Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: MacBook / Dell dla amatora fotografa

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2021
    Miasto
    Gdansk
    Posty
    7

    Domyślnie MacBook / Dell dla amatora fotografa

    Hej,
    Mój 8 letni laptop powoli wymaga wymiany i zastanawiam się, czy kupić jakiegoś ultrabooka z kartą graficzną niewiele lepszą od zintegrowanej (mx350 z 2 GB pamięci) czy wziąć 13 calowego macbooka Pro/air z procesorem M1 i 16 GB pamięci. Ktoś używa takich MacBooków z zewnętrznym monitorem do lightrooma?
    Laptop dla amatora rawy obecnie z 70d ale przymierzam się do bezlusterkowca. Teoretycznie Adobe zaleca 4gb pamięci karty graficznej i dlatego rozważam jakiegoś gamingowego laptopa. Problem w tym, ze te gamingowe są duże i mało mobilne.

  2. #2
    Początki nałogu Awatar cohontes
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    .
    Wiek
    30
    Posty
    339

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    Nowe Maci z M1 to chyba najlepsze co się wydarzało od dawien dawna w kwestiach komputerowych . Starczy pewnie na wiele lat, weź tylko wersję 16GB jeśli budżet pozwala i się ciesz. Sama matryca również jest bardzo fajna, dla amatora fotografa na pewno wystarczy.
    5D | R6 | EF 40MM F/2.8 STM | RF 50MM F/1.8 STM | EF 135MM F/2L USM
    X-T30 | XF 18-55 mm f/2.8-4.0 R | XF 35 mm f/1.4 R | XF 56 mm f/1.2 R | XF 50-140 mm f/2.8 R

  3. #3
    Uzależniony Awatar djtermoz
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Boston
    Wiek
    46
    Posty
    963

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    To trochę dziwnie postawione pytanie. Jeśli po ośmiu latach na Windows chcesz się przesiadać na Maca to chyba nie sprzęt powinien być największym zmartwieniem. MacOS jest jednak inny, będziesz musiał pewnie kupić część programów na nowo i przyzwyczaić do innej filozofii pracy. Z tego co wiem nie da się w tej chwili zainstalować Windows na Macu M1 więc opcja dual boot odpada. Z różnych testów wynika, że M1 jest wyraźnie wydajniejszy niż intelowskie wersje więc jeśli chcesz Maca do obróbki zdjęć to warto. Ograniczeniem jest liczba portów, które obecny procesor jest w stanie obsłużyć, stad MacBook Pro M1 ma tylko 2x USB. Dopiero nowa wersja procesora ma to zmienić.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 305

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    Cytat Zamieszczone przez djtermoz Zobacz posta
    To trochę dziwnie postawione pytanie. Jeśli po ośmiu latach na Windows chcesz się przesiadać na Maca to chyba nie sprzęt powinien być największym zmartwieniem. MacOS jest jednak inny, będziesz musiał pewnie kupić część programów na nowo i przyzwyczaić do innej filozofii pracy. Z tego co wiem nie da się w tej chwili zainstalować Windows na Macu M1 więc opcja dual boot odpada. Z różnych testów wynika, że M1 jest wyraźnie wydajniejszy niż intelowskie wersje więc jeśli chcesz Maca do obróbki zdjęć to warto. Ograniczeniem jest liczba portów, które obecny procesor jest w stanie obsłużyć, stad MacBook Pro M1 ma tylko 2x USB. Dopiero nowa wersja procesora ma to zmienić.
    M1 ogranicza pamieć do 16GB max - nie jest o dramatycznie mało ale nie widzę tych lat używania - mogę tylko przytoczyć słynne powiedzenie "640kB pamieci powinno wystarczyć każdemu" z 1981 roku - znałem całe mnóstwo osób które w tym czasie lub odrobinę poźniej potrzebowały (ja również) wiecej ramu i nie była to potrzeba wyimaginowana tylko potrzeba realna - teraz posypią się posty o cudownych własnościach jabłek w zakresie optymalizacji wykorzystania pamięci i że pracując na jabłku nikt nie potrzebuje nawet 16GB

  5. #5
    Początki nałogu Awatar cohontes
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    .
    Wiek
    30
    Posty
    339

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    Cytat Zamieszczone przez mirror Zobacz posta
    M1 ogranicza pamieć do 16GB max - nie jest o dramatycznie mało ale nie widzę tych lat używania - mogę tylko przytoczyć słynne powiedzenie "640kB pamieci powinno wystarczyć każdemu" z 1981 roku - znałem całe mnóstwo osób które w tym czasie lub odrobinę poźniej potrzebowały (ja również) wiecej ramu i nie była to potrzeba wyimaginowana tylko potrzeba realna - teraz posypią się posty o cudownych własnościach jabłek w zakresie optymalizacji wykorzystania pamięci i że pracując na jabłku nikt nie potrzebuje nawet 16GB
    O jak mi źle z 4GB w Macu z 2013..
    I w telefonie z 2GB.
    Optymalizacja jest genialna plus to jest ARM, sprzęt działa nieco inaczej jeśli apka jest optymalizowana, w windowsie tego niestety się nie uświadczy.
    5D | R6 | EF 40MM F/2.8 STM | RF 50MM F/1.8 STM | EF 135MM F/2L USM
    X-T30 | XF 18-55 mm f/2.8-4.0 R | XF 35 mm f/1.4 R | XF 56 mm f/1.2 R | XF 50-140 mm f/2.8 R

  6. #6

    Dołączył
    Mar 2021
    Miasto
    Gdansk
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    Zdecydowałem, ze pójdę w Maca. Generalnie dlatego, ze jestem amatorem i szukam laptopa mobilnego. Nie mam miejsca w domu na rozłożenie gamingowego sprzętu alternatywa jest dla mnie DELL XPS, który naprawdę uważam ze wypada bardzo dobrze. Jedynie co mnie jeszcze powstrzymuje, to premiera nowego…
    I szczerze uważam za mit wysoka cenę MacBooków. Są one cholernie drogie, ale Delle Xps wypadają na tym samym poziomie cenowym.
    Oczywiście nie porównuje maca do gamingowego laptopów, bo to co innego

  7. #7
    Bywalec Awatar don
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    37
    Posty
    243

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    pytanie dla tych którzy mają MacBook z procesorem M1, po uruchomieniu systemu, ile sam system zjada pamięci RAM i ile ew. zjada Lightroom po uruchomieniu programu i bez rozpoczęcia jakiejkolwiek pracy ?
    Moja CaroLina

  8. #8
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2014
    Miasto
    Marki
    Posty
    111

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    Przy Macu nie musisz się tak martwić o ram jak w Windows. Mam m1 16gb, odpalam LR + Photoshop do tego czasem jednocześnie davinci i śmiga bez problemu.

  9. #9
    Uzależniony Awatar Hubert Multana
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    34
    Posty
    546

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    Cytat Zamieszczone przez HakunaMatata Zobacz posta
    Przy Macu nie musisz się tak martwić o ram jak w Windows. Mam m1 16gb, odpalam LR + Photoshop do tego czasem jednocześnie davinci i śmiga bez problemu.
    Potwierdzam, dokladnie taka sama sytuacja u mnie. Po prostu dziala bez problemu.
    Canon R8 + RF15-35mm f2.8L + RF 85mm 2.0 + RF 50mm 1.8 + RF Sirui Anamorphic 50mm T2.9 + M6 mkII + EF-M 22mm 2.0 + Canon V10
    www.hubertmultana.pl
    https://www.youtube.com/@HubertMultana

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 024

    Domyślnie Odp: MacBook / Dell dla amatora fotografa

    Ja ostatnie dwie godziny walczylem z After Effects żeby wyciapać jednego badyla z ok 30s filmu. Haha, skrocilem do 2s i wtedy dopiero sie udalo, program zjadl mi caly 32gb ram na te 2s 4k/60. Albo ja cos robie zle, albo After Effects jest kompletnie nie zoptymalizowany, albo to wina win10, tez od paru dni nastawiam sie na zakup Air M2.
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •