Strona 8 z 30 PierwszyPierwszy ... 67891018 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 294

Wątek: Sytuacja w branży eventowej w 2023 roku

  1. #71
    Coś już napisał Awatar TomekCanon
    Dołączył
    Jun 2016
    Miasto
    Kraków
    Posty
    50

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Robiłem parę takich pseudo zleceń.
    1. Reportaż z warsztatów makijażu - po wszystkim nawet nie zostałem oznaczony w poście na fb, a klient wymyślał jakby to było komercyjne zlecenie.
    Co mam na myśli mówiąc wymyślał - zażądał interaktywnej galerii z podziałem na rodzaje tych makijaży na mojej stronie.
    Kiedy grzecznie odmówiłem, zmieszał mnie z błotem.
    2. Nagrywałem film z pewnej charytatywnej imprezy. Po opublikowaniu w/w filmu na moim YT zleceniodawca podlinkował film od 10 sekundy, bo wcześniej pozwoliłem sobie umieścić moje intro aby się zareklamować. Oczywiście ani słowem nie zostałem wspomniany w tekście jako wykonawca.
    3. Robiłem pewnej "modelce" zdjęcia w ramach tzw.TFP z prawem do publikacji. Po 2 tygodniach pani "modelka" zażądała usunięcia zdjęć, bo jej "chłopak" nie pozwolił żeby były umieszczone w sieci.

    Od tego czasu nie wyjmuję aparatu za darmo. Chęci były, lecz przez roszczeniowość i chamstwo "obdarowywanych" darmową usługą odpuściłem.
    Mam: R, R6, A7 IV Szkła: 16-35 2.8L II, 35 1.4L, 135 2.0L, 70-200 4L, Sony 24-70 F4
    Miałem (dużo tego): Canony: 20D,40D,60D,70D,2x5D,2x5D II,3x5D III,5D IV, 2x6D,6D II,7D,7D mark II. I Nikony: D50, D90, 2xD7000, D200, D610. Sony: A100, A6300, A7 II, A7 III

  2. #72
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Cytat Zamieszczone przez robcio Zobacz posta
    Nie rozumiem Twojego podszytego wielkimi emocjami oburzenia.
    Ogłoszenie jakich wiele ktoś kogoś szuka do współpracy czy bardziej w tym wypadku pomocy na jakichś tam warunkach - do współpracy nikt nie zmusza.
    Ty nie zrobisz być może zrobi kto inny, ale to dalej moim skromnym zdaniem nie upoważnia Cię do głęboko filozoficznych sądów, że to pseudo foto i co maja w głowie Ci ludzie.
    Wyluzuj…
    No faktycznie przecież po co bić pianę. Za granicą mamy wojnę. Inflacja przekroczyła dwucyfrową liczbę. Paliwa kopalne drożeją podobnie jak elektronika, ale przecież każdego fotografa stać, aby za darmo świadczyć usługi bo przecież nie mają żadnych opłat i kosztów oraz dostają za darmo sprzęt foto, mieszkanie, nie płacą za mieszkanie ani komunikację i wszelkie usługi każdy sprzedawca świadczy im gratis.

    Skądś znam ta narrację, możesz rozwinąć z łaski swojej zdanie: "Ty nie zrobisz być może zrobi kto inny"? Wybacz, ale tak się składa, że ja na wszystko muszę zapracować samemu. Może jakiś dziwny jestem i może są tacy, co dostają wszystko gratis od państwa

    ps.
    Mam w planach remont łazienki i pokoju, załatw mi proszę kilku fachowców, których za wykonaną pracę w ramach ww. "współpracy barterowej" oznaczę na instagramie Przy okazji załatw mi też mały remoncik autka w warsztacie samochodowym , bo kilka spraw się pojawiło w zamian za oznaczenie warsztatu na insta i FB.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez TomekCanon Zobacz posta
    Robiłem parę takich pseudo zleceń.
    1. Reportaż z warsztatów makijażu - po wszystkim nawet nie zostałem oznaczony w poście na fb, a klient wymyślał jakby to było komercyjne zlecenie.
    Co mam na myśli mówiąc wymyślał - zażądał interaktywnej galerii z podziałem na rodzaje tych makijaży na mojej stronie.
    Kiedy grzecznie odmówiłem, zmieszał mnie z błotem.
    2. Nagrywałem film z pewnej charytatywnej imprezy. Po opublikowaniu w/w filmu na moim YT zleceniodawca podlinkował film od 10 sekundy, bo wcześniej pozwoliłem sobie umieścić moje intro aby się zareklamować. Oczywiście ani słowem nie zostałem wspomniany w tekście jako wykonawca.
    3. Robiłem pewnej "modelce" zdjęcia w ramach tzw.TFP z prawem do publikacji. Po 2 tygodniach pani "modelka" zażądała usunięcia zdjęć, bo jej "chłopak" nie pozwolił żeby były umieszczone w sieci.

    Od tego czasu nie wyjmuję aparatu za darmo. Chęci były, lecz przez roszczeniowość i chamstwo "obdarowywanych" darmową usługą odpuściłem.
    Dokładnie. Nie zrozumie tego nikt, kto z dobrego serca obsługiwał charytatywnie jakąś uroczystość i od razu były roszczenia niewyobrażalne. Miałem taką nieprzyjemność na prośbę kogoś znajomego, gdzie na miejscu żałowałem iż nie odmówiłem. Tak więc znam realia , oczekiwania i rzeczywistość. Komercja była, jest i pozostanie komercją i podobnie jak za zakupy w sklepie oraz za wizytę u barbera należy zawsze zapłacić. Jeśli chcesz kupić usługę to musisz za nią zapłacić - proste jak drut. A oznaczyć autora zdjęć nakazuje prawo autorskie, a w szczególności prawo do: jego autorstwa, jego oznaczenia swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, nienaruszalności jego treści i formy oraz rzetelnego wykorzystania.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 05-04-2022 o 17:36
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #73
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 720

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Cytat Zamieszczone przez robcio Zobacz posta
    Nie rozumiem Twojego podszytego wielkimi emocjami oburzenia.
    Ogłoszenie jakich wiele ktoś kogoś szuka do współpracy czy bardziej w tym wypadku pomocy na jakichś tam warunkach - do współpracy nikt nie zmusza.
    Ty nie zrobisz być może zrobi kto inny, ale to dalej moim skromnym zdaniem nie upoważnia Cię do głęboko filozoficznych sądów, że to pseudo foto i co maja w głowie Ci ludzie.
    Wyluzuj…
    Problemem branży foto jest bardzo niski "próg wejścia" i to zawsze będzie wpływać negatywnie na rynek. Stąd nie dziwi mnie frustracja zawodowców że im amatorzy psują rynek.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  4. #74
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Problemem branży foto jest bardzo niski "próg wejścia" i to zawsze będzie wpływać negatywnie na rynek. Stąd nie dziwi mnie frustracja zawodowców że im amatorzy psują rynek.
    Ale jakich zawodowców? Pani/Pan pracujący pierwszy dzień na kasie w markecie to już zawodowiec (ma płatną pracę), czy jeszcze amator (bardzo niski próg wejścia)? Niby zawodowcem ma być osoba, która w normalny i uczciwy sposób zamierza zarabiać na życie szukając płatnych zleceń fotograficznych? A może to jakiś oszust i złodziej? Bo przecież inni foto to pracują charytatywnie i za darmoszkę łykając wszystkie bezpłatne zlecenia? Jakoś nie wyobrażam sobie, aby fryzjerka, opiekunka, ekspedientka, czy też malarz/monter/hydraulik z ww. "bardzo niskim progiem wejścia" wykonywali pracę bez zapłaty. A taka jest sytuacja w zleceniach foto, że zawsze znajdą się osoby, które zrobią "interes życia" serwując januszom biznesu foty za darmo.

    Dodam, że piszący takie ogłoszenia o darmowej "współpracy barterowej" to często ci sami janusze biznesu, którzy dziś rano kupili szkiełka Fuji XF w promocji za 1999 zł https://www.fotojoker.pl/produkt/Dis...4A_oLfiTnF7YnQ i już je powystawiali na aukcjach za 3700 zł https://i.imgur.com/Hl8B3Bq.jpg
    Ostatnio edytowane przez candar ; 05-04-2022 o 19:26
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #75
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    383

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Problemem branży foto jest bardzo niski "próg wejścia" i to zawsze będzie wpływać negatywnie na rynek. Stąd nie dziwi mnie frustracja zawodowców że im amatorzy psują rynek.
    Frustracja frustracją ale nie rozumiem wyzywania od pseudo i "g..." w głowach... czemu to ma służyć?
    Ja nie mam zamiaru polemizować, że rynek jest trudny, bo jest ale forum kojarzy mi się z jako tako merytoryczną dyskusją, a nie wylewaniem złości na cały świat, bo ktoś zdecydował się coś zrobić za darmo czy za niższą stawkę.
    I ja nie wnikam jak kto zarządza swoimi zleceniami swoim sprzętem swoim czasem.

    Moim zdaniem gorszym zepsuciem rynku byłoby jakby ktoś wystawił takie ogłoszenie ale napisał, że da jakieś drobne na fakturę, bo to by oznaczało, że szuka tanich usług foto ale z regonem itd.
    Tu bym rozumiał frustracje zawodowców, że ktoś się zgodził zrobić np. poniżej kosztów i przyczynia się do budowania narracji, która spowoduje obniżenie stawek bo zawodowiec, a zrobił tak tanio.

  6. #76
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 720

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Cytat Zamieszczone przez robcio Zobacz posta
    Frustracja frustracją ale nie rozumiem wyzywania od pseudo i "g..." w głowach... czemu to ma służyć?
    Ja nie mam zamiaru polemizować, że rynek jest trudny, bo jest ale forum kojarzy mi się z jako tako merytoryczną dyskusją, a nie wylewaniem złości na cały świat, bo ktoś zdecydował się coś zrobić za darmo czy za niższą stawkę.
    I ja nie wnikam jak kto zarządza swoimi zleceniami swoim sprzętem swoim czasem.
    Cóż ja nie mam wpływu na to w jaki sposób ktoś dyskutuje na forum i zgadza się że takie "plwanie" jest tu zupełnie przeciwskuteczne. Natomiast zjawisko jest znane nie tylko w fotografii i trochę się nie dziwię, że ludzie którzy zainwestowali w siebie i sprzęt są sfrustrowani.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  7. #77
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Dużo fotografów pozbywa się sprzętu bo docisnęły ich raty kredytów za mieszkania/domy itp. Czytam często takie ogłoszenia, gdzie sprzedają cały sprzęt foto. Nie zanosi się na nic lepszego w tej branży
    Ostatnio edytowane przez candar ; 05-04-2022 o 20:33
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  8. #78
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 434

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Dużo fotografów pozbywa się sprzętu bo docisnęły ich raty kredytów za mieszkania/domy itp. Czytam często takie ogłoszenia, gdzie sprzedają cały sprzęt foto. Nie zanosi się na nic lepszego w tej branży
    Sytuacja covid plus obecna docisnęła branżę tak, że wielu przeszło na inne biznesy i świetnie sobie radzą. Wielu wyjadaczy tez szukało pretekstu by zakończyć ten rozdział i robić inne rzeczy ze stabilnym dochodem. Przesiało się i będzie się siało dalej. Ktoś się wybije ktoś przeminie. Część zostanie, bo nie ma wyjścia. Może tego własnie potrzeba w branży. Może będzie luźniej i łatwiej za parę lat.

  9. #79
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    373

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    Problemem jest rozwój/miniaturyzacja technologii.
    Kiedyś były aparaty na klisze więc szary kowalski za dużo nie mógł zrobić.
    A mając cyfrówki - ten problem się skończył.
    Do tego moda na to że KAŻDY ma aparat przy sobie - zawsze i wszędzie - w postaci smartfona.
    Dalej - taniejące sprzęty z drugiej,trzeciej, czwartej ręki.
    A co mają powiedzieć ci którzy wynajmowali helikoptery do ujęć lotniczych? Teraz nie trzeba ciężkiej kasy na śmigłowiec. Wystarczy zatrudnić droniarza i tyle.
    Dalej - taxówki. Teraz jest tyle aut na rynku że każdy może jeździć w jakiś uberach itd.
    A kiedyś albo się miało kasę na auto albo nie.
    I jeszcze z branży foto - teraz jest modne wrzucanie fot niskiej rozdzielczości na internet.
    Więc miejsce docelowe dzisiejszych fot nie jest jakieś wymagające od strony jakości.
    Inaczej przegląda sie foty "w pośpiechu" w internecie, a inaczej w albumie w gronie rodzinnym gdzie można się skupić i poopowiadać o tych zdjęciach na spokojnie, powspominać, pośmiać się itd.

  10. #80
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2022
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    35
    Posty
    33

    Domyślnie Odp: Sytuacja w branży eventowej w 2022 roku

    No teraz to najlepiej być celebrytą jak Michał Kula czy Jacek Siwko.

    U siebie również spotkałem się ze spadkiem zleceń w tym roku.

Strona 8 z 30 PierwszyPierwszy ... 67891018 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •