mogę w sumie dla świętego spokoju poczekać... nie mam teraz jakiegoś szczególnego ciśnienia na brak funduszy.
Wg mojej wiedzy na dzień dzisiejszy - wypłacasz 1000$, przeliczasz po kursie średnim NBP z dnia wpływu na konto,
paypal czy bankowe? Jak polecił Ci Twój doradca podatkowy?
odliczasz 50% jako koszty uzyskanie (od sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych, w tym wypadku sprzedaż praw i licencji na używanie zdjęć, jak masz przychody z referralsow to sprawa sie komplikuje). Od pozostałych 50% naliczasz podatek 19%. Tylko wg ustawy przychody z praw majątkowych rozliczasz w rozliczeniu rocznym, więc praktycznie teraz nic nie robisz, rozliczasz się pitem za rok 2008. Ja takie stanowisko wysłałem do Izby Skarbowej, tak mi doradził doradca podatkowy. Jeżeli Twój Urząd Skarbowy stwierdzi, że to przychody z działalności artystycznej, wówczas koszty uzyskania przychodów to tylko 20%, i masz obowiązek wpłacania 19% zaliczek na podatek do 20 następnego miesiąca po miesiącu w którym osiągnąłeś przychód.
Kolejna komplikacja obliczeń to fakt, iż wysyłając zdjęcia do np 5 stocków, możemy dostać je w różnych dniach tygodnia... a za tym idzie różnica w kursie dolara z poszczególnych dni... dobra uprościmy trochę obliczenia:
- zakładamy że kurs dolara to 2pln, 1000USD na stockach, przelanych na konto/paypal jednego dnia.
wersja a)
koszt uzyskania przychodu: 1000PLN
podatek: 190PLN
i nic nie robie?? Chyba trzeba przelać to do skarbówki czy nie? Jeśli nie to kiedy przelewam pieniążki?
wersja b)
koszt uzyskania przychodu: 400PLN
podatek: (2000-400)*0.19 = 304PLN
wpłacam do 20go następnego miesiąca.
Ja mam referalsów, więc sprawa się komplikuje... może ktoś się rozpisać na ich temat?
@asterix
Pomysł może i ciekawy, ale czy sprzedawcy z ebaya nie będą utrudniać jak kupie coś przez paypal zupełnie innego ludzika? Co jeśli np Urząd Celny będzie kazał nam udokumentować tranzakcję (np dowody wpłaty itd)?
Pozdr.