Strona 9 z 13 PierwszyPierwszy ... 7891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 126

Wątek: Pomoc w wyborze body -pilne

  1. #81
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Cytat Zamieszczone przez Heldbaum Zobacz posta

    Nawiasem mówiąc, właśnie po to zacząłem na mojej stronie pisać poradnik (który tak wyśmiał wszystkomający Candar), żeby ktoś, kto zdecyduje się go przeczytać, miał jedną opinię w jednym miejscu, a nie sto różnych.
    Nie wyśmiałem, bo w wielu aspektach aparatu dla osoby zaczynającej przygodę z fotografią masz rację, czyli potrzebie zrozumienia zasady działania aparatu i tu polecanie dowolnej analogowej lustrzanki jest bardzo właściwe i wskazane. Nie każdy jednak użytkownik chce startować z pozycji mechanika. Czyli, że jeżdżąc samochodem musi znać budowę zasadę działania silnika spalinowego i elektrycznego, mechanizmu różnicowego, nawet tego gdzie jest silnik zamontowany i czym skutkuje podsterowność, nadsterowność.

    Zmierzam do tego, że istnieją użytkownicy, którzy zamierzają tylko lać paliwo i jeździć. Nie każdego kupującego aparat fotograficzny interesują krasnoludki "rysujące" obraz w jego aparacie. Dlatego z całym szacunkiem do Ciebie nie zgadzam się z twierdzeniem: "Wybijcie sobie z głowy bezlusterkowca". Praktycznie rzecz ujmując wszystkie cyfrowe kompakty oraz konstrukcje typu Bridge Camera - to cyfrowe aparaty pozbawione lustra i wychodzi chaos i ogólny misz masz, gdzie tylko analogi oraz DSLRy będą "robić" zdjęcia bo... mają lustro.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 26-10-2021 o 12:21
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  2. #82
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Nie każdego interesuje zasada działania aparatu, albo zasada funkcjonowania samochodu, to prawda.
    Ale ja napisałem ten poradnik dla ludzi, którzy chcą te zasady poznać i jasno to określiłem.
    Jeśli więc ktoś chce zacząć od podstaw, to mu nie zabraniaj.

  3. #83
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Cytat Zamieszczone przez Heldbaum Zobacz posta
    Nie każdego interesuje zasada działania aparatu, albo zasada funkcjonowania samochodu, to prawda.
    Ale ja napisałem ten poradnik dla ludzi, którzy chcą te zasady poznać i jasno to określiłem.
    Jeśli więc ktoś chce zacząć od podstaw, to mu nie zabraniaj.
    Ale to nie ja "zabraniam" używać bezlusterkowców To tak jakbyś polecał w swoim poradniku wyłącznie czytanie książek drukowanych (lustrzanki) i... kategorycznie odradzał e-booki (bezlusterkowce) pisząc "Wybijcie sobie z głowy bezlusterkowca".

    Zapewne wiesz, że to Stanisław Lem przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Pisał o tym już w 1961 roku w powieści "Powrót z gwiazd", czyli około 40 lat przed pierwszymi skromnymi próbami wykorzystania e-papieru.

    Może St. Lem bezlusterkowce też przewidział? Musze sobie odświeżyć jego pozycje.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 26-10-2021 o 12:39
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  4. #84
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Oczywiście że pamiętam. Powrót z gwiazd to nawet jedno z moich ulubionych opowiadań.
    Ale tak, zgadza się. Swojego syna też uczę czytać z papierowych książek. Jak kiedyś będzie chciał korzystać z czytnika, spoko. Ale wiem, że nie zaczynając od podstaw, nie będzie mu nigdy dane "poczuć" literatury tak, jak było dane mnie.

    --- Kolejny post ---

    Poza tym, nie kto inny, jak Lem, powiedział, że człowiek nie może się w pełni rozwijać, patrząc tylko w przyszłość i odrzucając dorobek minionych pokoleń.

  5. #85
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Idąc dalej tym tokiem myślenia początkującym zapewne polecać należy stare tyrystorowe lampy błyskowe, bo przecież te nowe z E-TTL, ADI, 3D Color Matrix to też wymysły szatana

    ps.
    a może magnezowe żarówki spaleniowe? mam jedną w zapasie
    Ostatnio edytowane przez candar ; 26-10-2021 o 13:03
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  6. #86
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Ja też mam, ale po co tak przesadzasz? Czy ja tam zachęcam do stosowania żarówek spaleniowych? Ale lampy tyrystorowej, owszem. Sam takiej używam, obok najnowszego Metza i daje świetne rezultaty. A wiesz czemu? Bo wiem jak. Tymczasem fora są pełne rozpaczliwych pytań - Co jest nie tak? Mam nową lampę Yong... coś tam i NIE WYCHODZI! Ratunku!
    Jakby się nauczyli na tyrystorowej, to by wiedzieli...

  7. #87
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2013
    Miasto
    .
    Posty
    675

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Idąc bliżej, czemu ue dobry telefon?

  8. #88
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Cytat Zamieszczone przez Heldbaum Zobacz posta
    Ja też mam, ale po co tak przesadzasz? Czy ja tam zachęcam do stosowania żarówek spaleniowych? Ale lampy tyrystorowej, owszem. Sam takiej używam, obok najnowszego Metza i daje świetne rezultaty. A wiesz czemu? Bo wiem jak. Tymczasem fora są pełne rozpaczliwych pytań - Co jest nie tak? Mam nową lampę Yong... coś tam i NIE WYCHODZI! Ratunku!
    Jakby się nauczyli na tyrystorowej, to by wiedzieli...
    W sumie racja. Obecnie większość pytających na forach FB zamiast używać aparatów i lamp w trybach manualnych używają tzw. zielonej automatyki i później zdjęcia nie wychodzą No ale przyznać trzeba, że nawet w dobie analogów wiele aparatów nie miały opcji manualnych ustawień i było tylko auto.

    BTW - obecnie zgrać lampy z aparatem i sterownikiem to sztuka Czasem okazuje się, że fabrycznie sterownik radiowy lampy pracuje w zakresie odległości 0,5m - 3m i trzeba dopiero zmienić w ustawieniach, aby wyzwalała się też powyżej 3m Nie nadążysz
    Ostatnio edytowane przez candar ; 26-10-2021 o 13:22
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #89
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    I tu trafiłeś w sedno. Zielony kwadracik, proszę bardzo. Ale dobrze wiedzieć, co się pod nim kryje. Lampa tak samo. Co z tego, że ona ma komputer, jak uczeń nie wie, jak toto działa? Może ustawić E-TTL, ale co się pod tym skrótem kryje?
    Dlatego szkoły, o ile wiem, uczą właśnie na starych lampach manualnych, żeby student wiedział, co to jest liczba przewodnia i jak obliczyć przysłonę ręcznie. On może z tego nie korzystać, ale będzie wiedział, jak to działa. I jak komputer se nie poradzi, to on sobie sam ppradzi.

    Skoro doszliśmy wreszcie do jakiegoś punktu wspólnego, to może czas na szczęśliwe zakończenie wątku?

  10. #90
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 288

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Mam taki oto przypadek u kumpla. Używał Pentaxa KP (APS-C) z obiektywem Sigma 50-500 mm, ale zachciało mu się pełnej klatki, a że naczytał się peanów nt Sony, to kupił A7 III i obiektyw 200-600 mm. Zdjęcia fenomenalnej jakości, więc w czym problem? Ano coś nie może zatrybić, na czym w istocie polega tryb APS-C w przypadku A7 III i nie rozumie, że w tym trybie jedynie przycięty fragment formatu klatki FF o niewielkiej liczbie Mp (coś ok. 10 Mp) jest powiększany na cały EVF, natomiast obraz jest rejestrowany jedynie przez te marne 10 Mp matrycy, a nie przez całą 24 Mp matrycę, dzięki czemu plik ma mniejszą wagę. I nagle zaczęło mu brakować ogniskowej, bo 500 mm na APS-C to był wypas (relatywne 750 mm) w porównaniu do 600 mm na FF. No i zaczyna się rozglądać za telekonwerterem . Tak że podstawy działania sprzętu trzeba znać w każdym aspekcie, żeby sobie czegoś nie ubzdurać. Mój APS-C Canon 80D z obiektywem 400 mm przy 24 Mp matrycy ma większy uzysk pikseli obrazu, niż Sony A7 III z obiektywem 600 mm, ale jest o kilogram mniej do dźwigania.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Strona 9 z 13 PierwszyPierwszy ... 7891011 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •