Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Canon G5 - trzy pytania o lampę błyskową ...

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie Canon G5 - trzy pytania o lampę błyskową ...

    1. Jaką LP ma wbudowana lampa gdy moc ustawiona jest na max?

    2. W trubach P, Tv, Av istnieje mozliwosc regulowania siły błysku od -2 do +2 z krokami co 1/3 ... jednak w trybie manualnym (a ten mnie bardziej interesuje) jest mozliwosc regulowania flasha tylko w 3 stopniach ... pomimo, ze na linii sa 3 działki to kazda podzielona jest na kilka malutkich (zielone prostokąciki) ... ale nie da sie dodawac/odejmowac po jednym prostokąciku ... a dokladniej ja nie potrafie. Da sie? Czy sie nie da?

    3. Mamy Canona G5 i lampe błyskowa ... zwykła, zewnętrzna. manualna, powiedzmy od Zenita (ale napiecia sie zgadzaja). . . wpinamy lampe w aparat i ... no wlasnie i co dalej? Przelaczamy koniecznie na Manual i ustawiamy parametry według odleglosci i przesłony na tabeli na lampie .. easy ... ale przy jakim czasie? Czas odgrywa duze znaczenie. W Zenitach czy Prakticach nie bylo problemu, przelacznik "piorun" dawał czas 1/90 lub 1/125s (zaleznie od modelu). W G5 mamy czas synchronizacji do 1/250s... stad nalezy przyjac, ze dane na tabeli na lampie sa dla czasu 1/125s a jesli ustawiamy 1/250s to nalezy brac to pod uwage??


    Dzięki i pozdrawiam
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  2. #2
    Henry
    Guest

    Domyślnie Re: Canon G5 - trzy pytania o lampę błyskową ...

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    1. Jaką LP ma wbudowana lampa gdy moc ustawiona jest na max?

    2. W trubach P, Tv, Av istnieje mozliwosc regulowania siły błysku od -2 do +2 z krokami co 1/3 ... jednak w trybie manualnym (a ten mnie bardziej interesuje) jest mozliwosc regulowania flasha tylko w 3 stopniach ... pomimo, ze na linii sa 3 działki to kazda podzielona jest na kilka malutkich (zielone prostokąciki) ... ale nie da sie dodawac/odejmowac po jednym prostokąciku ... a dokladniej ja nie potrafie. Da sie? Czy sie nie da?

    3. Mamy Canona G5 i lampe błyskowa ... zwykła, zewnętrzna. manualna, powiedzmy od Zenita (ale napiecia sie zgadzaja). . . wpinamy lampe w aparat i ... no wlasnie i co dalej? Przelaczamy koniecznie na Manual i ustawiamy parametry według odleglosci i przesłony na tabeli na lampie .. easy ... ale przy jakim czasie? Czas odgrywa duze znaczenie. W Zenitach czy Prakticach nie bylo problemu, przelacznik "piorun" dawał czas 1/90 lub 1/125s (zaleznie od modelu). W G5 mamy czas synchronizacji do 1/250s... stad nalezy przyjac, ze dane na tabeli na lampie sa dla czasu 1/125s a jesli ustawiamy 1/250s to nalezy brac to pod uwage??
    Ad.1. Zajrzyj dopudelka po aparacie - powinna byc instrukcja
    Ad. 2. Mi się nie udało... może nie być
    Ad.3. Czas błysku to 1/1000 s więc czas migawki nie ma znaczenia - tylko na swiatlo zastane.

    Pozdrawiam,
    Henry

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    Henry:

    1. brak informacji o LP, chyba, ze przeoczyłem ...
    3. czas błysku zalezy od lampy ... pełna moc trwa czasem 1/500 a moc zmniejszona np. przez fotodiode w lampie 1/10000s ... ale dzieki, chyba faktycznie czas bedzie bez znaczenia.
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  4. #4
    Henry
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    Henry:

    1. brak informacji o LP, chyba, ze przeoczyłem ...
    3. czas błysku zalezy od lampy ... pełna moc trwa czasem 1/500 a moc zmniejszona np. przez fotodiode w lampie 1/10000s ... ale dzieki, chyba faktycznie czas bedzie bez znaczenia.
    1.przed chwilą sprawdziłem doświadczalnie - wychodzi LP=8 - jakoś mało ale tyle wskazał
    zewn. światłomierz.
    2. w takiej małej lampce nie wiem czy da aż 1/500 - ale na pewno nie jest to uwzględnione
    w tabelce.

    Pozdrawiam,
    Henry

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    Henry, nie nie odnosnie punktu 3 mówiłem o czasie błysku lampy zewnetrznej, nie wbudowanej.

    A LP8 ... faktycznie bardzo mało.
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  6. #6
    Henry
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    A LP8 ... faktycznie bardzo mało.
    Z drugiej strony zobacz jaka wielka - wyobrażasz sobie większą moc wypuszczoną z
    tego? Przecież by się rozpuściła ;-)
    Jak sobie porównam z moim Metzem to się cieszę że ma LP=8 ;-)
    Do doświetlania w słoneczne dni może być....

    Pozdrawiam,
    Henry

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    No wiesz ... swiatla nigdy za wiele No a jak na wbudowana lampe (i spojrz na jej rozmiary) to ma jedna z wiekszych mocy w swojej klasie. Jednak ostatnia wycieczka w lesie ... uffff jak tam było ciemno
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  8. #8
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    Jednak ostatnia wycieczka w lesie ... uffff jak tam było ciemno
    W lesie to ladniej wyjda zdjecia ze statywu niz z lampy. Lampa zabija klimat .

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    No to jeszcze takie pytanie mam ...

    Czym zwykła lampa, powiedzmy jakiś tam średniej klasy Metz róznić się będzie od Canona 420EX? Rozumiem, że Metz działać będzie w pełnym manualu i błyskać będzie pełną mocą (lub zmniejszoną jesli ma wbudowana fotocele) ale bez uwzgledniania ustawien aparatu. Co wiec daje nam dedykowany Canon? Uwzglednia odleglosc od obiektu, jasnosc otoczenia i parametry ekspozycji, tak? Coś więcej? Czy tego nie da sie ustawic recznie? Pracowałem z manualna lampa i analogowym lustrem Praktica i robilem niezle fotki (udawało mi sie wszystko ustawic poprawnie). . . kwestia jedynie dobrania parametrow pod lampe a nie odwrotnie ... zgadza sie?

    Dzieki
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  10. #10
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    Pracowałem z manualna lampa i analogowym lustrem Praktica i robilem niezle fotki (udawało mi sie wszystko ustawic poprawnie). . . kwestia jedynie dobrania parametrow pod lampe a nie odwrotnie ... zgadza sie?
    Zgadza sie... tylko powiedz - jak dlugo to trwalo?
    I gdy zmieniales pozycje powiedzmy o pol metra, czy przyslone o dzialke - wszystko od nowa.
    E-TTL daje ci szybkosc i skutecznosc (jak sie pozna jego zasady) niezaleznie od warunkow w jakich robisz zdjecia. Manualne nastawianie ogranicza - zarowno do okreslonych parametrow w aparacie (gdy chcesz sie pobawic GO to juz trudniej przy manualnej lampie) jak i szybkosci robienia kolejnych ujec.
    Czyli - da sie manualna lampa robic zdjecia, ale mniej wygodnie i nie wszystkie typy.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •