Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Opinie o Fuji

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Opinie o Fuji

    Zamierzam wymienić sprzęt. Cel to mniejszy, lżejszy zestaw. Zastanawiam się nad EOS R lub Fuji X-T4.

    Czy ktoś z Wam miał kontakt z Fuji? Jakie wrażenia, opinie?
    Canon -> Fuji

  2. #2
    Uzależniony Awatar djtermoz
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Boston
    Wiek
    46
    Posty
    966

    Domyślnie Odp: Opinie o Fuji

    Cytat Zamieszczone przez atze Zobacz posta
    Zamierzam wymienić sprzęt. Cel to mniejszy, lżejszy zestaw. Zastanawiam się nad EOS R lub Fuji X-T4.
    Mniejszy i lżejszy od 5DMkIV jak rozumiem. Oba (R i X-T4) są wyraźnie mniejsze choć wybrałeś jeden z najcięższych Fuji obecnie w sprzedaży. X-T4 nie jest wcale takim bardzo małym aparatem choć w porównaniu z 5DIV to liliput.

    Wszystko zależy od tego co fotografujesz. Mnie Fuji bardzo pasuje bo nie fotografuję sportu ani ptaków w locie więc ograniczenia sprzętowe (długie tele albo ultraszybki AF) mi nie przeszkadzają. Generalnie przesiadając się z Canona będziesz musiał zmienić przyzwyczajenia a w szczególności:
    1. Inna filozofia obsługi: przysłona zmieniana na obiektywie, brak banków pamięci ustawień (custom functions) na pokrętle, brak górnego LCD, itp.
    2. Inna obróbka RAW: stare wersje LR robią z RAWów Fuji mydło i robaki. Musisz albo mieć najnowszego LR i używać Enhance Details albo robić konwersję z RAF na DNG z użyciem Iridient X-Transformer (polecam!)

    Fuji będzie fajny jeśli lubisz stałki (szczególnie XF14/2.8, XF16/1.4, XF18/1.4, XF56/1.2, XF90/2). Trochę mniej fajny jeśli chcesz jasne zoomy.
    Fuji będzie fajny jeśli lubisz zakres 20-135mm a mniej fajny jeśli chcesz coś powyżej 400mm.
    Fuji będzie też fajny jeśli w przyszłości postanowisz się przesiąść na jeszcze mniejszy aparat. Wtedy zostawisz sobie obiektywy i dokupisz X-T30 albo X-E4.

    Fuji będzie mniej fajny jeśli oczekujesz ultra płytkiej głębi ostrości i idealny portret dla Ciebie to ten gdy tylko połowa rzęs jednego oka jest idealnie ostra.
    Fuji będzie niefajny jeśli fotografujesz dzieci w biegu i szybki sport oczekując przy tym takiego samego AF jak w nowych Sony albo R5.
    Fuji będzie też niefajny jeśli posłuchasz tych co mówią, że wszystko mniejsze od pełnej klatki to szajs niewarty uwagi.

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Opinie o Fuji

    @djtermoz
    Wszystko co napisałeś mi pasuje. Fotografuję amatorsko i głównie własną rodzinę. Zabrnąłem za daleko w kolekcjonowaniu sprzętu, którego i tak nie wykorzystuję. Potrzebuję zmiany.
    W tej chwili najczęściej korzystam z 50mm. Co myślisz o XF 35 mm f/1.4 R? Myślałem o tym obiektywie na początek.
    Canon -> Fuji

  4. #4
    Uzależniony Awatar djtermoz
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Boston
    Wiek
    46
    Posty
    966

    Domyślnie Odp: Opinie o Fuji

    Cytat Zamieszczone przez atze Zobacz posta
    Co myślisz o XF 35 mm f/1.4 R? Myślałem o tym obiektywie na początek.
    To jest bardzo dobry wybór na początek i jest to mój najczęściej używany obiektyw. Gdybym miał dziś zaczynać z Fuji to też bym wybrał to szkło.

    Jest mały i lekki, przyzwoicie ostry w centrum przy f/1.4 i żyleta od rogu do rogu od f/4.0. Do tego jest lubiany za "ciekawy" bokeh. Ma taki trochę analogowy obrazek.

    Wady to stary silnik AF (bzzz, bzzz) przez co AF nie jest tak szybki jak w najnowszych szkłach, choć z X-T3 albo T4 będzie radzić sobie zupełnie nieźle.
    Do tego jest to generalnie stara konstrukcja optyczna (co z kolei pozwala mu być małym i lekkim), przez co nie jest tak dobrze skorygowany optycznie. To widać przy pełnym otworze kiedy abberacje chromatyczne są trochę za duże. Na szczęście LR radzi sobie z tym całkiem nieźle.
    Poza tym nie jest uszczelaniany i to niektórym przeszkadza.

    Fuji ma w tym roku pokazać XF33/1.4 czyli "prawdziwą" pięćdziesiątkę. To będzie pewnie dużo lepiej skorygowane szkło ale też cięższe i droższe.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Opinie o Fuji

    Cytat Zamieszczone przez djtermoz Zobacz posta
    1. Inna filozofia obsługi: przysłona zmieniana na obiektywie, brak banków pamięci ustawień (custom functions) na pokrętle, brak górnego LCD, itp.
    Był moment gdy planowałem dokupienie Fuji do FF Canona. No ale te pokrętła to dla mnie dramat. 20 lat miałem Praktici z takim układem - nigdy wiecej
    Zacząłbym od oswojenia się z taka filozofią obsługi.
    Ukazało się X-S10 z normalnymi pokrętłami ale wygląda mi, że to body zostanie zahejtowane na amen przez wyznawców tradycji Fuji .
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 244

    Domyślnie Odp: Opinie o Fuji

    Cytat Zamieszczone przez atze Zobacz posta
    @djtermoz
    Wszystko co napisałeś mi pasuje. Fotografuję amatorsko i głównie własną rodzinę. Zabrnąłem za daleko w kolekcjonowaniu sprzętu, którego i tak nie wykorzystuję. Potrzebuję zmiany.
    W tej chwili najczęściej korzystam z 50mm. Co myślisz o XF 35 mm f/1.4 R? Myślałem o tym obiektywie na początek.
    Serio myślisz o zmianie 5d4 + 50L na X-T4 z jakoś tam analogicznym obiektywem? Ile zyskasz wagowo i czy ma to jakiś większe znaczenie? Bo jakościową różnicę zobaczysz na pewno. Niestety na niekorzyść.

  7. #7
    Uzależniony Awatar djtermoz
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Boston
    Wiek
    46
    Posty
    966

    Domyślnie Odp: Opinie o Fuji

    Cytat Zamieszczone przez tomfoot Zobacz posta
    Serio myślisz o zmianie 5d4 + 50L na X-T4 z jakoś tam analogicznym obiektywem? Ile zyskasz wagowo i czy ma to jakiś większe znaczenie? Bo jakościową różnicę zobaczysz na pewno. Niestety na niekorzyść.
    Wagowo zyska bo 5DIV+50L to 1350g a X-T4+35/1.4 to 795g. Ale prawda, że EOS R+50/1.8 waży 820g więc prawie tyle samo co Fuji (i ma podobne rozmiary). Tak jak napisałem wcześniej - kolega wybrał najcięższy korpus Fuji. Czy lepiej zostać przy znanej gałkologii czy przesiadać się na coś nowego - to już @atze musi sobie sam odpowiedzieć.

    Mnie się generalnie np. EOS R6 całkiem podoba. Problem jest teraz z obiektywami. Z małych i lekkich które by mnie interesowały na razie są tylko 351/.8, 50/1.8 i ewentualnie 85/2.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Re: Opinie o Fuji

    @atze

    Tomfoot - ma całkowitą rację. Siedziałem w Fuji kilka lat, fajne aparaty i obrazek, ale matryca za mała i za mocno szumi. Jeśli zamierzasz fotografować wyłącznie przy słoneczku i w plenerze - to Fuji się sprawdzi, w pomieszczeniach już niekoniecznie.

    Dziwne, że w ogóle nie nie rozważasz Nikonów serii Z6/Z7

    Waga
    Fuji X-T4 - 607 g (z baterią i kartą pamięci) vs Nikon Z6 - 675 g (z akumulatorem i kartą pamięci) vs Canon EOS R 660 g z akumulatorem i kartą


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GfDHZKm.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	6239

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KiQw88W.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	6240

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TXpr5Zk.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	75,3 KB
ID:	6242
    Ostatnio edytowane przez candar ; 13-05-2021 o 18:22
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #9
    Uzależniony Awatar djtermoz
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Boston
    Wiek
    46
    Posty
    966

    Domyślnie Odp: Re: Opinie o Fuji

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    @atze
    Tomfoot - ma całkowitą rację. Siedziałem w Fuji kilka lat, fajne aparaty i obrazek, ale matryca za mała i za mocno szumi. Jeśli zamierzasz fotografować wyłącznie przy słoneczku i w plenerze - to Fuji się sprawdzi, w pomieszczeniach już niekoniecznie.
    Bez przesady. Przy ISO 3200-6400 jakieś wielkiej tragedii nie ma. Poważniejsze problemy się pojawiają przy ISO 12800-25600 ale nikt normalny raczej zdjęć na takim ISO nie robi. EOS R5 czy Z7II będzie lepszy. Pytanie czy nam to naprawdę potrzebne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.JPG
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	105,4 KB
ID:	6243

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Re: Odp: Re: Opinie o Fuji

    Cytat Zamieszczone przez djtermoz Zobacz posta
    Bez przesady. Przy ISO 3200-6400 jakieś wielkiej tragedii nie ma. Poważniejsze problemy się pojawiają przy ISO 12800-25600 ale nikt normalny raczej zdjęć na takim ISO nie robi. EOS R5 czy Z7II będzie lepszy. Pytanie czy nam to naprawdę potrzebne.
    Nie musisz mi pokazywać testów :P Używałem X-E1, X-T1 i X-T2 i nie pisałbym komuś, że w Fuji na ISO 3200-6400 będzie cud, miód i orzeszki, bo nie będzie.

    Dla ścisłości o 1.000 zł taniej niż X-T4 można kupić pełnoklatkowego Nikona Z6, który zje Fuji na podwieczorek.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fQWi8IG.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	81,4 KB
ID:	6244
    Ostatnio edytowane przez candar ; 13-05-2021 o 19:57
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •