Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2017
    Posty
    37

    Domyślnie Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Witajcie. Mam mega problem. Zainwestowałem w 6D II oraz w obiektyw Sigma 35mm f1,4. Niestety na większości zdjęć zrobionych tym zestawem przy maksymalnej dziurze, ostrość uciekła w inny punkt niż powinna była się pojawić, lub wcale nie ma ostrości na obrazku. A wybierając to szło sugerowałem się opiniami, że żyleta i użyteczna przysłona 1,4.

    Wypożyczyłem Sigma USB Dock i od kilku godzin męczę się z kalibracją. Przy kolejnej tablicy testowej przyszła mi do głowy myśl, że może ten obiektyw jest po prostu wadliwy. Wrzucam jedno z testowych zdjęć. Zdjęcie ze statywu, odległość od tablicy 30 cm, czas 1/400, ostrość ustawiłem centralnym punktem na "0", wydaje mi się, że jest lekki front focus (od +5 do +8), ale tak naprawdę na żadnej linijce nie jest dostatecznie ostro! Czy to możliwe, że ten obiektyw zwyczajnie mydli? Nie wiem co robić.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test_sigma_autofocus.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	694,5 KB
ID:	6648

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Ustawiłeś się w minimalnej odległości ostrzenia dla tego szkła. To zły pomysł.
    Może tradycyjnie - odległość=50x ogniskowa.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 657

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Kupić ML.

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2017
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Ustawiłeś się w minimalnej odległości ostrzenia dla tego szkła. To zły pomysł.
    Może tradycyjnie - odległość=50x ogniskowa.
    Dobrze. Ale jakiej użyć tablicy testowej, aby dało się w odległości 1,75m ustawić w szerokim kącie ostrość na "zero"?

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Ostrośći nie ustawiasz na zero, tylko walisz w ta tablice z boku.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 316

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Ustawiłeś się w minimalnej odległości ostrzenia dla tego szkła. To zły pomysł.
    Może tradycyjnie - odległość=50x ogniskowa.
    myślenie tradycyjne w sigmach nie działa (gdyby dobrze sprawdzić to w canonach również nie działa ale w sigmie jest przynajmniej jakieś narzędzie do korekty) - na każdej odległości będzie inne odchylenie trzeba skalibrować po kolei - w oprogramowaniu do docka są pewnie cztery odległości dla tego obiektywu i na tych odległościach trzeba kalibrować, po drugim przebiegu przez wszystkie powinien zacząć trafiać dobrze.
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 02-08-2021 o 08:49

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Wydaje mi się, że problem leży gdzie indziej niż FF/BF. Autor napisał "wydaje mi się, że jest lekki front focus (od +5 do +8), ale tak naprawdę na żadnej linijce nie jest dostatecznie ostro!", czyli problem polega na tym, że obiektyw jest "mydlany". Gdyby problem polegał na tym, że focus jest przesunięty, ale w przesuniętym punkcie jest ostry jak żyleta to można to skorygować kalibracją. Jeżeli jest "mydlany" to kalibracja nic nie pomoże. Jedynie ustawi maksimum ostrości we właściwym punkcie, ale wg słów autora ta ostrość nie będzie dla niego satysfakcjonująca.
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Cytat Zamieszczone przez tmielcarz Zobacz posta
    Wydaje mi się, że problem leży gdzie indziej niż FF/BF. Autor napisał "wydaje mi się, że jest lekki front focus (od +5 do +8), ale tak naprawdę na żadnej linijce nie jest dostatecznie ostro!", czyli problem polega na tym, że obiektyw jest "mydlany". Gdyby problem polegał na tym, że focus jest przesunięty, ale w przesuniętym punkcie jest ostry jak żyleta to można to skorygować kalibracją. Jeżeli jest "mydlany" to kalibracja nic nie pomoże. Jedynie ustawi maksimum ostrości we właściwym punkcie, ale wg słów autora ta ostrość nie będzie dla niego satysfakcjonująca.
    No właśnie tak to wygląda.
    Dlatego proponowałem podstawowy test ostrości: ustawić mikrokalibrację dla odległości 50 ogniskowych i sprawdzić czy ostrość ogólna jest satysfakcjonująca. A dopiero później wykorzystując USB Dock skalibrować szkło dla całego zakresu odległości.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Niestety ta sigma tak ma. Swoją sprzedałem, bo nawet na ML bywało różnie z ostrością. Na poprawną kalibrację w serwisach też trudno liczyć.

    Polecam przeczytać https://vryga.pl/magiczna-sigma-35-mm/
    "Ma ona swoje autofocusowe humory. Raz zrobi zdjęcie ostre jak żyletka, a po chwili nagle wypluwa obraz porównywalny do mydła. Lub z autofocusem, który uciekł — do tyłu przeważnie."
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Brak ostrości w Sigma 35mm - co robić?

    Cały czas mowa oczywiście o Sigmie Art 35mm F1.4 DG HSM | Art 012 (dane obiektywu wzięte z exifu z pierwszego postu).

    Dodam jeszcze, że po pewnym czasie użytkowania te sigmy rozjeżdżają się nie tylko optycznie , ale mechanicznie również.

    Najczęściej luzuje się na śrubach tylna część obudowy. Tak więc używane szkła to zawsze totolotek.

    Na filmiku widać dokładniej o czym piszę:



    https://www.youtube.com/watch?v=Ouql...vonGrabowiecki

    i https://www.reddit.com/r/photography...aking_already/
    Ostatnio edytowane przez candar ; 03-08-2021 o 12:32
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •