Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Filtry na obiektywy RF

  1. #1

    Domyślnie Filtry na obiektywy RF

    Macie jakiś ranking filtrów UV.
    Jakość obiektywów idzie w górę a filtrów na rynku jest zatrzęsienie jakie nap przykład byście polecieli dla : Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM i Canon RF 70-200 mm f/2.8 L IS USM
    Jeśli temat trafił do złej kategorii to proszę o przeniesienie

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 021

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    Ja ostatnio do eLek zdecydowałem się na Marumi Filtr Protect Super DHG, jest jeszcze wersja Marumi EXUS - ale wtedy to była nowość więc cena była duża i był problem z dostępnością.
    Posiłkowałem się mocno nieaktualnymi testami na Optycznych i własnymi doświadczeniami.
    Wcześniej kupowałem Hoya, ale obecnie wolę matowe wykończenie obudowy Marumi niż połyskujące Hoya.
    Trafił mi się jeden filtr polaryzacyjny Canona (ponoć robił je KENKO) na wyprzedaży za ułamek ceny - całkiem fajnie i płynnie działa - ale normalne ceny mają kosmiczne.
    1DX + 50L

  3. #3

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    dziękuje
    może jeszcze ktoś coś?

  4. #4

    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Słubice
    Posty
    6

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    Osobiście używam więcej Hoya ( HD ) i ostatnio do RF Hoya nano HD ale też do "EF" Marumi lecz mniej

  5. #5
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 619

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    Nigdy nie używałem żadnych "ochraniaczy" na obiektyw, dla mnie to kolejny element układanki, który może wpłynąć na jakość zdjęcia, a ma wątpliwy walor ochronny. Polary i szare używam Marumi.

  6. #6
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    734

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    Ja używam ale głównie polaryzacyjne ale to na wyjazdach. Jak robię ślub czy inną imprezę zdejmuję i działam bez.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    Używam filtrów ochronnych
    Ponieważ zdarzyło mi się czymś zafajdać taki filtr to zakładam, że tak samo mogłem urządzić przednią soczewkę.
    Aktualnie Hoya HD na szkłach EF i RF a Hoya Fusion Antistatic na EF-M. Uważam, że Hoya znacznie poprawiła możliwości czyszczenia szkła więc nie jest to już tak wkurzające jak dawniej.
    Oczywiście trzeba mieć czas i cierpliwość, żeby wymieniać UV na polara i odwrotnie ale cóż... Wszystko to dla przyszłego nabywcy mojego używanego szkła
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    Na wszystkich obiektywach szerokokątnych i na kitowych zoomach używam filtrów, bo ich wpływ na obraz jest niewielki, lub żaden. Natomiast na teleobiektywach przestałem używać jakichkolwiek filtrów. Najpierw używałem zwykłe B+W bez powłok, ale obniżały kontrast pod światło, potem założyłem Hoyę HMC, i zobaczcie, co się stało:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6527_cr.JPG
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	2,63 MB
ID:	9996

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6539.JPG
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	4,06 MB
ID:	9997

    Te ukośne prążki to efekty załamania światła na każdej kolejnej powłoce MC. Być może filtr był podróbką, ale zrezygnowałem w ogóle ze stosowania i nie eksperymentuję już z żadnymi, za żadne pieniądze.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    W ostatnich latach przesunąłem środek ciężkości co do ochrony - na osłony przeciwsłoneczne.

    Przy czym bardzo szanuję osłonę wspierająca sie na konstrukcji obiektywu, a nie na ruchomym ryjku (o ile taki występuje).
    Szkła m4/3 wręcz to torby idą z osłoną nigdy nie zdejmowaną - fakt, bardzo dobrze to mają przemyślane (z wyjatkiem jednego), wkładanie dekielka itd

    Na gruncie Canon najgorzej mi z 24/2.8 STM i 40/2.8, kóre nie maja koncepcji montażu osłony, i tzreba nakręcać gwint na ryjek. Jako takie, ew. uderzenia przenoszą na istotny a niekoniecznioe mocny element. Ale znalazłem z archaicznych czasów elastyczną nakręcaną ma 52mm, przypadkowo to zgodna średnica
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  10. #10
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    667

    Domyślnie Odp: Filtry na obiektywy RF

    Polaryzacyjne na stosunkowo krótkich ogniskowych, bo nie przeszkadzają jakoś specjalnie (bardziej w kwestii przyciemnienia samego i podnoszenia czasów naświetlania. Krótka ogniskowa - krótki czas naświetlania), a fajnie niekiedy można wyciągnąć kolorki. UV w ogóle nie stosuję, strata kasy skoro mam dekielki, których zawsze używam. Ściągam obiektyw z aparatu i zakręcam go zawsze z obu stron zanim włożę do torby.

    Natomiast co do tanich vs drogich filtrów polaryzacyjnych. Niedawno kupiłem polara na Canonowską 50tkę jakiegoś najtańszego za 30-40zł. Raz że kręci się go beznadziejnie (taki jakiś luźny był, to raz, a dwa - szorstko chodził, nieprzyjemnie bardzo). Popracował kilka miesięcy i... urwała się ta część z samym filtrem, a ring, który przykręcony był do obiektywu został i... ciężko było odkręcić ten ring z obiektywu. W końcu się udało, ale chwilkę się pomęczyłem. Więc jak już coś kupować, to jakiś w miarę firmowy ze względu nie na jakość zdjęć (nie zauważyłem niczego dziwnego działajac na nim), ale ze względu na jakość wykonania samych metalowych pierścieni.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •