Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

  1. #1

    Domyślnie Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    Nie znam się za bardzo na fotografii. Coś tam wiem co to przesłona i czas naświetlania, migawka itp. Trochę kiedyś pstrykałem lustrzankom. Zawodowo jestem przedsiębiorcą i prowadzę warsztat zajmujący się usługami z zakresu tak zwanego auto detailingu. Od niedawna organizujemy szkolenia z detailingu samochodów w formie kilkudniowych kursów. Detailing to takie jakby odnawianie auta - lakierów, tapicerki, plastików, ale nie tylko także zabiegi ochronne, kosmetyka samochodowa i inne rzeczy związane z wyglądem samochodu wewnątrz i na zewnątrz.

    Chciałbym te szkolenia wypromować w socjal mediach na FB i Instagramie. Do tego potrzebne mi są dobre zdjęcia (tak mi specjaliści doradzili). Na razie nie chcę zatrudniać agencji, czy profesjonalnych fotografów. Na początek chcę spróbować sam, więc muszę nauczyć się też robić ładnej zdjęcia. Możecie mi coś doradzić? Jaki ujęcia, kadry, jakieś przykładowe pomysły jak robić ładne zdjęcia samochodów, które przypadną widzą do gustu i przyciągną uwagę?

    Początkowo próbowaliśmy ze zdjęciami ze szkoleń. Ludzie w trakcie pracy itp. ale niespecjalnie to wzbudzało zainteresowanie. Za to widzę czasem zdjęcia samochodów, które mają ogrom polubień. Wydaje mi się, że takie zdjęcia pasują do mojej branży szkoleń z detailingu i piękne samochody zawsze cieszą oko i przyciągają uwagę. Dlatego pomyślałem, żeby zapytać na forum fotograficznym.

    Wyceny usług agencji reklamowych, którym i tak trzeba dostarczyć samemu materiały czyli zdjęcia i filmy mogą przyprawić o zawrót głowy.

    Widziałem, że jest tu też dział o filmowaniu, więc może mi też w tej kwestii doradzicie, bo filmy też chcielibyśmy robić. Nie wiem za bardzo o co pytać i od czego zacząć. Artysta ze mnie żadne, ale chyba mnie to nie skreśla tak całkowicie w tym temacie?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom


  3. #3
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    IMHO jeśli nie kręci Cię / Was robienie zdjęć, siedzenie potem nad nimi, to trudno będzie osiągnąć efekt WOW. Nie piszę tego absolutnie złośliwie, ani też nie chcę podcinać skrzydeł, ale tak uważam.
    Tym bardziej, że zakładam, iż sam detailing pochłania u Was większość energii, chyba, że macie jakiegoś gościa wśród Was, którego foto kręci.
    Mam znajomego z branży budowlanej, który jednocześnie jest wielkim fanem foto i jak się to w jego firmie wydało, to zaczęli go bardziej angażować w focenie swoich efektów i produktów, które sprzedają - znajomemu to pasi, mniej siedzi za biurkiem, trochę sprzętu ma zasponsorowali - obie strony bardzo zadowolone. Zdjęcia dużo lepsze niż kiedyś robione "przypadkiem".

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    373

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    I uzupełniając post wyżej:
    Jak kogoś kręci dana tematyka to na internecie są zdjęcia wszystkiego.
    Można poszukać fot które nam się podobają (ale innym mogą się nie spodobać - jak wiadomo sztuka to nie matematyka)
    I te foty które nam się podobają - próbować odtworzyć. Zawsze to jakiś punkt zaczepienia aby wiedzieć jak zacząć.
    A jak przeglądane foty na internecie nam się nie podobają to albo odwiedzamy złe strony albo zwyczajnie nie mamy tego pociągu artystycznego. Bo można też zobaczyć jakie zdjęcia zbierają najwięcej lajków i te próbować odtwarzać ale takie kopiowanie na siłę bez wiedzy - czym dana fota przyciąga uwagę - będzie męczarnią.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 285

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    Najlepiej poszukać pasjonata fotografii, któremu nie nawaliło prądu w kitę, a który zrobi Wam co trzeba za godziwe stawki, niższe niż w agencji, a sam będzie miał też i satysfakcję, i pieniądze.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    Ja kiedyś się trochę bawiłem fotografią, tak bardzo amatorsko. Z braku czasu temat dość szybko umarł. Myślę, że oglądając, czy też nazywając rzeczy po imieniu - zgapiając od innych, lepszych może dałbym radę. Chciałem spróbować. Fotografa można zamówić owszem i na pewno zrobi lepsze zdjęcia, tylko możemy to zrobić raz na jakiś czas. Auta mamy na określony czas i nie zawsze będzie opcja umawiania się z fotografem. Musimy mieć ciągle nowe materiały na FB, Instagram. Fajnie jakby ktoś (czyli ja) będący zawsze na miejscu dał radę pstryknąć jakieś ładne zdjęcia.

    P.S.
    Dzięki za link.

  7. #7
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    Nie znam gościa, ale czasem mi się wyświetlają jego zdjęcia samochodów na fejsie, może coś podpatrzysz
    https://www.facebook.com/cotoescargofoto

    Sam bym chętnie pofocił samochody, tym bardziej, że focę samoloty, tylko czasu brak

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    @Makudonarudo Bez jakiegoś zestawu sprzętowego nawet nie poćwiczysz. A to już wydatek z niepewnym skutkiem.
    Jako absolutne minimum widziałbym M50 + M22 + Sigma 56/1.4. No ewentualnie odpowiedniki tych szkieł od Viltroxa.
    Do obróbki soft klasy LR lub C1 - też parę setek.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    W tamtym roku robilem foty tego cuppera. Chlopaki mieli 4 szt które kupili wspólnie i się nimi ścigali na torze. Ten "mój" był w najgorszym stanie z największym przebiegiem. Foty trzasnąłem M50 z 60macro i cpl'ka. Reszta waliła z tel.

    Rezultat był taki, że ten najgorszy sprzedał się 1szy za największe pieniądze.

    Zobacz jakie zdjęcia Ci się podobają i takie walnij. Najlepiej dłuższą ogniskową żeby ładnie zachować bryłe. Polarem usun refleksy ze szkła i powinno być ok.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Jak sfotografować auto? Żeby się podobało ludziom

    Samochody to taki dość fajny temat do zdjęć. Gorzej jak ktoś sprzedaje usługi finansowe albo miotły .

    Sprzęt mogę kupić. To jest jednorazowy wydatek. Można też w leasing wziąć chyba. Opcja do przemyślenia. Właśnie słyszałem, że przydałby mi się jakiś dobry jasny obiektyw. Coś też z dłuższą ogniskową, chyba do efektu rozmycia tła. Małej głębi ostrości. No coś tam wiem . Jeszcze mi polecono filtry polaryzacyjne, ale te już nie wiem jak się stosuje. Nigdy nie miałem. Koszty sprzętowe są ok, bo chyba aż jakichś absurdalnie wypasionych obiektywów nie potrzebuję. Wiem, że potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tys. Ja staram się uniknąć stałego kosztu na przykład ze strony agencji, bo to trzeba robić systematyczni i cały czas, a to wpłynęłoby na ceny naszych usług, które i tak jesteśmy zmuszeni podnosić jak wszyscy, bo wszystko drożeje. Auto detailing to nie usługa potrzeba do życia, tak samo jak szkolenia z detailingu i to widać już, że ten szalony wzrost cen powoduje spadek zainteresowania.
    Ostatnio edytowane przez Detailing ; 23-05-2022 o 10:34

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •