Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ogniskowej

Mieszany widok

  1. #1

    Domyślnie 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ogniskowej

    Witam!

    Mam pytanie do Użytkowników lampy 600 EX II RT - czy po założeniu na lampę adaptera odbicia błysku (plastikowej mlecznobiałej nasadki)i ustawieniu go w pozycji na wprost fotografowanego obiektu (a zatem nie w górę, nie w bok, nie w dół 7st.) zauważyłem, że zoom lampy odpowiedzialny za dostosowywanie wartości pokrycia błysku nie reaguje na zmiany ogniskowej obiektywu. W instrukcji wskazano, że w takim przypadku wartość pokrycia błysku ustalana jest automatycznie, zatem czy zachowanie mojej lampy jest prawidłowe. Nadmieniam, że w momencie założenia dyfuzora na lampę na panelu w miejscu gdzie wyświetla się ogniskowa obiektywu automatycznie pojawia się <------>, czyli tak jakby rozmijało się to z informacją z instrukcji. Oczywiście mowa jest jest o ustawieniu w trybie A - automatycznego doboru kąta rozsyłu światła. Bardzo proszę o info, nikt z moich znajomych niestety nie używa tej lampy więc nie mam możliwości porównania z innym egzemplarzem.

    Kris

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Kiedyś, lata temu, cały dzień walczyłem z ustawieniami zoomu lampy, po czym okazało się, że mam delikatnie niedociśniętą wysuwaną płytkę rozpraszającą...
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  3. #3

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Tak, czasem to się zdarza. Ale tu nie o to chodzi. Płytka wsunięta, bez założonego adaptera zoom palnika reaguje na zmiany ogniskowej obiektywu. Odkryłem natomiast metodą "doświadczalną", iż w momencie wpinania adaptera na głowicę lampy zoom palnika każdorazowo ustawia się na pozycji odpowiadającej ogniskowej 35 mm. To działa analogicznie jak przy podniesieniu głowicy w górę, gdzie zoom momentalnie i automatycznie ustawia się na 50 mm. Tyle, że o tych 50 mm w instrukcji stoi jasno, a o tych 35 mm cisza. Stąd moja konsternacja.

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    A jak ma zadziałać zoom skoro jest założony rozpraszacz

  5. #5

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Rozumiem, ze mówiąc rozpraszać masz na myśli to co Canon określa w instrukcji mianem "adaptera odbicia błysku" czyli potocznie dyfuzora (tj. np. Stofen)? No skoro tak - to jak rozumieć takie zdanie z instrukcji: "Gdy podłączony jest adapter odbicia błysku, wartość pokrycia błysku jest ustalana automatycznie"? O jakie "automatycznie" tu chodzi? Co autor miał na myśli? :-)

  6. #6
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez Krismar72 Zobacz posta
    Rozumiem, ze mówiąc rozpraszać masz na myśli to co Canon określa w instrukcji mianem "adaptera odbicia błysku" czyli potocznie dyfuzora (tj. np. Stofen)? No skoro tak - to jak rozumieć takie zdanie z instrukcji: "Gdy podłączony jest adapter odbicia błysku, wartość pokrycia błysku jest ustalana automatycznie"? O jakie "automatycznie" tu chodzi? Co autor miał na myśli? :-)
    Chodzi o automatycznie wg mniemania Canona.

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Radom
    Wiek
    65
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    i dyfuzor, i zmiana kierunku odbłyśnika powoduje automatycznie ustawienie najszerszego kąta rozsyłu światła
    automatyka logicznie dochodzi do wniosku, że skoro chcesz błysk rozproszyć dyfuzorem, lub odbijając np. od sufitu - to nie będzie działała Ci wbrew i koncentrowała wiązkę światła, jak dla dłuższej ogniskowej...

  8. #8

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez v.1958 Zobacz posta
    i dyfuzor, i zmiana kierunku odbłyśnika powoduje automatycznie ustawienie najszerszego kąta rozsyłu światła
    automatyka logicznie dochodzi do wniosku, że skoro chcesz błysk rozproszyć dyfuzorem, lub odbijając np. od sufitu - to nie będzie działała Ci wbrew i koncentrowała wiązkę światła, jak dla dłuższej ogniskowej...
    Krótkie treściwe pytanie: jesteś użytkownikiem lampy Canon 600 EX II RT? Jeśli tak - to proszę wepnij ją w gniazdo, załóż dyfuzor tj. adapter odbicia błysku, uruchom sprzęt, zmień ogniskową w obiektywie, posłuchaj czy zoom lampy dostosowuje palnik do pola widzenia zadanej ogniskowej, czy też"milczy". O wynikach - bardzo proszę poinformuj mnie. Z góry serdecznie Ci dziękuje. Jeśli nie masz lampy 600 EXII RT, albo nie czaisz o co mi się rozchodzi - nie pisz więcej. Szkoda Twojego i mojego czasu.

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Radom
    Wiek
    65
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez Krismar72 Zobacz posta
    Jeśli nie masz lampy 600 EXII RT, albo nie czaisz o co mi się rozchodzi - nie pisz więcej. Szkoda Twojego i mojego czasu.
    rozgryzłeś mnie
    nie mam 600EX II RT, a z lamp serii EX jedynie 600EX RT, 580EX II i MR14...
    cóż - przepraszam, że śmiałem zająć Twój cenny czas - żegnam

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 413

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez v.1958 Zobacz posta
    i dyfuzor, i zmiana kierunku odbłyśnika powoduje automatycznie ustawienie najszerszego kąta rozsyłu światła
    W lampie 430EX III RT dokładnie tak się dzieje. Zamiast zakładać dyfuzor wystarczy nacisnąć mały wyłącznik pod spodem palnika i zoom palnika ustawia się na szeroki kąt a wskazanie ogniskowej na wyświetlaczu znika i zapalają się dwie kreski.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •