Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Tryby auto w Canonie i pytanie laika

Mieszany widok

  1. #1
    Awatar Oskariusz
    Dołączył
    Sep 2022
    Miasto
    Poznań
    Posty
    7

    Domyślnie Tryby auto w Canonie i pytanie laika

    Witam forumowiczów,

    Pytanie dotyczące trybów auto:
    Posiadam canona 40d - ogarniam tryb manualny, ale ostatnio wyszedłem na rodzinne spotkanie na dworze, szliśmy przez park i myślałem, że oszaleje - raz czas naświetlania 1/4000 był ok, innym razem w zacienionym miejscu zdjęcia wychodziły dopiero przy 1/500. Czy istnieje magiczny tryb, który robi dobrze wyglądające zdjęcia?

    Drugie pytanie:
    Mowa o budżetowych obiektywach - dlaczego taki 50mm wychodzi w podstawowej wersji wychodzi z światłosiłą 1.8 a taki 40mm już z 2.8? Na pewno nie jest to podyktowane możliwościami technologicznym, tylko wynika to z czegoś innego. Jest ktoś w stanie przybliżyć mi tą spawę?

    Pozdrawiam,

  2. #2
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Tryby auto w Canonie i pytanie laika

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Pytanie dotyczące trybów auto:
    Posiadam canona 40d - ogarniam tryb manualny, ale ostatnio wyszedłem na rodzinne spotkanie na dworze, szliśmy przez park i myślałem, że oszaleje - raz czas naświetlania 1/4000 był ok, innym razem w zacienionym miejscu zdjęcia wychodziły dopiero przy 1/500. Czy istnieje magiczny tryb, który robi dobrze wyglądające zdjęcia?
    w takich sytuacjach mozesz wrzucic P albo nawet zielony kwadracik i tez bedzie dobrze. w zaleznosci od potrzeb moze tez byc Av (jesli chcesz kontrolowac przyslone) badz Tv (jesli chcesz pilnowac czasu). to sa dosc proste rzeczy tylko musisz sobie doczytac w instrukcji (jak nie masz na papierze, to w sieci bedzie pelna do 40D po polsku)

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Drugie pytanie:
    Mowa o budżetowych obiektywach - dlaczego taki 50mm wychodzi w podstawowej wersji wychodzi z światłosiłą 1.8 a taki 40mm już z 2.8? Na pewno nie jest to podyktowane możliwościami technologicznym, tylko wynika to z czegoś innego. Jest ktoś w stanie przybliżyć mi tą spawę?
    40mm to konstrukcja zaprojektowana w minimalnym rozmiarze i stad sie bierze swiatlosila. wiec w sumie tak, kwestia technologiczna (optyczna).

    generalnie w bagnecie EF swiatlosila jest relatywnie latwa i tania do uzyskania w obiektywach standardowych i krotkich tele. im dluzsze ogniskowe tym kwestia sie robi drozsza (optycznie nie jest to moze wyzwanie jako takie, ale wymaga duzych soczewek - a to kosztuje). w obiektywach szerokokatnych rzecz rozbija sie o mozliwosci optyczne - jasne stalki szerokokatne potrzebuja bardziej zaawansowanych konstrukcji optycznych i specyficznych soczewek (koszta produkcji, serwisu, itd. itp.) wiec tez cena idzie w gore.
    www albo tez flickr

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Tryby auto w Canonie i pytanie laika

    Cytat Zamieszczone przez Oskariusz Zobacz posta
    Witam forumowiczów,

    Pytanie dotyczące trybów auto:
    Posiadam canona 40d - ogarniam tryb manualny, ale ostatnio wyszedłem na rodzinne spotkanie na dworze, szliśmy przez park i myślałem, że oszaleje - raz czas naświetlania 1/4000 był ok, innym razem w zacienionym miejscu zdjęcia wychodziły dopiero przy 1/500. Czy istnieje magiczny tryb, który robi dobrze wyglądające zdjęcia?

    Drugie pytanie:
    Mowa o budżetowych obiektywach - dlaczego taki 50mm wychodzi w podstawowej wersji wychodzi z światłosiłą 1.8 a taki 40mm już z 2.8? Na pewno nie jest to podyktowane możliwościami technologicznym, tylko wynika to z czegoś innego. Jest ktoś w stanie przybliżyć mi tą spawę?
    1. Ustaw sobie tryb Av, wybieraj wymaganą przysłonę a sprzęt sam dobierze czas. W przyzwoitym świetle wystarczy jeśli przypilnujesz ISO i ewentualnej korekty ekspozycji.

    2. Oba obiektywy to proste szkła w systemie Gaussa. Otwór maksymalny "wychodzi" w takiej konstrukcji jako dopuszczalny jakościowo jeśli chodzi o brzegi kadru. 50mm to łatwa konstrukcja i f/1.8 da się zrealizować przy tak oszczędnej konstrukcji. Naleśnik aby był mały musi mieć małe soczewki i stąd otwór względny f/2.8.
    Żeby z naleśniku EF-M 22/2 osiągnąć f/2 trzeba było całkowicie opracować nową konstrukcję - przednia soczewka mała i wklęsła, tylna duża i asferyczna.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie Odp: Tryby auto w Canonie i pytanie laika

    Automatyka naświetlania jest mało inteligentna. Z czarnego zrobi szare, z białego też zrobi szare. Pod pokrętłem na tylnej ściance jest korekta ekspozycji i przy dużej ilości jasnego w kadrze (np. śnieg) należy dać korektę na plus a przy dużej ilości ciemnego korektę na minus. O ile korygować? To już zadanie tej mądrzejszej części zestawu fotograf-aparat. Bezlusterkowce pozwalają podejrzeć zdjęcie takie jakie ono będzie zapisane na karcie, w lustrzance bez trybu Live View nie da się.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 254

    Domyślnie Odp: Tryby auto w Canonie i pytanie laika

    Zacznij od trybu P. Możesz w nim ustawić górne ograniczenie na ISO i wprowadzać korektę, o której mówi Przemek. Zielony kwadracik to jak zupełnie nie chce Ci się myśleć.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 29-09-2022 o 10:46
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 285

    Domyślnie Odp: Tryby auto w Canonie i pytanie laika

    W aparatach z trybami pracy PASM w automatyce programowej P aparat uwzględnia aktualną ogniskową przy doborze pary migawka/przysłona tak, aby zdjęcie z ręki wychodziło nieporuszone abstrahując od stabilizacji w obiektywie, natomiast w trybie preselekcji przysłony Av tak się nie dzieje, i czasy mogą wyjść niespodziewanie zbyt długie. Najlepszą kontrolę nad parametrami ekspozycji zapewnia tryb manualny M przy Auto ISO, jednakże w C 40D nie ma możliwości wprowadzania korekcji ekspozycji w tym trybie inaczej, niż kontrolując parametry migawki, przysłony i ISO, więc jest to pełny "manual" i wymaga doświadczenia. Wprowadzanie korekt ekspozycji jest natomiast możliwe w trybach P, Av i Tv, a jest o konieczne, bo automatyka ekspozycji Canona notorycznie daje ciała w bardziej skomplikowanych warunkach oświetlenia sceny.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  7. #7
    Awatar Oskariusz
    Dołączył
    Sep 2022
    Miasto
    Poznań
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: Tryby auto w Canonie i pytanie laika

    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, rozświetliło mi to temat jak f1.0 rozświetla matrycę cmos. Dzięki chłopy, jesteście najlepsi

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •