Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Sigma 105/1.4

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Sigma 105/1.4

    Mam pytanie do osob które używają/używały tego obiektywu w wersji 105/1.4 dg hsm. Jakie sa wasze opinie o nim w kwestii ostrości, bokehu bo że wielki i ciężki to wiem. Oczywiscie widziałem zdjęcia tym obiektywem które można znaleźć w necie, ale proszę też o Wasze opinie.
    Zastanawiam się nad ew zakupem takowego, zamiast ogniskowej 85mm, bo wersji 85/1.4 dg dn raczej z mocowaniem RF nie będzie jeszcze długo, a stara sigma miała przeciętny bokeh, samyang byl mało ostry przy dużych otworach, za to 85/1.2 RF Canona to cena 2 takich sigm 105. Szkło z myślą o zdjeciach portretowych w otwartej przestrzeni wiec ogniskowa moze być. Proszę o Wasze opinie o tym szkle.
    Ostatnio edytowane przez Marcinus ; 05-11-2021 o 22:28
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    Cytat Zamieszczone przez Marcinus Zobacz posta
    Mam pytanie do osob które używają/używały tego obiektywu w wersji 105/1.4 dg hsm. Jakie sa wasze opinie o nim w kwestii ostrości, bokehu bo że wielki i ciężki to wiem. Oczywiscie widziałem zdjęcia tym obiektywem które można znaleźć w necie, ale proszę też o Wasze opinie.
    Zastanawiam się nad ew zakupem takowego, zamiast ogniskowej 85mm, bo wersji 85/1.4 dg dn raczej z mocowaniem RF nie będzie jeszcze długo, a stara sigma miała przeciętny bokeh, samyang byl mało ostry przy dużych otworach, za to 85/1.2 RF Canona to cena 2 takich sigm 105. Szkło z myślą o zdjeciach portretowych w otwartej przestrzeni wiec ogniskowa moze być. Proszę o Wasze opinie o tym szkle.
    Umów się z kimś kto go ma i podepnij do swojego aparatu. Podpinałem od kolegi i to nie moja bajka wagowa, aby biegać dłużej niż kilka minut z takim słoikiem. A boheh to wiadomo - milion zdjęć jest w sieci z tego szkła.

    BTW - masz jeszcze szkło VILTROX AF 85/1.8 STM ED IF CANON RF https://fotoforma.pl/obiektyw-viltro...ed-if-canon-rf mam to szkło w wersji do Nikona Z i sprawdza się wyśmienicie w relacji jakości do ceny.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 06-11-2021 o 10:04
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 429

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    Możesz jeszcze kupić używanego canona 85 1.4L lub 85 1.2 z bagnetem EF oczywiście lub sigmę 85art. Sigmę 105 miałem raz w rękach. Gabaryty jak wiadro, a efect hmmm masło w tle plus bardzo ostra mała go. Podobne efekty uzyskasz każdym innym jasnym szkłem w przedziale 85-135mm. Odradzam ze względu na kosmiczny ciężar. Naprawdę tego się nie da używać na dłużą metę.

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    Ok. Dzięki.
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  5. #5
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    Odradzam ze względu na kosmiczny ciężar. Naprawdę tego się nie da używać na dłużą metę.
    Da się. 70-200/2.8 jest cięższy, używa sie go godzinami, tak samo używam Arta 85 i kolosa 200/2 - no tu już fakt, często odkładam na chwilę aparat (stawiam na obiektywie), ale przeglądam wtedy zdjęcia i dalej fotografuje. To trzymam w ręku, w plecaku są kolejne 2 nieużywane w danym momencie szkła. Jestem słabiutkie chuchro, z dużą niedowagą.
    Fotografowie lotniczy od Sławka mają 500/4 (i body z serii pro), robią nimi z ręki, pokazy trwają cały dzień. Ja nie rozumiem ciągłego narzekania na wagę. Gdyby chodziło o turystykę to zmienia sprawę. Ale gdy chodzi wyłącznie o sesję foto to albo kompromisy, albo jakość.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 09-11-2021 o 01:33
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2010
    Miasto
    Poznań
    Posty
    31

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    I jeszcze do rozważenia używany EF135/2 L. Pięknie współgra z EOS R.
    Robiłem nim ostatnio zawody biegowe i AF daje radę bez problemu.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 429

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Da się. 70-200/2.8 jest cięższy, używa sie go godzinami, tak samo używam Arta 85 i kolosa 200/2 - no tu już fakt, często odkładam na chwilę aparat (stawiam na obiektywie), ale przeglądam wtedy zdjęcia i robię dalej. To trzymam mam w ręku, w plecaku kolejne 2 nieużywane w danym momencie szkła. Jestem słabiutkie chuchro, z dużą niedowagą.
    Fotografowie lotniczy od Sławka mają 500/4 (i body z serii pro), robią nimi z ręki, pokazy trwają cały dzień. Ja nie rozumiem ciągłego narzekania na wagę. Gdyby chodziło o turystykę to zmienia sprawę. Ale gdy chodzi wyłącznie o sesję foto to albo kompromisy, albo jakość.
    No właśnie tych kompromisów w portrecie jest bardzo dużo a gabaryty tego 105 ( zwłaszcza z osłoną ) to już dla mnie przesada. Było gdzieś porównanie na youtube 200/1.8 vs RF85 1.2 i tym drugim bez problemu można uzyskać podobne efekty a miejsca w torbie trochę mniej zajmuje jednak.
    Wiesz każdy patrzy ze swojego punktu widzenia. Ja osobiście zamiast tego 105 wolałbym 135L i np samyanga rf 85 1.4 własnie ze względu na gabaryty i wagę.
    fajny artykuł odnośnie ogniskowych o których mowa i zestawieniu 105 z innymi kolosami od sigmy.
    https://petapixel.com/2018/07/09/sig...d-135mm-f-1-8/

  8. #8
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    200 i 85 dają zupełnie inną perspektywę i zdjęcia nimi robione są wręcz nieporównywalne, jeśli chodzi o separację planów. na korzyść 200 mm oczywiście.
    Samyanga 85 to sobie można używać, dopóki sie go nie podepnie do matryc 45 Mpx+ i wtedy nie porówna ostrości.
    Porównanie z petapixel jest średnio szczęśliwe jesli chodzi o pokazanie wpływu ogniskowych, ze względu na to co w tle, jedynie plama z liści. Miałbyś w tle np uliczkę w mieście i różnica byłaby od razu widoczna.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  9. #9
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    youtube 200/1.8 vs RF85 1.2 i tym drugim bez problemu można uzyskać podobne efekty a miejsca w torbie trochę mniej zajmuje jednak.
    o... to ja bym chetnie zobaczyl jak okrutnie ktos musial ponaciagac warunki brzegowe testu, zeby mu wyszlo, ze Polo jest rownie zaj* autem rodzinnym jak Passat kombi, a zajmuje mniej miejsca

    bo mi nijak nie wychodzi jak ide na wiosne w pole tulipanow z 85/1.8 i 200/2.8 to potrzebuje naprawde dobrze szukac kadru, zeby 85mm cos zrobic. tak naprawde to nawet 135/2 trzeba sie troche nakombinowac, bo ten obiektyw tez wyraznie szerzej widzi i perspektywa jest duzo, duzo, duzo mniej splaszczona. fajniejsza, ale tym trzeba sie naprawde naszukac, zeby tlo wspolpracowalo z pierwszym planem. a 85/1.8 czy 50/1.4 w scenach naturalnych, to jest sporo zabawy.
    200/2.8 mozna jechac jak walcem - jakby nie przymierzyl, wszystko w tle jest nieostre i nie odwraca uwagi.

    mysle, ze ten zestaw najlepiej pokaze jaka jest roznica w praktyce. jak bardzo wlasnie 200mm odstaje od reszty. funkcjonalnie. do zdjec ludzi to IMHO bez sensu ogniskowa. nie lubie krzyczec do modelki, ktora stoi 10 metrow ode mnie (bo jej 3/4 probuje wykadrowac)

    50mm (f/1.6)



    85mm (f/2.2)



    135mm (f/2.8)



    200mm (f/3.2)
    www albo tez flickr

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 429

    Domyślnie Odp: Sigma 105/1.4

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    o... to ja bym chetnie zobaczyl jak okrutnie ktos musial ponaciagac warunki brzegowe testu, zeby mu wyszlo, ze Polo jest rownie zaj* autem rodzinnym jak Passat kombi, a zajmuje mniej miejsca

    bo mi nijak nie wychodzi jak ide na wiosne w pole tulipanow z 85/1.8 i 200/2.8 to potrzebuje naprawde dobrze szukac kadru, zeby 85mm cos zrobic. tak naprawde to nawet 135/2 trzeba sie troche nakombinowac, bo ten obiektyw tez wyraznie szerzej widzi i perspektywa jest duzo, duzo, duzo mniej splaszczona. fajniejsza, ale tym trzeba sie naprawde naszukac, zeby tlo wspolpracowalo z pierwszym planem. a 85/1.8 czy 50/1.4 w scenach naturalnych, to jest sporo zabawy.
    200/2.8 mozna jechac jak walcem - jakby nie przymierzyl, wszystko w tle jest nieostre i nie odwraca uwagi.

    mysle, ze ten zestaw najlepiej pokaze jaka jest roznica w praktyce. jak bardzo wlasnie 200mm odstaje od reszty. funkcjonalnie. do zdjec ludzi to IMHO bez sensu ogniskowa. nie lubie krzyczec do modelki, ktora stoi 10 metrow ode mnie (bo jej 3/4 probuje wykadrowac)

    50mm (f/1.6)
    https://live.staticflickr.com/65535/...cacd44dd_b.jpg


    85mm (f/2.2)
    https://live.staticflickr.com/976/40...2e88268e_b.jpg


    135mm (f/2.8)
    https://live.staticflickr.com/65535/...1e34eff2_b.jpg


    200mm (f/3.2)
    https://live.staticflickr.com/65535/...cd15a5be_b.jpg
    Twój przykład kwiatków z 85 i 135 dobrze pokazuje co chciałem powiedzieć odnośnie podobnych finalnych efektów pomiędzy 105 a 85 i 135 bo o tym jest temat.
    Serio lekcję o perspektywie mogłeś sobie darować

    Tu masz te okrutnie ponaciągane warunki Rf 85 1.2 i EF 200 1.8
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ewww.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	605,6 KB
ID:	7046

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •