Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ogniskowej

  1. #1

    Domyślnie 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ogniskowej

    Witam!

    Mam pytanie do Użytkowników lampy 600 EX II RT - czy po założeniu na lampę adaptera odbicia błysku (plastikowej mlecznobiałej nasadki)i ustawieniu go w pozycji na wprost fotografowanego obiektu (a zatem nie w górę, nie w bok, nie w dół 7st.) zauważyłem, że zoom lampy odpowiedzialny za dostosowywanie wartości pokrycia błysku nie reaguje na zmiany ogniskowej obiektywu. W instrukcji wskazano, że w takim przypadku wartość pokrycia błysku ustalana jest automatycznie, zatem czy zachowanie mojej lampy jest prawidłowe. Nadmieniam, że w momencie założenia dyfuzora na lampę na panelu w miejscu gdzie wyświetla się ogniskowa obiektywu automatycznie pojawia się <------>, czyli tak jakby rozmijało się to z informacją z instrukcji. Oczywiście mowa jest jest o ustawieniu w trybie A - automatycznego doboru kąta rozsyłu światła. Bardzo proszę o info, nikt z moich znajomych niestety nie używa tej lampy więc nie mam możliwości porównania z innym egzemplarzem.

    Kris

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Kiedyś, lata temu, cały dzień walczyłem z ustawieniami zoomu lampy, po czym okazało się, że mam delikatnie niedociśniętą wysuwaną płytkę rozpraszającą...
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  3. #3

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Tak, czasem to się zdarza. Ale tu nie o to chodzi. Płytka wsunięta, bez założonego adaptera zoom palnika reaguje na zmiany ogniskowej obiektywu. Odkryłem natomiast metodą "doświadczalną", iż w momencie wpinania adaptera na głowicę lampy zoom palnika każdorazowo ustawia się na pozycji odpowiadającej ogniskowej 35 mm. To działa analogicznie jak przy podniesieniu głowicy w górę, gdzie zoom momentalnie i automatycznie ustawia się na 50 mm. Tyle, że o tych 50 mm w instrukcji stoi jasno, a o tych 35 mm cisza. Stąd moja konsternacja.

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 657

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    A jak ma zadziałać zoom skoro jest założony rozpraszacz

  5. #5

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Rozumiem, ze mówiąc rozpraszać masz na myśli to co Canon określa w instrukcji mianem "adaptera odbicia błysku" czyli potocznie dyfuzora (tj. np. Stofen)? No skoro tak - to jak rozumieć takie zdanie z instrukcji: "Gdy podłączony jest adapter odbicia błysku, wartość pokrycia błysku jest ustalana automatycznie"? O jakie "automatycznie" tu chodzi? Co autor miał na myśli? :-)

  6. #6
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Radom
    Wiek
    65
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    i dyfuzor, i zmiana kierunku odbłyśnika powoduje automatycznie ustawienie najszerszego kąta rozsyłu światła
    automatyka logicznie dochodzi do wniosku, że skoro chcesz błysk rozproszyć dyfuzorem, lub odbijając np. od sufitu - to nie będzie działała Ci wbrew i koncentrowała wiązkę światła, jak dla dłuższej ogniskowej...

  7. #7

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez v.1958 Zobacz posta
    i dyfuzor, i zmiana kierunku odbłyśnika powoduje automatycznie ustawienie najszerszego kąta rozsyłu światła
    automatyka logicznie dochodzi do wniosku, że skoro chcesz błysk rozproszyć dyfuzorem, lub odbijając np. od sufitu - to nie będzie działała Ci wbrew i koncentrowała wiązkę światła, jak dla dłuższej ogniskowej...
    Krótkie treściwe pytanie: jesteś użytkownikiem lampy Canon 600 EX II RT? Jeśli tak - to proszę wepnij ją w gniazdo, załóż dyfuzor tj. adapter odbicia błysku, uruchom sprzęt, zmień ogniskową w obiektywie, posłuchaj czy zoom lampy dostosowuje palnik do pola widzenia zadanej ogniskowej, czy też"milczy". O wynikach - bardzo proszę poinformuj mnie. Z góry serdecznie Ci dziękuje. Jeśli nie masz lampy 600 EXII RT, albo nie czaisz o co mi się rozchodzi - nie pisz więcej. Szkoda Twojego i mojego czasu.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez v.1958 Zobacz posta
    i dyfuzor, i zmiana kierunku odbłyśnika powoduje automatycznie ustawienie najszerszego kąta rozsyłu światła
    W lampie 430EX III RT dokładnie tak się dzieje. Zamiast zakładać dyfuzor wystarczy nacisnąć mały wyłącznik pod spodem palnika i zoom palnika ustawia się na szeroki kąt a wskazanie ogniskowej na wyświetlaczu znika i zapalają się dwie kreski.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 306

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Oj, marfocie, narażasz się. Też chciałem coś doradzić, ale kolega K... nerwowy jakiś, a ja nie tylko że nie mam 600 EX II RT, ale nawet nie jest to canon. To nic nie powiem.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  10. #10
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Radom
    Wiek
    65
    Posty
    227

    Domyślnie Odp: 600 EX II RT - adapter odbicia błysku - brak reakcji zoomu lampy na zmianę ognis

    Cytat Zamieszczone przez Krismar72 Zobacz posta
    Jeśli nie masz lampy 600 EXII RT, albo nie czaisz o co mi się rozchodzi - nie pisz więcej. Szkoda Twojego i mojego czasu.
    rozgryzłeś mnie
    nie mam 600EX II RT, a z lamp serii EX jedynie 600EX RT, 580EX II i MR14...
    cóż - przepraszam, że śmiałem zająć Twój cenny czas - żegnam

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •