Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

  1. #1

    Domyślnie Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    Cześć

    Chciałabym Was prosić o pomoc/poradę, mam problem z ostrością zdjęć podczas fotografowania z lampą błyskową. Mój sprzęt to Canon 5D Mark III, obiektyw Sigma Art 35 1.4 i lampa Canon 580 EX II Speedlite. Podczas robienia zdjęć bez lampy wszystko jest w porządku, podejrzewam więc że problem jest w ustawieniach, zdjęcia w ruchu (np. podczas tańca) są bardzo często nietrafione, nieostre, zamglone... ktoś podpowie co poprawić, na co zwrócić uwagę?
    Będę bardzo wdzięczna za wszystkie sugestie.

    Dzięki,
    Magda

  2. #2

    Domyślnie Odp: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    Może podeślij jakieś zdjęcia przykładowe. Będzie prościej.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  3. #3
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    Ja np mialem w 80D tak, że jak lampa wyswietlala czerwoną siatkę to ostrość kompletnie nie trafiala, jak siatki nie wyswietlała to bylo wszystko OK, z tym ze lampa to yn600ex rt II. Nie wiem czemu tak się działo...
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    Cytat Zamieszczone przez madeleiness Zobacz posta
    Chciałabym Was prosić o pomoc/poradę, mam problem z ostrością zdjęć podczas fotografowania z lampą błyskową. Mój sprzęt to Canon 5D Mark III, obiektyw Sigma Art 35 1.4 i lampa Canon 580 EX II Speedlite. Podczas robienia zdjęć bez lampy wszystko jest w porządku, podejrzewam więc że problem jest w ustawieniach, zdjęcia w ruchu (np. podczas tańca) są bardzo często nietrafione, nieostre, zamglone... ktoś podpowie co poprawić, na co zwrócić uwagę?
    Będę bardzo wdzięczna za wszystkie sugestie.
    https://www.canon-board.info/threads...wspomaganiu-AF

  5. #5

    Domyślnie Odp: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    Dzięki, trochę poczytałam, ale chyba jestem jeszcze "głupsza" niż byłam
    Dać lampę do serwisu, ustawiać lampę manualnie (jak?), czy coś innego radzicie...?

  6. #6
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    A tak głupio zapytam... Jak właściwie robisz zdjęcia z lampą? W jakim trybie, jaki czas otwarcia migawki, itd ? Bo może lampa Ci błyska, a czas jest długi, stosownie do światła zastanego? I stąd nieostrość? Przecież nie robisz tych zdjęć w całkowitej ciemności, żeby AF nie mógł trafić...

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    Cytat Zamieszczone przez madeleiness Zobacz posta
    Dzięki, trochę poczytałam, ale chyba jestem jeszcze "głupsza" niż byłam
    Dać lampę do serwisu, ustawiać lampę manualnie (jak?), czy coś innego radzicie...?
    Przed wszystkim oświadczam iż nie posiadam tego ani innych modeli zaawansowanych lamp błyskowych marki Canon. Próbuję tylko Tobie pomóc wykorzystując swoje zdolności do wyszukiwania informacji w Internecie.

    Przy podłączonej do aparatu a następnie uruchomionej lampie, poszukaj w menu aparatu funkcji odpowiadającej za wyłączenie oświetlenia wspomagającego AF. Wydaje mi się, że powinno dać się to ustawić pod Sterowanie zewn. Speedlite > Nastawy C.Fn w Speedlite na pozycji numer 8, którą ustawiasz na 1:Wyłączone.

    Jeżeli nie znajdziesz tej funkcji w menu aparatu, to poszukaj jej w menu funkcji ustawianych przez użytkownika w lampie. Gdzie to menu funkcji ustawianych przez użytkownika w lampie się znajduje i co tam ustawić?

    Przechodzisz od razu na strony 27 i 28 oryginalnej instrukcji obsługi http://gdlp01.c-wss.com/gds/3/030000...i-en-es-fr.pdf, gdzie interesuje Ciebie funkcja C.Fn-08 którą ustawiasz sobie na 1 (Disabled).

    Jeżeli masz problem z językiem angielskim, to w Internecie jest też dostępne spolszczenie oryginalnej instrukcji obsługi https://vdocuments.mx/instrukcja-pl-...-mk2-scan.html

    Na stronie 51 oryginalnej instrukcji obsługi masz napisane coś takiego:

    The picture is really blurred.
    The shooting mode was set to <Av>, and the scene was dark.
    Use a tripod or set the shooting mode to <P>. (p.12)
    czyli

    Obraz jest naprawdę rozmazany.
    Tryb fotografowania został ustawiony na <Av>, a scena była ciemna.
    Użyj statywu lub ustaw tryb fotografowania na <P>. (str.12)
    Gdybyś miała obiektyw marki Canon, to najprawdopodobniej nie byłoby potrzeby zakładania tego wątku. Ktoś już w roku 2013 wypowiedział się w temacie współpracy tego konkretnie modelu obiektywu marki Sigma z lampą błyskową (niestety nie podał modelu aparatu z jakiego korzystał):

    Wady: Masakryczna praca z lampą błyskową/wyzwalaczem lamp - AF rzadziej trafia niż ja 6 w totka. Jeżeli coś wjeżdża na sanki w body to przełączenie na MF jest niezbędne.
    Źródło: https://www.optyczne.pl/index.html?p...=0&moc=0&sort=

    Jak robić zdjęcia z lampą błyskową według Canona.

    https://www.canon.pl/get-inspired/ti...n-photography/

  8. #8

    Domyślnie Odp: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    mkamelg - chyba Cię ozłocę za taki przejrzysty i pomocny komentarz bardzo dziękuję, naprawdę!!

  9. #9
    Zablokowany
    Dołączył
    Jan 2023
    Miasto
    Gdansk
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Problem z ostrością podczas fotografowania z lampą

    W przypadku fotografowania z lampą błyskową, ważne jest, aby ustawić odpowiednią synchronizację z aparatem oraz odpowiednią moc lampy błyskowej. Zalecane jest ustawienie synchronizacji na "1st curtain sync", która pozwala na uchwycenie momentu, w którym migawka jest otwarta i błysk jest wywoływany na początku ekspozycji. Może również pomóc skorzystanie z trybu manualnego (M) lub półautomatycznego (Av, Tv) zamiast trybu automatycznego (P, Auto) oraz ustawienie odpowiedniej wartości przysłony i czułości ISO.
    Jeśli problem pozostaje, spróbuj również skorzystać z dystansówki, aby oddalić lampę od obiektywu lub zwiększyć odległość między lampą a modelem.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •