Strona 14 z 14 PierwszyPierwszy ... 4121314
Pokaż wyniki od 131 do 137 z 137

Wątek: Względne ogniskowe obiektywów

  1. #131
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Względne ogniskowe obiektywów

    Cytat Zamieszczone przez Heldbaum Zobacz posta
    Ale przecież tak samo było w czasach fotografii na filmie. Obiektywy od Pentacona Sixa, można było założyć przez fabryczną redukcję M42 do małego obrazka. I o ile z pełnego kadru 6x6 cm, zdjęcia wychodziły świetnie, to z 24x36 mm już dużo gorzej. A taki obiektyw podpięty pod APS-C, to już w ogóle była katastrofa. Powód? Projektując obiektywy pod średni format, nikt nie żyłował rozdzielczości, ponieważ przy robieniu odbitek, powiększenie liniowe z takiego 6 centymetrowego filmu było dużo mniejsze. I tak, przeciętny obiektyw do aparatu małoobrazkowego, miał najbidniej 40 linii/mm w centrum kadru i 25 na brzegu. "Legendarny" ponoć, Sonnar 180/2,8 do średniego formatu, miał w centrum 24 l/mm, a na brzegu kadru 18 l/mm. To wyobraźcie sobie, że założono go do takiej np Praktici i zrobiono ze zdjęcia powiększenie 18 x 24cm. Cóż z tego, że dobry film miał rozdzielczość ponad 100 linii na mm? Wychodziło dziadostwo. Nikt jednak nie narzekał, bo raz, że obiektyw ten rzadko był używany z małym formatem, a dwa, to używany ze średnim, nie zmuszał do nie wiadomo jakich powiększeń.

    Ot, taka dygresja z przeszłości...
    Fakt, a panuje przeświadczenie, że skoro zdjęcia z aparatów średnioformatowych mają więcej detalu, a obiektywy średnioformatowe skorą są droższe to pewnie one są ostrzejsze. A nie są (tam po prostu krążek rozproszenia jest większy)
    Choć niektóre są wystarczająco ostre. Kupiłem przejściówkę Hasselblad - Nikon i podpiąłem Sonnara 180 (nie tego z NRD ) pod matrycę Z7II, 45 Mpx i .. jest ostro. Zdziwiłem się robiąc ten test. Ale ten Sonnar jest wybitnie ostry, inne szkła by wypadły gorzej.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 24-12-2021 o 11:57
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  2. #132
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Względne ogniskowe obiektywów

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Fakt, a panuje przeświadczenie, że skoro zdjęcia z aparatów średnioformatowych mają więcej detalu, a obiektywy średnioformatowe skorą są droższe to pewnie one są ostrzejsze. A nie są (tam po prostu krążek rozproszenia jest większy)
    Choć niektóre są wystarczająco ostre. Kupiłem przejściówkę Hasselblad - Nikon i podpiąłem Sonnara 180 (nie tego z NRD ) pod matrycę Z7II, 45 Mpx i .. jest ostro. Zdziwiłem się robiąc ten test. Ale ten Sonnar jest wybitnie ostry, inne szkła by wypadły gorzej.
    Skoro obiektyw był projektowany pod matrycę 47 Mpix ( i to przez Nikona), przejściówka była dobra to dlaczego miałoby być źle ?

    Jaką matrycę ma ten H ?
    Jak wypada porównanie szczegółowości i ostrosci zdjęć z tym obiektywem z H i z N ?

    jp
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #133
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 287

    Domyślnie Odp: Względne ogniskowe obiektywów

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Skoro obiektyw był projektowany pod matrycę 47 Mpix ( i to przez Nikona), przejściówka była dobra to dlaczego miałoby być źle ?

    Jaką matrycę ma ten H ?
    Jak wypada porównanie szczegółowości i ostrosci zdjęć z tym obiektywem z H i z N ?

    jp
    Mam pewne uzasadnione podejrzenie, że ten "H" to aparat na kliszę zwojową...
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  4. #134
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: Względne ogniskowe obiektywów

    Jednak "zmaściłem", teraz "doumiałem" o tym obiektywie, był projektowany pod film.
    Z (starych) opisów użytkowników wynika że nie jest ostry.

    Ciekawa by była ocena Jacka_Z ostrości i szczegółowosci wydrukowanych zdjeć o szerokości około 80 cm z H i z N czyli jak (i o ile) by było lepiej gdyby nagle w "tamtym" czasie pojwił się Z7II.

    jp
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  5. #135
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Względne ogniskowe obiektywów

    Zapomniałem dodać... To, że Carl Zeiss raczył dodać redukcję, do obiektywu średnioformatowego, umożliwiającą użycie gho w małym obrazku, bynajmniej, nie oznaczało, że ktoś tam rzeczywiście się spodziewał, iż znajdzie się bałwan, który będzie chciał to zrobić. To, że można, nie znaczy, że trzeba. I oni prawdopodobnie z takiego założenia wychodzili. A że znaleźli się tacy, co to chcieli ożenić ogień z wodą... Ich problem.

    Wesołych Świąt Panowie...
    http://glebsky.pl/ Mój blog fotograficzny, oraz http://flickr.com/photos/197047644@N07/ dla tych, którzy z jakichś powodów chcieliby zobaczyć moje zdjęcia

  6. #136
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Względne ogniskowe obiektywów

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Skoro obiektyw był projektowany pod matrycę 47 Mpix ( i to przez Nikona), przejściówka była dobra to dlaczego miałoby być źle ?

    Jaką matrycę ma ten H ?
    Jak wypada porównanie szczegółowości i ostrosci zdjęć z tym obiektywem z H i z N ?

    jp
    ??? Sonnar nie był projektowany pod Nikona. Przecież pisałem, że to szkło Hasselblada i faktycznie z czasów analoga, system V (ja go nie kupowałem do focenia na Nikonie, tylko do mojego Hasela 503). Przy okazji - kupiłem też przejściówkę Hasel- Nikon Tilt-Shift.
    Wybierając szkła do Hasela szukałem opinii o ich ostrości i ... właściwie ich nie znajdowałem. Pismo tylko jak się spisują na kliszach, a testów na body cyfrowych było brak. Uznałem, że ostrzejsze na analogu będą ostrzejsze na cyfrze, ale jak ostre vs ostre szkła na cyfrowy mały obrazek? No i tu miła niespodzianka, jego ostrość jest porównywalna do Sigmy Art 85 mm.
    Jak gdzieś czytałeś że jest nieostry to nie wierz w to. Zapewne czytałeś o Carl Zeiss Sonnar z Jeny. To nie jest ta optyka. To dwie różne firmy.

    Widać jestem bałwanem, ale czuję się całkiem dobrze.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 25-12-2021 o 01:07
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  7. #137
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Względne ogniskowe obiektywów

    Ależ nie traktuj tego tekstu o "bałwanach" dosłownie. W tym kontekście, ja też jestem bałwanem i czuję się z tym dobrze. To był taki dżołk.
    http://glebsky.pl/ Mój blog fotograficzny, oraz http://flickr.com/photos/197047644@N07/ dla tych, którzy z jakichś powodów chcieliby zobaczyć moje zdjęcia

Strona 14 z 14 PierwszyPierwszy ... 4121314

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •