Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Adapter Canon EOS RP

  1. #1

    Domyślnie Adapter Canon EOS RP

    Szukam porady odnośnie zdjęć z czarną obwódka, jakie w tym momencie robi aparat. Nie mam obiektywu z mocowaniem RF, więc nie jestem w stanie sprawdzić, czy używając kompatybilnego obiektywu sytuacja się zmienia. Aparat robi zdjęcia takie, jak poniżej. Dlaczego tak się dzieje?
    Aparat: Canon EOS RP
    Adapter: Canon EF-EOS R
    Obiektyw: Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3140.JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	3,26 MB
ID:	7856
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3140.JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	3,26 MB
ID:	7856

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2017
    Posty
    57

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Aparat to pełna klatka, obiektyw jest pod APSC. Przełącz aparat w tryb APSC i czarna winieta zniknie ale będą zdjęcia o mniejszej rozdzielczości. Lub kup obiektyw do pełnej klatki

  3. #3
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Dlatego "się tak robi" bo masz aparat z matrycą full frame tzw. pełna klatka (FF) z mocowaniem RF (dla ML Canona). Adapter pozwala Ci założyć obiektywy z mocowaniem EF lub EF-S (przeznaczone do lustrzanek Canona). Te pierwsze (EF) są przeznaczone do aparatów FF i APS-C, a drugie (EF-S) do aparatów APS-C. Twoja Sigma ma mocowanie EF-S i jest z założenia przeznaczona do aparatów z matrycami APS-C (tzw. niepełno-klatkowymi). Do RP powinnaś używać obiektywów z mocowaniem RF lub przez adapter - z mocowaniem EF - i w tych przypadkach nie będzie winiety. Lub jak napisał wyżej beduin - przełącz aparat w tryb APS-C - jeżeli RP ma taka opcję (nie wiem) - wówczas nie będzie winiety, ale stracisz na rozdzielczości zdjęcia.
    Ostatnio edytowane przez RadOs41 ; 10-04-2022 o 19:09
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  4. #4

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Dziękuję serdecznie za pomoc!

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 250

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez RadOs41 Zobacz posta
    przełącz aparat w tryb APS-C - jeżeli RP ma taka opcję (nie wiem) - wówczas nie będzie winiety, ale stracisz na rozdzielczości zdjęcia.
    Oczywiście RP ma taką funkcję, jak każdy EOS serii R.

    Jest to druga opcja w menu - Cropping/aspect ratio - i trzeba ustawić na 1.6 (crop). Rozdzielczość spada do 10 Mpix (z 26 Mpix).

    Co więcej, aparat ustawia crop 1.6 automatycznie po wykryciu obiektywu EF-S - także nawet gdyby ktoś chciał uzyskać taką ładną artystyczną winietę, jak na zaprezentowanym wyżej zdjęciu, to nie da rady - aparat sam to blokuje i nic nie przełączysz - a przeciętny użytkownik nawet się nie zorientuje. Dopiero później zobaczy tylko, że ma fotki o mniejszej rozdzielczości.

    Natomiast jak tutaj aparat sam tego nie przełączył, to znaczy, że ta Sigma nie do końca jest kompatybilna z EOS RP i mogą z tego wyjść też inne problemy (przysłona, AF, złe dane w exif itp.), dlatego IMHO postaraj się jak najszybciej o jakiś normalny obiektyw Canon EF, tak aby w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  6. #6

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Reasumując: winiety nie będzie przy użyciu jakiegokolwiek obiektywu z mocowaniem EF przy użyciu adaptera? Mówiąc, że nie będzie winiety mam na myśli, że aparat sam nie zmieni mi trybu na 1.6 i nie zmniejszy jakości do 10mpix?

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez AnnaKaszkowiak Zobacz posta
    Reasumując: winiety nie będzie przy użyciu jakiegokolwiek obiektywu z mocowaniem EF przy użyciu adaptera?
    Tak jest w przypadku obiektywów Canona z mocowaniem EF. Dedykowane tylko do APS-C obiektywy Canona mają bagnet EF-S co jest jasno napisane.
    Inni producenci stosują bagnet EF Canona ale dopiero z oznaczenia (Sigma chyba "DC") lub opisu obiektywu wynika czy jest on do FF czy tylko do APS-C. Obiektywy dedykowane do APS-C dadzą się podpiąć do body FF ale właśnie winietują.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  8. #8

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Tak jest w przypadku obiektywów Canona z mocowaniem EF. Dedykowane tylko do APS-C obiektywy Canona mają bagnet EF-S co jest jasno napisane.
    Inni producenci stosują bagnet EF Canona ale dopiero z oznaczenia (Sigma chyba "DC") lub opisu obiektywu wynika czy jest on do FF czy tylko do APS-C. Obiektywy dedykowane do APS-C dadzą się podpiąć do body FF ale właśnie winietują.
    W takim razie ten obiektyw https://www.optyczne.pl/311.2-Test_o...parametry.html powinien być ok?

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 250

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Wydaje się, że ten obiektyw ma mocowanie EF pod pełną klatkę (czerwona kropka), więc powinien być ok. Ale czy koniecznie musi być stara Sigma?

    Jak już było widać w przypadku tej pierwszej Twojej Sigmy - jest nie do końca kompatybilna z nowym Canonem - więc i ta Sigma może nie być. Masz jakiś określony budżet na szkło?
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  10. #10

    Domyślnie Odp: Adapter Canon EOS RP

    Myślę, że taki maks to 5 tys. O Sigmie myślałam dlatego, że ogólnie była już sprawdzona i byłam z niej zadowolona, aczkolwiek moje doświadczenie ze sprzętem jest znikome, więc chętnie posłucham bardziej doświadczonych.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •