Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

  1. #1

    Domyślnie Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Cześć

    Przesiadam się z A6600 na R6. W przyszłym tygodniu mam go odebrać. Oczywiście, jak to przy takich zakupach, towarzyszą temu emocje zwłaszcza, że alternatywnie miałem kupić Sony A9II. Canon R6 bardziej mi podchodzi pod rękę - ma lepsze ergo i tyle. To, że zostaje jeszcze kasa na obiektyw nie ma takiego wpływu na moja decyzję co do R6, a nie A9II.

    Oczywiście jestem świadom, że A9II to aparat do sportu pełną gębą, a R6 plasuje się w lidze niżej, co związane jest z szybkością czytania matrycy i efekt rolling shutter. Przeczytałem na DPReview oraz FredMiranda wszystko, co mogłem przeczytać o R6 i rolling shutter. Obejrzałem każdy materiał na YT i trafiłem na coś, co albo jest już moim wymysłem, albo faktycznie jest efektem rolling shutter (?)

    Ciekaw jestem Waszej opinii w tym zakresie. Dla mnie to o tyle ważne, że fotografuję głównie sport i przymierzam się do fotografii pojazdów w ruchu. Wiem, że kije golfowe, czy pałki baseballowe lubią się zaginać nawet w A9II, ale akurat te dyscypliny nie interesują mnie aż tak bardzo.

    To jest kadr z YT poniżej (1:42) i czy tylko mnie się wydaje, że przednie koło motocykla to elipsa?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rolling_shutter.JPG
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	214,6 KB
ID:	6333

    Canon R6 pokonał Sony A9II, ale dostał baty od OM-1, które po krótkim panowaniu zostało zdetronizowane przez A1
    Just Impress Me by TPS

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Wrzuć w PS i zobaczysz co z tym kołem

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 254

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Mnie się wydaje, że motor jest pochylony i dlatego widać lekką elipsę.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    44
    Posty
    2 655

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Zdecydowanie przy panoramowaniu nie można używać elektronicznej migawki. Efekt rolling shutter będzie na pewno widoczny. Trzeba się przełączać na mechaniczna.

  5. #5
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Nawet jeśli tam jest lekka elipsa, to 99,9% oglądających nie zobaczy tego i nawet nie wpadnie na pomysł, żeby w ogóle się nad tym zastanawiać.
    BTW nie wiem czy w przypadku takiego koła elipsa w ogóle, by się utworzyła, bo zobacz na moim poniższym zdjęciu - co prawda śmigła zakrzywione, ale jednak tylny wirnik to dalej koło.
    Moja fota z R.


  6. #6
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    300

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Szczerze mówiąc jedyne "zakrzywienie" jakie widzę wynik z faktu, że kierownica motocykla jest lekko skręcona w stronę widza (w stronę obiektywu), co siłą rzeczy optycznie "na paskim" lekko deformuje koło w kierunku elipsy…
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  7. #7

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Nawet jeśli tam jest lekka elipsa, to 99,9% oglądających nie zobaczy tego i nawet nie wpadnie na pomysł, żeby w ogóle się nad tym zastanawiać.
    BTW nie wiem czy w przypadku takiego koła elipsa w ogóle, by się utworzyła, bo zobacz na moim poniższym zdjęciu - co prawda śmigła zakrzywione, ale jednak tylny wirnik to dalej koło.
    Moja fota z R.

    http://lotnictwo.net.pl/gallery/imag...a1ccbb8176.jpg
    Fota się nie wyświetla, ale już sobie poradziłem.

    Bardzo mi sie R6 podoba, ale mam obawy co do użyteczności elektronicznej migawki. Przy szybkich akcjach 12 FPS wydaje się OK, ale 20 FPS daje większy wybór ujęć. Czasami to niuanse - otwarte oczy, itp. Zakładam, że przy szybko poruszających się obiektach będę musiał korzystać wyłącznie z mechanicznej. 20 FPS zostawiłbym tylko na mniej dynamiczne i bezpieczne akcje.
    Canon R6 pokonał Sony A9II, ale dostał baty od OM-1, które po krótkim panowaniu zostało zdetronizowane przez A1
    Just Impress Me by TPS

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 277

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    kup Sony, nie będziesz miał problemów
    może
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Cytat Zamieszczone przez TPS Zobacz posta
    Zakładam, że przy szybko poruszających się obiektach będę musiał korzystać wyłącznie z mechanicznej. 20 FPS zostawiłbym tylko na mniej dynamiczne i bezpieczne akcje.
    Przy filmowaniu np. 25fps mamy jakby wymuszony czas naświetlania 1/50s. I wtedy efekt rolling shutter jest ewidentny.
    Przy foceniu i np. czasie 1/1000s będzie słabszy.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  10. #10
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Canon R6 i rolling shutter - może jestem już przewrażliwiony?

    Cytat Zamieszczone przez TPS Zobacz posta
    Fota się nie wyświetla, ale już sobie poradziłem.
    Nie wiem co się stało, o to zdjęcie mi chodziło
    http://lotnictwo.net.pl/gallery/phot...to-537025.html

    Natomiast kiedyś jak robiłem panningi to cały samolot był OK, ale tło bardzo ładnie mi się położyło, co wyglądało bardzo nienaturalnie.
    Na zdjęciu motocykla, tego nie widać.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •