Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Jakość zdjęć EOS R vs RP

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    99

    Domyślnie Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Witam. Sporo szukałem jednak nie mogę znaleźć żadnego rzetelnego porównania. Jak ma się jakość zdjęć R do RP ? Mam obecnie 6D oraz 6D mk II. Właśnie starszą szóstkę chce wymienić z racji i przebiegu. Czy Rka robi naprawdę lepsze zdjęcia ? Będzie pracował pod szkłami canona głównie 35L poprzez adapter.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Cytat Zamieszczone przez gabrielr24 Zobacz posta
    Czy Rka robi naprawdę lepsze zdjęcia ?
    Przy motywach o bardzo dużej rozpiętości oświetlenia - tak. Mocno rozjaśnione cienie będą dużo ładniejsze na obrazku z R w stosunku do RP. To łatwo porównać samemu wywołując dostępne w necie RAWy z R wykonane w takich warunkach.
    W standardowych warunkach, bez wielkiej rozpiętości świateł i cieni, pewnie wielkiej różnicy nie będzie.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3

    Domyślnie Odp: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Przy motywach o bardzo dużej rozpiętości oświetlenia - tak. Mocno rozjaśnione cienie będą dużo ładniejsze na obrazku z R w stosunku do RP. To łatwo porównać samemu wywołując dostępne w necie RAWy z R wykonane w takich warunkach.
    W standardowych warunkach, bez wielkiej rozpiętości świateł i cieni, pewnie wielkiej różnicy nie będzie.
    Zdecydowanie to widać tutaj

    Choć obie matryce to jeszcze stara genercja (w stosunku do R5/R6) - to jednak ta w R jest znacznie lepsza.

    p,paw
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 16-06-2021 o 11:12
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Faktycznie różnica teoretyczna znaczna. A jak ma się AF w porównaniu do np. 6D mk II ? Jest przepaść na kosztach RP czy R ? W sklepie testowanie niewiele daje. Tak naprawdę jestem bardzo zadowolony z 6D II. Jeśli obrazek nie będzie gorszy, ale AF dużo lepszy to w zupełności wystarczy.

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Ząbki
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Cytat Zamieszczone przez gabrielr24 Zobacz posta
    Faktycznie różnica teoretyczna znaczna. A jak ma się AF w porównaniu do np. 6D mk II ? Jest przepaść na kosztach RP czy R ? W sklepie testowanie niewiele daje. Tak naprawdę jestem bardzo zadowolony z 6D II. Jeśli obrazek nie będzie gorszy, ale AF dużo lepszy to w zupełności wystarczy.
    Zasadnicza różnica to że w RP dochodzi śledzenie oka i ostrzenie w Live View również przez wizjer. A, no i brak front, back focusa

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 245

    Domyślnie Re: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Pozwolę sobie grzecznościowo zacytować wypowiedzi @Cichy ( https://www.optyczne.pl/14506-nowo%C...bagnet_EF.html ) - napisał to i pewnie się nie obrazi , bo testuje i fotografuje oraz recenzuje wiele sprzętu.

    "Canon RP - katastrofalnie słaby DR, gorszy chyba nawet niż w 6d2, w dalszej kolejności bardzo słaba bateria"

    "Na początek krótkie zobrazowanie problemu matryc Canona. Mam scenę, w której nie chcę przepalić nieba a umówmy się, w letnie popołudnie są jeszcze gorsze warunki niż w styczniu bo są większe kontrasty, nie chcę przepalić nieba, więc sobie jadę niedoświetlone zdjęcia ok. 2 EV np. fotografując ceremonię ślubną w plenerze, robiąc sesję, landszaft jeśli nie chcę grzebać się w statywy i HDR, cokolwiek. Następnie w postprodukcji sobie wyciągam z cieni, mając zachowane jako tako niebo. Wychodzi coś takiego."

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dr1.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	1,06 MB
ID:	6389


    "Różnicę już widzę na miniaturce - zaszumiony obrazek z Canona. Po zbliżeniu już nie ma żadnych wątpliwości. W Nikonie Z6 jest jeszcze lepiej niż w Sony. A to umówmy się, nie jest jakieś ekstremalne wyciąganie z cieni."


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dr2.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	1,83 MB
ID:	6390



    Odnośnie Canona R vs RP dopowiem, że nowa matryca w EOS R ma dużo większą rozpiętość tonalną niż w RP, jest po prostu lepsza. Widać to doskonale na poniższym porównaniu.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PfQJJm8.jpg
Wyświetleń:	237
Rozmiar:	150,3 KB
ID:	6391


    @gabrielr24 - reasumując! wymieniając swojego 6D II na RP nic nie zyskasz pod względem jakości zdjęć. A jak twierdzi Cichy będzie wręcz odwrotnie. Zmienisz tylko opakowanie matrycy.

    Kupując EOS R zrobisz krok do przodu pod względem jakości zdjęć a o to przecież chodzi.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 20-06-2021 o 10:09
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    nie jestem testerem sprzętu, nie pisze super recenzji o sprzęcie który chce sprzedać (a wszystko inne jest be....) ot taki ze mnie prowincjonalny fotoziutek, ale ostatnio na slubie w dosc ciemnym kościele (bez lampy) robiłem kilka ujęc właśnie RP z podpiętym rf50f/1.2 i powiem, ze byłem więcej niż mile zaskoczony (może to kwestia szkła, ale kto powiedział, że pod RP mozna podpinac tylko tanie obiektywy) u mnie RP jest na etacie zapasowego body (zastapiło 7d2, i zmiana jest ogromna)
    Ostatnio edytowane przez tombas ; 20-06-2021 o 13:44
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  8. #8

    Domyślnie Odp: Re: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    "Na początek krótkie zobrazowanie problemu matryc Canona. Mam scenę, w której nie chcę przepalić nieba a umówmy się, w letnie popołudnie są jeszcze gorsze warunki niż w styczniu bo są większe kontrasty, nie chcę przepalić nieba, więc sobie jadę niedoświetlone zdjęcia ok. 2 EV np. fotografując ceremonię ślubną w plenerze, robiąc sesję, landszaft jeśli nie chcę grzebać się w statywy i HDR, cokolwiek. Następnie w postprodukcji sobie wyciągam z cieni, mając zachowane jako tako niebo. Wychodzi coś takiego."
    Dokładnie to pokazują zacytowane wykresy "Shadow improvement" z Photonstophotos.
    Im bardziej płaska jest krzywa tym bardziej cienie wyciągane w post-produkcji nie różnią się od cieni uzyskanych na wyższym ISO. Bardzo myląco nazywa się tą właściwość matryc "ISO-less".

    Równie ciekawe jest porównanie matryc R,RP do R5 - tutaj dopiero widać jaki ogromny krok technologiczny (w końcu) zrobił Canon w R5 - na matrycy, która w końcu nie jest BSI, za to jest pierwszą matrycą Canona wyposażona w mechanizm dual-gain.
    Warto zwrócić uwagę, że w wypadku R5 zysk na niskich ISO jest ujemny (ze względu na odszumianie) ale na wyższych krzywa jest zupełnie płaska - matryca jest praktycznie całkowicie ISO-less.
    Porównanie R,RP,R5

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

  9. #9

    Domyślnie Odp: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Tyko dodam taką małą uwagę. Jeśli pójdziesz w R to dobrze bo po prostu jest lepszy ale to co chciałem dodać to to że zostaniesz w jednym "systemie" baterii. Czyli jedna ładowarka i te same baterie. Trochę prościej mając takie same baterie do dwóch aparatów. RP ma inny model baterii.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie Odp: Jakość zdjęć EOS R vs RP

    Cytat Zamieszczone przez tombas Zobacz posta
    nie jestem testerem sprzętu, nie pisze super recenzji o sprzęcie który chce sprzedać (a wszystko inne jest be....) (...)]
    Jeśli to o mnie chodziło, to nie pisałem o sprzęcie, który chcę sprzedać, bo akurat aparatami nie handluję. Ale robię też zdjęcia i pisałem z punktu widzenia użytkownika.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •