Strona 11 z 14 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 136

Wątek: Szukam portretówki do Canona R

  1. #101
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Zostaje jeszcze nowsza konstrukcja, RF 85mm F2 IS Macro STM. Po taniości, nowe ze stabilizacją. Niestety tubus się wysuwa.

  2. #102
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 999

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Zostaje jeszcze nowsza konstrukcja, RF 85mm F2 IS Macro STM. Po taniości, nowe ze stabilizacją. Niestety tubus się wysuwa.
    I prawdopodobnie nie parkuje przy złej konfiguracji korpusu. I kto to kupi za 12 lat?
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  3. #103
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez Eberloth Zobacz posta
    I prawdopodobnie nie parkuje przy złej konfiguracji korpusu. I kto to kupi za 12 lat?
    Każdy obiektyw STM parkuje po wyłączeniu.

  4. #104
    Uzależniony Awatar bakulik
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Rumia
    Wiek
    42
    Posty
    765

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Każdy obiektyw STM parkuje po wyłączeniu.
    Pod warunkiem, że jest ustawiona taka opcja w menu (przynajmniej w R) – domyślnie jest na ON. I nie tylko STM tak parkują, również wszystkie inne z wysuwanym tubusem (niezależnie od napędu – STM, USM, tradycyjny silniczek) podpięte przez adapter. Kiedyś w Minolcie też tak wszystkie parkowały na nieskończoność przy wyłączaniu aparatu. Widać stosowne patenty wygasły.
    Ostatnio edytowane przez bakulik ; 20-09-2021 o 22:04
    Pozdrawiam
    Łukasz Bakuła
    „Fotografia – to radość życia. Aparat nie został stworzony dla ludzi smutnych i skwaśniałych”. J. Płażewski

  5. #105
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Każdy obiektyw STM parkuje po wyłączeniu.
    Nie pamiętam, czy w R było identycznie, ale w R6 zawsze po wyłączeniu każdy obiektyw "parkuje", czyli ustawia na nieskończoność. Nic nie ustawiałem w tym celu. Przed chwilą sprawdziłem na 135L, Sigmie 35art i nawet Tamronie 28-75/2.8 (z którym DPAF w ogóle nie współpracuje więc ogólnie można powiedzieć, że to nie jest szkło do ML).

    Przy okazji odniosę się do kwestii IS w fotografii dzieci szkłami portretowymi Czasy skracamy nie tylko dlatego żeby zamrozić ruch dziecka (bo jest szybkie i nieprzewidywalne), ale również dlatego, że przy dłuższych ogniskowych na rozmycie obrazu może wpływać drżenie rąk i ciągłe kadrowanie w pogoni za dzieckiem. Przy 135L dosyć często zdarzały mi się poruszone zdjęcia nawet przy 1/250s. Nie dlatego, że obiekt się poruszył tylko dlatego, że podążałem za nim wizjerem a w ciekawym momencie wciskałem spust samemu będąc w ruchu. Mam wrażenie, że IBIS trochę pomaga w tej kwestii. Więc to nie jest tak, że ma to sens tylko przy 1/15s.
    Miłego dnia
    moja www

  6. #106
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    760D parkuje obiektyw, 60D pewnie też.

  7. #107
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Przy okazji odniosę się do kwestii IS w fotografii dzieci szkłami portretowymi Czasy skracamy nie tylko dlatego żeby zamrozić ruch dziecka (bo jest szybkie i nieprzewidywalne), ale również dlatego, że przy dłuższych ogniskowych na rozmycie obrazu może wpływać drżenie rąk i ciągłe kadrowanie w pogoni za dzieckiem.
    a moze po prostu trafiles klasyczny efekt panoramowania? znam to ze sportow (przy czym jestem kompletny poczatkujacy amator w tym temacie, zebysmy mieli jasnosc) jak sie ciagnie za pedzacym skoczkiem narciarskim, to przy czasie nawet 1/320s da sie bardzo ladnie zamrozic skoczka, podczas gdy trybuny w tle sa ruszone... tutaj IS moze pomoc lub przeszkodzic, w zaleznosci od tego czy ma tryb panoramowania (nie wiem czy IBIS potrafi to wykryc)...

    www albo tez flickr

  8. #108
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez bakulik Zobacz posta
    Pod warunkiem, że jest ustawiona taka opcja w menu (przynajmniej w R) – domyślnie jest na ON. I nie tylko STM tak parkują, również wszystkie inne z wysuwanym tubusem (niezależnie od napędu – STM, USM, tradycyjny silniczek) podpięte przez adapter. Kiedyś w Minolcie też tak wszystkie parkowały na nieskończoność przy wyłączaniu aparatu. Widać stosowne patenty wygasły.
    W 760D opcji nie ma a parkuje, z reszta to chyba troche bez sensu mieć focus by wire i nie implementować tej technologii. Może taki dziadek jak 5d2 tego nie ma, ale od czasu 5d3 to raczej każdy korpus tak działa.

  9. #109
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    a moze po prostu trafiles klasyczny efekt panoramowania? znam to ze sportow (przy czym jestem kompletny poczatkujacy amator w tym temacie, zebysmy mieli jasnosc) jak sie ciagnie za pedzacym skoczkiem narciarskim, to przy czasie nawet 1/320s da sie bardzo ladnie zamrozic skoczka, podczas gdy trybuny w tle sa ruszone... tutaj IS moze pomoc lub przeszkodzic, w zaleznosci od tego czy ma tryb panoramowania (nie wiem czy IBIS potrafi to wykryc)...

    https://live.staticflickr.com/377/31...7163f119_b.jpg
    Tak. Mniej więcej o to chodzi. Jednak skoczek, samoloty itp. są bardzo przewidywalne. Z dzieckiem to wszystko jest bardziej chaotyczne. Panoramujesz w jedną, potem nagle szybko w drugą, odwraca się, chowa...wiadomo Powiedziałbym, że samo celowanie wizjerem w modela jest bardzo szarpane. Jeśli chodzi o tą kwestię przy 50mm IS raczej nie ma sensu, przy 85mm już może mieć a przy 135 jestem przekonany, że pomaga. Nie jest to jednak funkcja konieczna. Najwyżej zamiast 3 zdjęć zrobimy 6 albo... 20 a czasem nawet z tym IS, IBIS i 20 klatek/sek i tak jest porażka Ogólnie najważniejszy jest sam proces focenia. Aby mieć ciekawe efekty i tak trzeba się starać i podejmować wielokrotne próby. Nie ma co się tak fiksować na najlepszy, najdroższy sprzęt.
    Miłego dnia
    moja www

  10. #110
    Uzależniony Awatar bakulik
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Rumia
    Wiek
    42
    Posty
    765

    Domyślnie Odp: Szukam portretówki do Canona R

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Może taki dziadek jak 5d2 tego nie ma, ale od czasu 5d3 to raczej każdy korpus tak działa.
    A, to nie wiedziałem, ostatnią DSLR Canona, jaką miałem, był 50D. Tam takiej opcji nie było. ?
    Pozdrawiam
    Łukasz Bakuła
    „Fotografia – to radość życia. Aparat nie został stworzony dla ludzi smutnych i skwaśniałych”. J. Płażewski

Strona 11 z 14 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •