sprzed pół sekundy w trybie pre-shooting.

    Moje wnioskowanie przed zakupem R7 było następujące: skoro Canon wsadził do aparatu funkcję pre-shooting, który jest dedykowany do szybkiej akcji to znaczy, że ta funkcja działa i jest użyteczna, bo inaczej Canon naraziłby się na krytykę i niezadowolenie klientów. Na tej funkcji zapisu zdjęć sprzed pół sekundy bardzo mi zależało, właśnie do małych ptaków, bo to są super ujęcia, na przykład przy karmnikach albo na wodzie, ale okazało się często skrzydła są powyciągane, pourywane albo każde w inną stronę z powodu ograniczeń migawki elektronicznej. Wiem - było kupić R3

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •