Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2022
    Miasto
    Trójmiasto
    Posty
    1

    Domyślnie Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    Witam, kilka dni temu zakupiłem używany aparat Canon EOS 5D Mark II. Po otrzymaniu przesyłki odczekałem aż sprzęt zrówna się z temperaturą pokojową przed jego włączeniem aby uniknąć jakichkolwiek awarii. Pstryknąłem zdjęcie i niestety pierwszą rzeczą, którą zobaczyłem była pozioma linia o wysokości około jednego piksela przechodząca przez całe zdjęcie. Szukałem rozwiązania problemu na wielu zagranicznych forach jednak nigdzie nie znalazłem podobnego przypadku (jedynie pionowe białe linie itd.)

    Próbowałem już zmieniać wszystkie ustawienia, od najprostszych jak różne wartości przesłony, ISO i czasu naświetlania po czyszczenie matrycy, zmianę jakości zdjęć. Dla pewności powiem, że wykluczyłem także błąd w zapisie z powodu potencjalnie uszkodzonej karty pamięci, ponieważ ten sam problem pojawia się na trzech różnych kartach CF.

    Odpaliłem tryb filmowania i podczas nagrania cyknąłem dwie fotki w jego trakcie. Co ciekawe, podczas sprawdzania materiału na komputerze na wideo poziomej linii nie było natomiast na samych zdjęciach linia już się pojawiła.

    Szczerze mówiąc wolałbym usłyszeć, że jest jakiś sposób na łatwą naprawę tego błędu jednak podejrzewam, że możliwym powodem jest wadliwa matryca. Tak czy inaczej wolałbym zapoznać się z opinią dużo bardziej doświadczonych technicznie osób niż ja, stąd ten temat.

    Z góry dziękuję za każdą pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3413.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	6,09 MB
ID:	7395

  2. #2
    Bywalec Awatar Max13
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    Hither and Thither
    Posty
    197

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    Myślę, że to nie wada matrycy a migawki
    Zrób ponownie próbne zdjęcia pustego obiektu w trybie portretowym i landscapowym przy różnych szybkościach migawki i sprawdź, czy nadal tam jest ta linia przy różnych szybkościach migawki.

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    Migawki? Mało prawdopdobne

    Stawiam na matrycę.
    Wytłumaczenie co do filmu na komputerze jest proste: aby wcisnąć obraz wysokości 3744 px w twój monitor wysokości (przyjmijmy) rzędu 1000px, musi zostać algorytmami zmniejszony, wada jest likwidowana przez algorytmy. W razie wyboru małopikselowego trybu na aparacie, algorytmy zmniejszania wykonuje jego proc, w innym przypadku procesor peceta lub karty graficznej.
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    Matryca jest uwalona. Nic z tym nie zrobisz. Aparat oddaj temu naciagaczowi.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 027

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    To może być uszkodzenie matrycy jak w następującym wątku: https://www.canon-board.info/threads...a-Da-si%C4%99-!

  6. #6
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 717

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    Cytat Zamieszczone przez thecartonick Zobacz posta
    Witam, kilka dni temu zakupiłem używany aparat Canon EOS 5D Mark II. Po otrzymaniu przesyłki odczekałem aż sprzęt zrówna się z temperaturą pokojową przed jego włączeniem aby uniknąć jakichkolwiek awarii. Pstryknąłem zdjęcie i niestety pierwszą rzeczą, którą zobaczyłem była pozioma linia o wysokości około jednego piksela przechodząca przez całe zdjęcie. Szukałem rozwiązania problemu na wielu zagranicznych forach jednak nigdzie nie znalazłem podobnego przypadku (jedynie pionowe białe linie itd.)

    Próbowałem już zmieniać wszystkie ustawienia, od najprostszych jak różne wartości przesłony, ISO i czasu naświetlania po czyszczenie matrycy, zmianę jakości zdjęć. Dla pewności powiem, że wykluczyłem także błąd w zapisie z powodu potencjalnie uszkodzonej karty pamięci, ponieważ ten sam problem pojawia się na trzech różnych kartach CF.

    Odpaliłem tryb filmowania i podczas nagrania cyknąłem dwie fotki w jego trakcie. Co ciekawe, podczas sprawdzania materiału na komputerze na wideo poziomej linii nie było natomiast na samych zdjęciach linia już się pojawiła.

    Szczerze mówiąc wolałbym usłyszeć, że jest jakiś sposób na łatwą naprawę tego błędu jednak podejrzewam, że możliwym powodem jest wadliwa matryca. Tak czy inaczej wolałbym zapoznać się z opinią dużo bardziej doświadczonych technicznie osób niż ja, stąd ten temat.

    Z góry dziękuję za każdą pomoc.
    Obawiam się że to uwalona matryca - zapewne laser. Tylko serwis i to może być dosyć droga impreza.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  7. #7

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    Na pewno nie jest to problem z migawką.
    Uwalony jeden rząd w matrycy - albo trafił w nią laser, albo uszkodzony jeden rząd w ADC. W każdym bądź razie - wymiana matrycy to jedyne rozwiązanie.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    Koszt w serwisie raczej nieopłacalny.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    Cytat Zamieszczone przez Max13 Zobacz posta
    Myślę, że to nie wada matrycy a migawki
    Zrób ponownie próbne zdjęcia pustego obiektu w trybie portretowym i landscapowym przy różnych szybkościach migawki i sprawdź, czy nadal tam jest ta linia przy różnych szybkościach migawki.
    Mam pytanie o jaki pusty obiekt chodzi? Jakoś tak na pierwszy rzut na myśl mi przyszła blondynka

    Co do paska na zdjęciach to ewidentnie uszkodzona matryca. Przyczyna juz bez znaczenia ale to nie jest od lasera, rzaczej poprostu uszkodzenie jednej linii.
    Wymiana matrycy przez serwis na używaną to koszt około 900zł. Nie znam ceny nowej matrycy.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  10. #10
    Bywalec Awatar Max13
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    Hither and Thither
    Posty
    197

    Domyślnie Odp: Canon EOS 5D Mark II - Pozioma linia na zdjęciach

    @Mohinder
    Blondynka się "nadawa"..... Chodziło o wyraźnie odgraniczony od otoczenia obiekt na jednolitym tle - czasem mi się zdarza taki slang...
    Naprawiałem wiele lat temu któregoś z Canonów (chyba 500d) z podobną wadą - też początkowo obawiałem się, że to matryca - okazała się migawka.
    Prosiłbym autora pytania o poinformowanie, jak się sprawa skończy.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •