Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ogniskowej

  1. #11

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez v.1958 Zobacz posta
    i dyfuzor, i zmiana kierunku odbłyśnika powoduje automatycznie ustawienie najszerszego kąta rozsyłu światła
    automatyka logicznie dochodzi do wniosku, że skoro chcesz błysk rozproszyć dyfuzorem, lub odbijając np. od sufitu - to nie będzie działała Ci wbrew i koncentrowała wiązkę światła, jak dla dłuższej ogniskowej...
    To jest prawidłowa odpowiedź na problem w tym wątku. Szeroki kąt rozsyłania światła uruchamia zatrzask pod spodem lampy. Można wysunąć rozpraszacz z zatrzasku, ale zostawić go na lampie i sterować zoomem lampy, tylko po co wtedy zakładać rozpraszacz?
    Ostatnio edytowane przez Wieslaw18 ; 16-05-2021 o 21:12

  2. #12
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Radom
    Wiek
    65
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    W lampie 430EX III RT dokładnie tak się dzieje. Zamiast zakładać dyfuzor wystarczy nacisnąć mały wyłącznik pod spodem palnika i zoom palnika ustawia się na szeroki kąt a wskazanie ogniskowej na wyświetlaczu znika i zapalają się dwie kreski.
    u mnie po wysunięciu dyfuzora na wyświetlaczu lampy pojawia się wartość ogniskowej 14mm...
    kreski pojawiają się przy ustawieniu lampy "nie na wprost"

  3. #13

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez v.1958 Zobacz posta
    u mnie po wysunięciu dyfuzora na wyświetlaczu lampy pojawia się wartość ogniskowej 14mm...
    kreski pojawiają się przy ustawieniu lampy "nie na wprost"
    Bez cienia złośliwości z mej strony: pisałem właśnie - starałem się jak najwyraźniej- iż mam na myśli adapter - plastikowy przedmiot nakładany na głowicę lampy a nie płytkę rozpraszającą wysuwaną spod górnej krawędzi palnika. Tak, wysunięcie tej płytki oznajmia na panelu pojawienie się informacji o ogniskowej rozproszenia 14 mm. Zgadza się również, iż uniesienie/obrócenie głowicy lampy w którymkolwiek kierunku o jakikolwiek stopień wyświetlacz kwituje w miejscu informacji o ogniskowej <---> symbolem. Ale pytałem co się dzieje, gdy nałożyć ową plastikową "nakładkę" - synonimem którego może być określenie od pewnej marki Stofen - w 600 EX II RT dołączany obok filtrów barwnych do lampy. Nie mam pretensji do Ciebie, że nie masz tego modelu. Przykro mi raczej, że forum Ludzi rzekomo wyposażonych w sprzęt od A do Z - w tym jak sądzę w 600 EX II RT - nie ma nic do powiedzenia. Albo nie chcą, albo... (?)

  4. #14
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Radom
    Wiek
    65
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    mówimy o dwóch różnych rzeczach...
    wbudowana w lampę płytka dyfuzora faktycznie zmienia kąt rozsyłu światła (tu zoom lampy na minimalną ogniskową)
    dołączony do 600ExII-RT adapter dyfuzora Canon SBA-E3 wg. producenta cyt. "Generuje łagodne, kontrolowane światło w pomieszczeniach i na zewnątrz. Adapter dyfuzora można z łatwością przymocować do lampy błyskowej. Zapobiega on powstawaniu intensywnych cieni oraz niekorzystnego światła, które negatywnie wpływa na jakość obrazu" - nie zmienia(chyba w istotnym stopniu?)kąta rozsyłu światła i stąd prawdopodobnie praca zoomu lampy przy zmianie ogniskowej obiektywu

  5. #15

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    W lampie 430EX III RT dokładnie tak się dzieje. Zamiast zakładać dyfuzor wystarczy nacisnąć mały wyłącznik pod spodem palnika i zoom palnika ustawia się na szeroki kąt a wskazanie ogniskowej na wyświetlaczu znika i zapalają się dwie kreski.
    I to jest jakiś - konkret. Dziękuję. Też wyłapałem, iż wystarczy nieco podważyć plastik z tych dolnych wypustek na lampie a z <---> wyświetlacz przechodzi w stan informacji o ustawionej rzeczywiście na obiektywie ogniskowej. Tyle tylko, że założenie owego adaptera skutkuje ustawienie zoomu lampy nie na najmniejszą ogniskową a na 35 mm konkretnie. Przynajmniej w sytuacji gdy podpięty jest obiektyw zmiennoogniskowy o zakresie 28-75 mm - z innymi nie próbowałem. I w sumie to "zachowanie" lampy wydaje się logiczne. Tylko czemu producent nie napisał o tym wyraźnie w instrukcji - przeciwnie wręcz wprowadza w błąd informując użytkownika, iż po założeniu adaptera "wartość pokrycia błysku jest ustawiana automatycznie"? Chyba że przez to "automatycznie" rozumieć - "sztywno" na ściśle określoną ogniskową niezależnie od ogniskowej aktualnie ustawionej na pierścieniu ogniskowych obiektywu. Przy opisie uniesienia/obrócenia lampy wprost wskazano, że ogniskowa zoomu lampy ustawiana jest na 50 mm. Nie można było tak samo przy opisie użycia adapteru, zamiast pisać myląco o jakiejś automatyce (?). Jeszcze raz dziękuję.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez v.1958 Zobacz posta
    mówimy o dwóch różnych rzeczach...
    wbudowana w lampę płytka dyfuzora faktycznie zmienia kąt rozsyłu światła (tu zoom lampy na minimalną ogniskową)
    dołączony do 600ExII-RT adapter dyfuzora Canon SBA-E3 wg. producenta cyt. "Generuje łagodne, kontrolowane światło w pomieszczeniach i na zewnątrz. Adapter dyfuzora można z łatwością przymocować do lampy błyskowej. Zapobiega on powstawaniu intensywnych cieni oraz niekorzystnego światła, które negatywnie wpływa na jakość obrazu" - nie zmienia(chyba w istotnym stopniu?)kąta rozsyłu światła i stąd prawdopodobnie praca zoomu lampy przy zmianie ogniskowej obiektywu
    Właśnie po założeniu owego SBA-E3 na lampę praca zoomu lampy przy zmianie ogniskowej obiektywu ustaje. Lampa błyska na "sztywno" obranej ogniskowej, niezależnie od ustawień ogniskowej na obiektywie. I moje pytanie sprowadzało się do tego, czy tak po prostu ma być, czy nie.

  6. #16
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez Krismar72 Zobacz posta
    Rozumiem, ze mówiąc rozpraszać masz na myśli to co Canon określa w instrukcji mianem "adaptera odbicia błysku" czyli potocznie dyfuzora (tj. np. Stofen)? No skoro tak - to jak rozumieć takie zdanie z instrukcji: "Gdy podłączony jest adapter odbicia błysku, wartość pokrycia błysku jest ustalana automatycznie"? O jakie "automatycznie" tu chodzi? Co autor miał na myśli? :-)
    Chodzi o automatycznie wg mniemania Canona.

  7. #17
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Radom
    Wiek
    65
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez Krismar72 Zobacz posta
    Właśnie po założeniu owego SBA-E3 na lampę praca zoomu lampy przy zmianie ogniskowej obiektywu ustaje. Lampa błyska na "sztywno" obranej ogniskowej, niezależnie od ustawień ogniskowej na obiektywie. I moje pytanie sprowadzało się do tego, czy tak po prostu ma być, czy nie.
    ten "adapter dyfuzora" dedykowany jest konkretnie do Twojej lampy...
    nie mam takiego i nie potrafię Ci potwierdzić

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Chodzi o automatycznie wg mniemania Canona.
    oczywiście ogniskowa potwierdzona długimi i żmudnymi badaniami

  8. #18

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Dziękuję Tym Wszystkim, którzy zabrali głoś w niniejszym wątku. Przyjmuję, że opcja ustawiania przez lampę zoomu reflektora na określonej ogniskowej i brak reakcji na zmiany ogniskowej obiektywu, po założeniu na głowicę dedykowanego "adaptera Odbicia", to normalne zachowanie sprzętu. I najpewniej to właśnie jest owe "automatyczne ustawienie wartości pokrycia błysku", o którym mowa w instrukcji.
    Pozdrawiam.

  9. #19
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Ja jeszcze dodam, że na Canon 430 EXIII-RT po założeniu "stofena" działa to analogicznie i metodą porób doszedłem, że również palnik ustawia się na 35 mm i nie da się tego zmienić, jak klikam na lampie zoom, to wyskakuje komunikat "bounce adapter".

  10. #20

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    No to mogę to podsumować kolokwialną frazą: "jestem w domu" :-) Raz jeszcze dziękuję za zainteresowanie wątkiem i podzielenie się spostrzeżeniem.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •