Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 60

Wątek: Szerokokątny obiektyw do RP

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Szerokokątny obiektyw do RP

    Hej,
    aktualnie posiadam 2 obiektywy do swojego RP. Do portretów używam Samyanga 85 mm, natomiast na wypady w góry zakładam 50 1.8 RF. Szczerze to brakuje mi tutaj szerokości i tak się zastanawiam nad zamianą tej 50 na jakiś szerszy kąt, myślałem o kicie 24-105 RF.
    Czy myślicie że to dobra zamiana?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 257

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    Pewne uwagi co do ogniskowych w górach; ciągle mam lustrzanki, więc o konkretnym obiektywie, o który pytasz, nic nie powiem.

    W czasie ostatniego wyjazdu w góry (Dolomity), ponad 90% zdjęć zrobiłem obiektywem 24-105/4 L, pozostałe to było rybie oko (8-15/4 L) i teleobiektyw 70-200/4 L - wszystkie oczywiście canona. Zależy Ci na możliwie dużej głębi ostrości, więc jasność obiektywu nie ma kluczowego znaczenia. Ergo: 24-105 RF to bardzo dobry zoom na takie tematy, o jakości nie powiem bo jw.
    Spróbuj robić panoramy - mnie się to bardzo spodobało i jest to mniej więcej 1/3 moich zdjęć krajobrazu. Wtedy najczęściej używam ogniskowych z zakresu 35-70, czyli znowu obiektyw 24-105 jest idealny. Bardzo dobre efekty daje też obiektyw 50 mm; ja akurat mam Zeissa 50/1,4 - przymknięty do 5.6 - 8 jest bardzo ostry.
    Do składania panoram używam programu Image Composite Editor firmy Małymiękki.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  3. #3
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    @Leon007 co do składania panoram, widziałem w RP tryb panoramiczny ale próbując go włączyć body komunikuje, że moja 50 nie ma stabilizacji. Czy używasz do tego typu zdjęć statywu?
    W ten weekend byłem w Tatrach Wysokich na Słowacji i muszę przyznać że ujęcia telefonem żony, wyszly dużo lepiej niż z mojej 50ki.
    Tak się właśnie zastanawiam nad zamianą tego obiektywu, tym bardziej że do portretów go nie używam bo wolę 85ke a w górach z kolei jest za wąsko.
    Myślałem też nad Ef 24-70 oraz 24-105 f4 ale cena powyżej 2000 zł.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    Cytat Zamieszczone przez Pezet85 Zobacz posta
    Hej,
    na wypady w góry zakładam 50 1.8 RF. Szczerze to brakuje mi tutaj szerokości i tak się zastanawiam nad zamianą tej 50 na jakiś szerszy kąt, myślałem o kicie 24-105 RF.
    Czy myślicie że to dobra zamiana?
    Popatrzyłem na statystykę fotek z mojego ostatniego spaceru po górach (trasa Floyen-Ulriken).
    95% fotek zrobiłem RF24-105, 5%UWA bo było za wąsko.
    Taszczyłem C16-35/4L, RF24-105L, C70-300L.
    Ale... 68% było z zakresu 16-35. Mając tylko UWA i tele można więc opękać wszystko.

    Dotąd unikałem spcerzoomów bo rozleniwiają i mają lichą jakość na szerokim kącie. Teraz używam ze względu na drastyczną poprawę jakości w wersji RF.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  5. #5
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    @marfot czyli generlanie polecasz, tak?
    Ale widzę że piszesz o wersji L, ja myślę nad wersją kit.
    Ps. Co to jest UWA?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez Pezet85 ; 17-08-2021 o 19:00

  6. #6
    Dopiero zaczyna Awatar porcupine3
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    39

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    UWA - ultra wide angle czyli obiektyw szerokokątny.

  7. #7
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    Cytat Zamieszczone przez porcupine3 Zobacz posta
    UWA - ultra wide angle czyli obiektyw szerokokątny.
    Dzięki

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 257

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    Cytat Zamieszczone przez Pezet85 Zobacz posta
    @Leon007 co do składania panoram, widziałem w RP tryb panoramiczny ale próbując go włączyć body komunikuje, że moja 50 nie ma stabilizacji. Czy używasz do tego typu zdjęć statywu?
    W ten weekend byłem w Tatrach Wysokich na Słowacji i muszę przyznać że ujęcia telefonem żony, wyszly dużo lepiej niż z mojej 50ki.
    Tak się właśnie zastanawiam nad zamianą tego obiektywu, tym bardziej że do portretów go nie używam bo wolę 85ke a w górach z kolei jest za wąsko.
    Myślałem też nad Ef 24-70 oraz 24-105 f4 ale cena powyżej 2000 zł.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    Nie stosuję żadnych specjalnych trybów w aparacie. Robię zdjęcia z ręki, z czasami zapewniającymi nieporuszenie - reguła odwrotności ogniskowej plus jakiś margines bezpieczeństwa. Zakładka między zdjęciami około 1/4-1/3 kadru, trzymanie aparatu poziomo (w granicach możliwości człowieka), zapas od góry i od dołu około 1/5-1/4 kadru. Pomagają w tym punkty ostrości - wybierz któreś jako odnośniki. Program do składania panoram sam skoryguje jasność, kolory i ewentualne przechylenia, jeżeli nie będą jakieś ekstremalne. Używam programu tego ,co napisałem, ale są jeszcze inne.
    Jak zaczniesz czytać o panoramach, to przestraszą cię jakieś punkty cośtamfokalne, specjalne głowice, poziomnice itd. - wszystko w cenie używanego auta, ale zlekceważ to. W przypadku odległych krajobrazów nie ma to takiego znaczenia. Po prostu zrób 3-5 zdjęć okolicy w Wieliczce i złóż w jakimś programie do panoram.

    --- Kolejny post ---

    Jeszcze w uzupełnieniu do kolegi: Za UWA umownie uważa się ogniskowe poniżej 24 mm (FF). Na przykład 17-40 to zoom UWA.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 17-08-2021 o 19:18
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  9. #9
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    Z ciekawości spróbuję zrobić taką panoramę 50'ka. Z drugiej strony jest to dodatkowa czynność przy wywoływaniu zdjęcia .

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Szerokokątny obiektyw do RP

    Cytat Zamieszczone przez Pezet85 Zobacz posta
    @marfot czyli generlanie polecasz, tak?
    Ale widzę że piszesz o wersji L, ja myślę nad wersją kit.
    Ps. Co to jest UWA?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    Wersja L jest wyjątkowo dobra optycznie, z dobrą stabilizacją.
    Ja swój egzemplarz kupiłem po bardzo dobrej cenie - był cashback jakieś 800 PLN.
    Ten obiektyw szczerze polecam. Do miejskich spacerów też jest bardzo wygodny i poręczny.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •