Strona 2 z 13 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 126

Wątek: Pomoc w wyborze body -pilne

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Myślę, że "lustrzanka małoobrazkowa" w wymaganiach znaczy lustrzanka cyfrowa z matrycą APS-C lub FF.

    Ważne żeby posiadała "tryby PASM pozwalające na naukę zależności tzw. trójkąta ekspozycji bez "wodotrysków" utrudniających ich używanie" (candar). Ja dodam, że powinna też rejestrować w formacie RAW, bo pewnie będą się uczyć porządnej obróbki plików; ale to każda lustrzanka lub bezlusterkowiec ma.

    Co do konkretów, to przychylę się do zdania becekpl'a w wersji tańszej i Bangi'ego w wersji droższej. Nie znam aparatów polecanych przez candar'a, więc nic nie powiem o nich. W canonach unikałbym lustrzanek serii xxxxD i xxxD, bo mają denny wizjer lusterkowy, w którym g..no widać. Dopiero xxD i xD mają wizjer pryzmatyczny, który do czegoś się nadaje.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 245

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Cytat Zamieszczone przez zielony_w_temacie Zobacz posta
    Moje wybory padają na Canonona i tak Eos700D/750D, Eos1300D, eosM50, eos60D.
    Cytat Zamieszczone przez zielony_w_temacie Zobacz posta
    Oj tam zaraz najgorzej Jestem po lekturze, do której jest odnośnik na poprzedniej stronie i wiele rzeczy stało się dla mnie jaśniejszych. Myślę, że młoda właśnie w trakcie nauki powinna umieć dostrzec niedoskonałości swojego pierwszego "lepszego" aparatu, aby kolejny był świadomym wyborem dostosowanym do jej potrzeb i postępu. Na te R-ki niech zapracuje ocenami i zaangażowaniem, a z wraz z dojrzewający pasją spuchnie skarbonka od wrzutek rodziców.
    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i szybki odzew
    @zielony_w_temacie Dokładnie tak! Cyfrowe bezlusterkowce podałem wcześniej https://www.canon-board.info/threads...=1#post1427827 a polecam je dlatego, że odpada od razu problem z nieostrymi zdjęciami (bezlusterkowce mają punkty AF-a na matrycy). Nieostre foty - to w większości przypadków domena cyfrowych lustrzanek (od których odchodzi każdy producent i większość ich użytkowników), gdzie detekcja fazowa umieszczona jest na odrębnych czujnikach przed matrycą co powoduje często front/back focus i lepiej aby córka nie musiała już na samym początku walczyć z aparatem w kwestii ostrości zdjęć - a raczej ich braku.

    Tak więc do nauki radzę odpuścić sobie zabawkowe pseudo lustrzankowe ustrojstwa typu Canony 700D oraz 1300D i 60D z DWUNASTOLETNIĄ matrycą 18 Mpix żywcem przeniesioną z 2009 roku z Canona 7D. To jakby w 2021 roku kupić 12-letni aparat i zapłacić za niego , tyle co nowy innej firmy.

    Co do analogów. Swego czasu celowo kupiłem do katorżniczej pracy analogowego Pentaxa K1000 i służył bardzo długo https://blog.interfoto.eu/2019/12/05...zkowe-czesc-3/ tak więc dopowiem tylko, że jeśli będą wymagania co do konieczności zakupu analogowego aparatu to polecam Pentaxy K1000, ME Super + doskonałą analogową optykę Pentaxa do nich.

    ps.
    Jesteś z Gdańska - to sprawdź ofertę komisową http://www.fotocomplex.pl/ofirmie.html - na miejscu potrafią doradzić. Polecam ich.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 20-10-2021 o 08:24
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Żeby się nauczyć obsługiwać sprzęt (a to nie to samo, co nauczyć się robić zdjęcia, bo te byle kto robi teraz telefonem), to trzeba poznać zasady działania jego podstawowych mechanizmów, takich jak: przesłona, automatyka przesłony, pomiar światła przy pełnym otworze przesłony, pomiar światła przy przesłonie roboczej, działanie migawki, działanie synchronizacji lampy, działanie mechanizmu lustra, działanie pomiaru światła TTL, działanie pomiaru światła TTL OTF. Do tego najlepiej nadają się aparaty analogowe, którym łatwo zajrzeć w bebechy, czyli otworzyć tylną ściankę i popatrzeć, jak te elementy ze sobą współpracują i z założonym, i ze zdjętym obiektywem. Wtedy dopiero człowiek poznaje zasady działania sprzętu, gdy na własne oczy widzi, od czego zależą parametry ekspozycji. Dlatego też, aby te mechanizmy poznać, dobrze jest zakupić, a co najmniej wypożyczyć od znajomego, jakąś tanią lustrzankę na film. Dobrze jest też poznać sprzęty wyposażone w różne typy migawek- szczelinowe poziome, szczelinowe pionowe i centralne.

    Dopiero po poznaniu mechanizmów przeniesionych do sprzętu cyfrowego z epoki aparatów na film można zacząć robić zdjęcia aparatem cyfrowym mając już rozeznanie, które z tych mechanizmów w posiadanym aparacie są, a których nie ma, i co się z tym wiąże. Nauka powinna się odbywać na lustrzance, aby wyrobić u użytkownika odruchy w ocenie ekspozycji bez "podpowiedzi" jaką daje symulacja ekspozycji na wyświetlaczu EVF. Użytkownik zaczynający naukę od cyfrowego bezlusterkowca pewnych mechanizmów dobrze nie pozna i pewnych nawyków sobie nie wyrobi.

    Tak więc uważam, że lustrzanka pokroju Canonów EOS 700D lub 60D jest optymalnym wyborem na początek, i nie są to przy okazji sprzęty badziewne, lecz mające duże możliwości i mogące wystarczyć na bardzo długo nie tylko do nauki, ale już do samego uprawiania z pasję fotografii jako takiej.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  4. #14
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Apeluje do uczestników dyskusji o większą powściągliwość, wzajemny szacunek i skupienie się na istocie wątku.
    Jeśli niektórzy maja ochotę pogadać bardziej osobiście to od tego jest PRIV lub wyjście na miasto.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 245

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta

    Tak więc uważam, że lustrzanka pokroju Canonów EOS 700D lub 60D jest optymalnym wyborem na początek, i nie są to przy okazji sprzęty badziewne, lecz mające duże możliwości i mogące wystarczyć na bardzo długo nie tylko do nauki, ale już do samego uprawiania z pasję fotografii jako takiej.
    Z całym szacunkiem dla Twojego postu mam prawo uważać, że nie masz racji. Równie dobrze na podobnej zasadzie można polecać 18-letniego Canona 300D z 6 Mpix.

    Podtrzymuję to, co napisałem wyżej:
    "Tak więc do nauki radzę odpuścić sobie zabawkowe pseudo lustrzankowe ustrojstwa typu Canony 700D oraz 1300D i 60D z DWUNASTOLETNIĄ matrycą 18 Mpix żywcem przeniesioną z 2009 roku z Canona 7D. To jakby w 2021 roku kupić 12-letni aparat i zapłacić za niego , tyle co nowy innej firmy."

    W podanym przeze mnie Sony A6100 za niewiele więcej (mowa o używanym, bo nowy kosztuje 2.999 zł https://www.interfoto.eu/?page=subpr...=691189&id=214) jest znakomity AF „Real-time Eye Autofocus” + „Real-time Tracking” 425 pól (AF z detekcją fazy). Dla porównania Canon 700D, 1300D i 60D 9-cio punktowy AF. O tym, że archaiczna dwunastoletnia matryca 18 Mpix w 700D, 1300D i 60D s- to dramat (DR !!!!!) napisano wiele.

    Sugerujesz więc, że lepiej będzie kupić do nauki w szkole fotograficznej aparat z najgorszą matrycą na rynku? Chyba tylko po to, aby użytkownik tego aparatu od razu zraził się do fotografii i nie miał startu do innych osób na kursie mającym nowe matryce 24 Mpix ze świetnym DR (rozpiętość tonalna zdjęć).
    Ostatnio edytowane przez candar ; 20-10-2021 o 09:18
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  6. #16
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Cytat Zamieszczone przez zielony_w_temacie Zobacz posta
    Pewnie zajdę za skórę, ale cóż .....liczę na pomoc
    Sprawa wygląda w ten sposób: Córka jest w technikum na kierunku fotografiki i wiadomo trzeba kupić dziecku aparat. Na tym się kończy moja cała wiedza. Nauczyciel podesłał dzieciakom bardzo lakoniczny zakres wymagań sprzętowych "lustrzanka małoobrazkowa lub bezlusterkowiec" No i zaczynam przygodę w poszukiwaniu czegoś do nauki dla dziecka. Moje wybory padają na Canonona i tak Eos700D/750D, Eos1300D, eosM50, eos60D. Zdziwiło mnie, jak że nauczyciel na 700D powiedział ok, skoro jest to lustrzanka cyfrowa więc na mój prosty rozum nie jest "bezlusterkowcem ani lustrzanką małoobrazkową", ale skoro ok, to szukam w tych lustrzankach cyfrowych. Siedzę nad tym już tydzień i porównując te modele jestem bardziej zielony niż 1 dnia gdy zasiadłem przed komputerem w poszukiwaniu aparatu do nauki dla dziecka. Postanowiłem poszukać pomocy u osób znających się w temacie. Co wybrać, może coś jeszcze innego. Szukam używanego, ale z niskim "przebiegiem" i z papierami. Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.
    Jeśli ma być Canon to zdecydowanie M50 - nie ma się co zastanawiać. Intuicyjność obsługi dla młodej będzie zbawienna ... Obiektywy do niego Cię nie zrujnują , a są bardzo przyzwoite jakościowo, do tego dochodzi możliwość podpięcia EF.
    A jeśli masz hajs to kupiłbym Canona RP z kitem 24-105. Będzie miała wstęp do systemu który jest przyszłościowy.
    Kupowanie staroci które za kilka lat będą już zabytkami techniki i zabawkowy smartfon będzie dawał lepsze możliwości zdjęciowe jest bez sensu.
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 20-10-2021 o 09:24
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 245

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Jeśli ma być Canon to zdecydowanie M50 - nie ma się co zastanawiać. Intuicyjność obsługi dla młodej będzie zbawienna ... Obiektywy do niego Cię nie zrujnują , a są bardzo przyzwoite jakościowo, do tego dochodzi możliwość podpięcia EF.
    A jeśli masz hajs to kupiłbym Canona RP z kitem 24-105. Będzie miała wstęp do systemu który jest przyszłościowy.
    ????
    Dżizas

    Celowo nie polecam nikomu bezlusterkowców Canona z mocowaniem EOS-M jak np. M50 ponieważ pisanie "Będzie miała wstęp do systemu który jest przyszłościowy" w świetle zamknięcia tego systemu przez Canona i zaprzestaniu produkcji nowych aparatów i obiektywów z mocowaniem EOS-M brzmi jak oksymoron. Proszę: "W 2021 roku możemy pożegnać aparaty Canon EOS M" https://spidersweb.pl/2021/01/koniec-canon-eos-m.html Canonowi nigdy nie udało się stworzyć sensownej bazy obiektywów pod ten bagnet i wygląda na to, że to już się nie zmieni.

    Nawiasem pisząc u sprzedawców widnieje informacja przy M50 koniec modelu https://www.cyfrowe.pl/aparaty/apara...50-czarny.html a następca M50 II ma zaporową cenę w doniesieniu do możliwości https://www.cyfrowe.pl/aparat-cyfrow...-czarny-p.html

    To jakby celowe pakowanie pytającego na tykającą bombę z opóźnionym zapłonem i raczej nie tego oczekuje @zielony_w_temacie prosząc o pomoc na grupie.

    BTW - canon ma obecnie cztery mocowania EF, EF-M, EOS-M i RF, z czego trzy pierwsze mocowania są prawie martwe i nic nowego się raczej nie ukaże poza mocowaniem RF. W Sony jest wyłącznie jedno mocowowanie FE do APS-C i FF i mnóstwo aparatów i obiektywów w bardzo dobrych cenach. Co by nie mówić o Sony, to tak niski próg wejścia w system jest postawą pro konsumencką, czego w Canonie w mocowaniu RF już nie zobaczy. Po cenach systemu Canona RF widać jak na dłoni na czym zależy najbardziej producentowi.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 20-10-2021 o 09:49
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  8. #18
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    ????
    Dżizas

    Celowo nie polecam nikomu bezlusterkowców Canona z mocowaniem EOS-M jak np. M50 ponieważ pisanie "Będzie miała wstęp do systemu który jest przyszłościowy" w świetle zamknięcia tego systemu przez Canona i zaprzestaniu produkcji nowych aparatów i obiektywów z mocowaniem EOS-M brzmi jak oksymoron.
    Przecież to sformułowanie odnosiło się do serii R, dokładnie pisal o RP, a nie o M.
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 284

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    W życiach się chyba szanownym kolegom poprzewracało od tego dobrobytu Co początkującą fotografkę obchodzą jakieś dylematy związane z DR?! Jak się przekona na własnej skórze, że to może być problem, to jej drugim aparatem będzie taki, który ma dużą DR, ale najpierw trzeba poznać ten problem i go oswoić. Wszystkomające aparaty nie są do nauki a swoich oczekiwań wobec sprzętu nabywa się latami. Mając EOS-a 550D z tą "nieszczęsną" matrycą 18 Mp przyzwyczaiłem się, aby generalnie nie robić zdjęć z ISO powyżej 400 i w związku z tym mam z tego aparatu więcej niezaszumionych zdjęć przy ISO 400, niż z EOS-a 80D z matrycą 24 Mp, który potrafi mi mocno zaszumieć nawet przy ISO 160. Zawsze lepiej jest zainwestować w porządną optykę, niż w korpus, ale inwestycja w optykę- jeśli ma to być porządny sprzęt- generalnie determinuje system, którego się będzie później używać, a skąd to ma wiedzieć ktoś, kto dopiero zaczyna? Do systemu Canona jest obfitość obiektywów i lamp błyskowych w każdej cenie i jakości, a model 700D obsługuje nawet zdalne sterowanie lampami, co nie jest bez znaczenia dla ucznia szkoły fotograficznej, a może być olane przez większość innych użytkowników. Na początek ma być tanio i dydaktycznie, a każda trudność czegoś uczy. Kiedy adeptka będzie kończyć szkołę to może już będzie miała piąty korpus i 12 obiektywów, i to będzie pełna klatka R6, ale niech do tego momentu trochę wody upłynie
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 236

    Domyślnie Odp: Pomoc w wyborze body -pilne

    Kolejny wątek, gdzie proste pytanie zamiast rzetelnych odpowiedzi przekształca się w konieczność czytania rzygowin candara.

    Do nauki fotografii wskazanej przez autora wątku zdecydowanie lustrzanka cyfrowa canon XXd plus EF 28mm/35mm. Resztę zdefiniuje później sama uczennica.
    Ostatnio edytowane przez tomfoot ; 20-10-2021 o 10:39

Strona 2 z 13 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •