Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Obiektyw EOS M 18-150 zamiast zestawu 15-45 + 22 + 55-200

Widok wątkowy

  1. #1

    Dołączył
    May 2022
    Miasto
    Słupsk
    Posty
    2

    Domyślnie Obiektyw EOS M 18-150 zamiast zestawu 15-45 + 22 + 55-200

    Witam wszystkich (pierwszy post na forum).

    Jestem hobbystą-amatorem. Dużo czytam i rozumiem techniczne zagadnienia foto. Kupiłem EOS M100 jako pierwsze swoje pudełko z możliwością wymiany szkieł. W kompaktach i telefonach często nie pasowało mi a to światło, a to bokeh, a to kadr... więc zdobyłem body i zacząłem od szkła 22 mm f/2. Pominę historię dostrzeżonych zalet i wad. Ogólnie super szkło. Nawet gwiazdy ładnie ogarnia przy odpowiednim naświetlaniu. Zaczęło brakować mi zoomu do odleglejszych scen - kupiłem więc 55-200. Trochę ciemny, ale stabilizacja i bokeh na pełnym zoomie robią wrażenie - przynajmniej na mnie. Z czasem... naturalnym stało się dostrzeżenie dziury pomiędzy 22 a 55 mm, więc ostatecznie kupiłem kita 15-45 mm (przed którym wzbraniałem się podczas zakupu body, bo nie chciałem takiego "zwykłego").

    Poproszono mnie o fotografowanie ślubu. Było to pierwsze moje przedsięwzięcie foto. Już w kościele, kiedy musiałem żonglować obiektywami na zmianę, zdałem sobie sprawę, że chyba nie tak powinno to wyglądać. Pomijam momenty używania 22 mm f/2, gdzie z uwagi na ilość światła, czy potrzebę bokeh przy szerokim kadrze, był to jedyny sensowny (moim zdaniem) wybór. Wiem o istnieniu 18-150 mm od Canona (jest to kitowy obiektyw sprzedawany wraz z jakimś body), tylko już na wstępie odstraszała mnie jego cena. Dopiero po straceniu kilku fajnych ujęć z uwagi na wystąpienie ich w momencie zmiany szkła, dostrzegłem potrzebę uniwersalności.

    Do czego zmierzam... planuję zakup 18-150 i w związku z tym nie wiem, czy zachowywać dotychczasowe szkła. Nie ukrywam, że sprzedaż ich znacznie przyspieszy moment zakupu. Potrzebuję jednak trochę opinii w zakresie zalet posiadanych obecnie szkieł. Sprzedaży 15-45 jestem pewien. 55-200 już trochę mniej, bo jednak jest to największa ogniskowa pośród oryginałów Canon EF-M. Natomiast 22 - jeśli będę musiał (z powodów finansowych) sprzedać, no to już z lekkim bólem.

    Docelowo planuję mieć zoom 18-150 mm oraz stałkę 32 mm f/1,4. Chciałbym poznać Wasze opinie na temat mojego obecnego i docelowego zestawu. Mam swoje argumenty przemawiające za zmianą, ale może okazać się, że obecne szkła mają jakieś zalety niedostępne dla innych obiektywów. Jestem otwarty na wszelkie opinie, krytykę, no i z góry dziękuję za odpowiedzi. Wszystkie omawiane obiektywy to oryginały Canona i przy takich chcę pozostać.

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez piosylant ; 05-05-2022 o 15:54 Powód: Drobne poprawki stylistyczne

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •