Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Czym zdigitalizować filmy

  1. #1

    Domyślnie Czym zdigitalizować filmy

    Co jakiś czas napada mnie jakaś mania i na zasadzie natręctwa nie daje mi spokoju. Ostatnio uporczywie myślę o digitalizacji filmów (głównie 8 i 8S). Sprawy mechaniczne mam już zaawansowane ale napotkałem na "ścianę" w postaci - jaki wybrać przetwornik? Powinien on spełniać następujące warunki:
    1) Elektroniczna migawka.
    2) Możliwość wymiany optyki (w tym współpraca ze starymi obiektywami od analogów).
    3) Możliwość wszelkich, manualnych ustawień (wyłączanie wszelkiej automatyki).
    4) Zdalnie sterowane wyzwalanie migawki z możliwie małym opóźnieniem (do 4 - 5 kl/sek).
    5) Oczywiście rejestracja w kolorze.
    6) Możliwość wyłączania podświetlenia wyświetlacza lub wizjer optyczny.
    7) Możliwie niewielki koszt.
    Zdaję sobie sprawę z tego, że wymagania są dość obszerne, więc może ktoś pomoże i podpowie w jaki sposób np. można istniejący sprzęt przerobić, rozbudować, poprawić w taki sposób aby spełniał powyższe wymagania.
    Ostatnio edytowane przez Preskaler ; 12-08-2021 o 07:22

  2. #2
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    Cześć Stary byku (tu Grześ, mechanik)! Miło Cię widzieć. Ponieważ sam miałem trochę filmów 8 i S8, więc powiem Ci, jak ja to zrobiłem. Swego czasu istniała strona, niejakiego Michała Sucheckiego. Rewelacyjna! Korespondowałem z nim trochę i wszystko robiłem według jego wskazówek. Niestety, tak na szybko, nie mogłem jej znaleźć. Może w weekend posiedzę, to znajdę...
    Generalnie chodzi o to, JAK chcesz kopiować te filmy. Bo są 3 metody. Filmowanie ekranu, filmowanie ekranu od tyłu (tylna projekcja) i rzucanie obrazu bezpośrednio, z projektora, na obiektyw kamery cyfrowej. Kamera, najlepsza z możliwych, to była wtedy jakaś cyfrowa ósemka Sony. Taka, która nagrywała na taśmy 8mm, ale cyfrowo. Ja używałem już mini DV. Nie wiem, jak teraz, ale po latach, spróbowałem filmować aparatem cyfrowym, czyli Canonem 60D i wyniki wcale nie były lepsze (filmowałem metodą tylnej projekcji). Metoda bezpośrednia (opisywał ją ten Suchecki) podobno daje najlepsze rezultaty, ale wymaga pobawienia się z optyką i to mnie trochę przerosło. Dziś pewnie inaczej bym się do tego zabrał.
    Powtarzam jednak - Film nagrany kamerą mini DV (Canon XM1, którego, nawiasem mówiąc, sprzedałem jakieś 3 lata temu), u mnie, dał najlepszy wynik. Znacznie lepszy, niż to, co dostałem od jednej z firm, ogłaszających się w internecie i robiących to usługowo. Oni zresztą robią to w bardzo prosty sposób. Są takie urządzenia do kopiowania, robione kiedyś przez firmy Vivitar, Soligor i Hanimex, składające się z projektora, matówki (jako ekranu) i dziury, w którą się wkłada kamerę cyfrową (ewentualnie jakiś VHS). Jakość tej matówki, jak i obiektywu, jest taka se, więc wychodzi średnio. No i trzeba pamiętać, żeby dobrać odpowiednią ilość klatek na sek. żeby nie było efektu falowania obrazu.

    Napisz coś więcej, jak Ty to sobie wyobrażasz i coś wymyślimy.

    P. S.
    Widzę, że wyniosłeś się ze "starego" forum? No i dobrze. Tam jest teraz stalinowski reżym. Nie ma co psuć sobie nerw. Za to tutaj? Cisza, spokój i pełna kultura.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    Cześć Grzesiu!
    Ja mam już większość spraw obmyślone jednak wybór rejestratora jest dla mnie kluczowym problemem. Ja sobie to chcę tak zrobić, że jeden projektor poświęcę i zrobię z niego taką "maszynę kopiującą". Żarówkę wymienię na LEDy aby nie grzała i wszystko pozostanie tak jak teraz tylko zrobię wolniejszy napęd (2 - 6 kl/sek.) oraz synchronizację wyzwalania migawki. Zamiast oryginalnego obiektywu zamontuję aparat (rejestrator?) z obiektywem makro. Tak aby rozmiar klatki filmowej był nieco mniejszy od jego matrycy. Proces przebiegał by w zwolnionym tempie. Przesuw klatki i zatrzymanie oraz "klapnięcie" migawki elektronicznej. Potem znów przesunięcie kolejnej klatki, zatrzymanie "klapnięcie" itd. W ten sposób film (24 kl/sek.) był by zdigitalizowany ok. 8 razy dłużej. Wszystko jednak. po jednorazowym ustawieniu ostrości, przysłony i czasu, szło by automatycznie.
    Najpierw myślałem aby wykorzystać telefon jako rejestrator ale jest kłopot z precyzyjnym ustawieniem ostrości bo o tym decyduje AF i ekran ma cały czas podświetlenie a to dla telefonu zbyt duży pobór prądu i nie wystarczy na te przykładowe 8 godz. nie wspominam o grzaniu, poza tym telefon musiał by być mocowany w jakimś uchwycie a to jest mało precyzyjne rozwiązanie. Podsumowując - nie wiem jakie aparaty (bezlusterkowce, może jakaś kamerka z możliwością montowania obiektywów) mają takie możliwości jak wymieniłem w punktach i tu liczę na podpowiedzi.
    P.S.
    Odpychająca atmosfera TAM się zrobiła, więc jej unikam.
    Ostatnio edytowane przez Preskaler ; 12-08-2021 o 11:09

  4. #4
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    Jak wrócę z kołchozu to napiszę

  5. #5

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    Kopiowanie (digitalizacja) filmów w tylnej projekcji jak i w przedniej przy pomocy kamery ma wadę w postaci braku synchronizacji. Może ktoś ma na to jakiś sposób bo ja uważam, że to jest namiastka digitalizacji nie warta zachodu. Tu mam filmik z przedniej projekcji i widać niesamowicie migotanie. To zdecydowanie dyskwalifikuje tą metodę. https://drive.google.com/file/d/1Pl0...ew?usp=sharing

  6. #6
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    No właśnie na tej stronie, o której Ci mówiłem, było wytłumaczone, jak to zrobić. wszystko da się ustawić i chodzi tu o czas otwarcia migawki w kamerze. Ja tak zrobiłem i nie mam żadnego migotania.

  7. #7
    Uzależniony Awatar bakulik
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Rumia
    Wiek
    42
    Posty
    765

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    Pewnie chodzi o tę stronę: https://web.archive.org/web/20130220...i81/index.html – w dziale Warsztat są stosowne opisy, niestety – pliki się nie zarchiwizowały. Ale sama strona istnieje do dziś, z tym że traktuje o modelach kolejek: http://members.upcpoczta.pl/m.suchecki81/ Niemniej adres mailowy autora jest dostępny, można do niego napisać i poprosić o przesłanie stosownych PDFów, może jeszcze je ma.
    Pozdrawiam
    Łukasz Bakuła
    „Fotografia – to radość życia. Aparat nie został stworzony dla ludzi smutnych i skwaśniałych”. J. Płażewski

  8. #8
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    Tak, to dokładnie ta strona! Wiem, bo zapamiętałem bardzo dobrze zdanie - Po obejrzeniu modeli Sony Digital 8 na 2003 rok szybko zdecydowałem się na model z roku 2002 - TRV740; bo wyraźnie widać że lepszej już nie będzie.
    Właśnie dlatego kupiłem ową kamerę i za jej pomocą digitalizowałem pierwsze filmy. Ale to było z 15 lat temu, więc dziś możliwości powinny być teoretycznie większe.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    Bardzo dziękuję Grzesiowi i kol. "bakulik" za ciekawe informacje. Szkoda, że w artykule z podanego linku nie ma rysunków. Brak mi też informacji o sposobie synchronizacji w tym "Telekinie". Spróbuję skontaktować się z autorem to może podpowie mi coś więcej?
    P.S.
    Mam pytanie. Czy podany przeze mnie link z filmikiem "projektor" działa? Bo przesłałem go koledze i ten twierdzi, że u niego nie działa i dostał jakieś ostrzeżenie po tym jak w niego kliknął.

  10. #10
    Uzależniony Awatar bakulik
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Rumia
    Wiek
    42
    Posty
    765

    Domyślnie Odp: Czym zdigitalizować filmy

    Działa, widać pingwina. ;-)
    Pozdrawiam
    Łukasz Bakuła
    „Fotografia – to radość życia. Aparat nie został stworzony dla ludzi smutnych i skwaśniałych”. J. Płażewski

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •