Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2021
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3

    Domyślnie EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

    Kilka tygodni temu zauważyłem że aparat zaczął robić wszystkie zdjęcia mocno prześwietlone. Poniżej kilka informacji które byćmoże są istotne:
    - Wcześniej działał poprawnie, nie miałem z nim żadnych problemów. Leżał w futerale nieużywany przez jakiś czas, rozładowała się jedynie bateria.
    - Sam aparat nie zgłasza żadnych błędów
    - PRaktycznie wszystkie zdjęcia są mocno prześwietlone, niezależnie od ustawień. Zmieniałem tryby, balansy bieli, próbowałem ręcznych ustawień przysłony i czasu naświetlania ale efekt ciągle ten sam.
    - Dokonałem czyszczenia matrycy z menu kilkukrotnie
    - Bez różnicy czy z lampą czy bez
    - Odpinałem standardowy obiektyw kilukrotnie (EFS 18-55mm)
    - Przywracałem ustawienia domyślne i kaswowałem wszystkie ręczne ustawienia wcześniejsze (Tryb M, potem Menu)
    - Co dziwne, filmy nagrywane aparatem są POPRAWNE, nie ma efektu prześwietlenia.
    - Nie mam innego obiektywu zeby sprawdzic czy szwankuje body czy obiektyw.
    - Jedynie ręczne ustawienie ekspozycji na -5 (minimalna wartość) w trybie manual daje zdjęcia przypominające domyslne ustawienia

    Zanim oddam aparat do serwisu chciałem się zapytać tutaj, może macie jakieś hipotezy


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3757.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	5,52 MB
ID:	7301Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3756.JPG
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	5,46 MB
ID:	7302
    Ostatnio edytowane przez dyson ; 28-12-2021 o 14:20

  2. #2
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

    Wymieniłeś wszystkie możliwe parametry, z wyjątkiem korekty naświetlania +/-

    Jak nie masz innego obiektywu, to ustaw tryb AV, upewnij się, że korekta naświetlania i wszystko jest dobrze, a następnie ustaw przysłonę 16 (powiedzmy) i spójrz w obiektyw, podczas robienia zdjęcia, czy rzeczywiście się przymyka do tej wartości. Albo prościej, użyj przycisku podglądu głębi ostrości.
    Ostatnio edytowane przez Heldbaum ; 28-12-2021 o 16:00
    http://glebsky.pl/ Mój blog fotograficzny, oraz http://flickr.com/photos/197047644@N07/ dla tych, którzy z jakichś powodów chcieliby zobaczyć moje zdjęcia

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia


  4. #4
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

    Można i tak, tylko że właściwie każde zdanie w tym artykule (a jest ich w sumie trzy) kończy się słowami - Należy oddać aparat do serwisu. Nie jest to dziwne, w sumie to strona serwisu Nie jestem pewien, czy akurat o to chodziło pytającemu...
    http://glebsky.pl/ Mój blog fotograficzny, oraz http://flickr.com/photos/197047644@N07/ dla tych, którzy z jakichś powodów chcieliby zobaczyć moje zdjęcia

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 343

    Domyślnie Odp: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

    Czy w trybie LV też występuje ten efekt? Pomiar światła przez fotokomórki ulokowane po obu stronach okularu jest preselektywny przy pełnym otworze przesłony, a nie dynamiczny, więc zawieszanie się przesłony (uszkodzenie obiektywu), lub brak sygnału na stykach sterujących elektromagnesem ją zamykającym może doprowadzić do prześwietleń, a w trybie LV światłomierzem jest matryca działająca dynamicznie w trybie ciągłym. Jeżeli przesłona się domyka do najmniejszego otworu, to problem nie leży ani w obiektywie, ani w stykach. Jeżeli się nie domyka, to spróbuj przeczyścić styki w obiektywie i w aparacie, najlepiej alkoholem izopropylowym. Jak to nie zadziała, to musi być jakieś uszkodzenie elektroniki.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  6. #6

    Dołączył
    Dec 2021
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Czy w trybie LV też występuje ten efekt? Pomiar światła przez fotokomórki ulokowane po obu stronach okularu jest preselektywny przy pełnym otworze przesłony, a nie dynamiczny, więc zawieszanie się przesłony (uszkodzenie obiektywu), lub brak sygnału na stykach sterujących elektromagnesem ją zamykającym może doprowadzić do prześwietleń, a w trybie LV światłomierzem jest matryca działająca dynamicznie w trybie ciągłym. Jeżeli przesłona się domyka do najmniejszego otworu, to problem nie leży ani w obiektywie, ani w stykach. Jeżeli się nie domyka, to spróbuj przeczyścić styki w obiektywie i w aparacie, najlepiej alkoholem izopropylowym. Jak to nie zadziała, to musi być jakieś uszkodzenie elektroniki.

    Dziękuję wszystkim za rady i wskazówki.

    Eksperymentowałem ze skrajnymi wartosciami przyslony obserwując obiektyw i widze zmieniajaca sie przyslone wiec wnioskuje ze przynajmniej przyslona dziala poprawnie.
    Styki przeczyscilem i nic to nie pomoglo.
    Trybu LV nie mam (M, Av, Tv, P spośród tych manualnych)
    Zdjęcie z przysłona 22 w trybie Av (ISO AUTO 5000, czas auto 1/30 s) i tak jest przeswietlone wyraznie.


    Chyba czas skontatkowac sie z serwisem

  7. #7
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

    Tryb LV to nie jest tryb pracy aparatu, jak M, Av, czy Tv. To po prostu włączony podgląd na ekranie lcd z tyłu (LV - Live View)

    I czemu ISO auto? Weź ustaw program Av, ISO 200, albo 400, przysłonę najpierw małą (f 4,5), później dużą (f 16), stań przy oknie i zrób zdjęcie. Zrób też w trybie Lv (jak radzi Atsf) i popatrz co się będzie działo. Poeksperymentuj trochę sam, a nie od razu do serwisu. Tak Ci się śpieszy z wydaniem kasy?
    Ostatnio edytowane przez Heldbaum ; 29-12-2021 o 12:55
    http://glebsky.pl/ Mój blog fotograficzny, oraz http://flickr.com/photos/197047644@N07/ dla tych, którzy z jakichś powodów chcieliby zobaczyć moje zdjęcia

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

    aw full automacie aparat robi dobre fotki? jeśli tak, to coś poustawiałeś nie tak w innych trybach.
    ebe ebe

  9. #9

    Dołączył
    Dec 2021
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: EOS 77D i przeswietlone zdjęcia

    Cytat Zamieszczone przez p0m Zobacz posta
    aw full automacie aparat robi dobre fotki? jeśli tak, to coś poustawiałeś nie tak w innych trybach.
    Nie, w full auto itp zawsze są prześwietlone. Tylko tryb manual i ręcznie ograniczenie daje jakis skutek.
    To tez nie kwestia obiektywu bo sprawdzałem go z innym i tez bylo przeswietlone.
    W serwisie na razie nic więcej nie wymyślili.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •