Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: sRGB a Adobe RGB - zmiana kolorów na róznych ekranach

  1. #1

    Dołączył
    May 2021
    Miasto
    Śląsk
    Posty
    1

    Domyślnie sRGB a Adobe RGB - zmiana kolorów na róznych ekranach

    Witam. Mam problem odnośnie zapisu zdjęć w formacie sRGB i Adobe RGB. W lightroomie obrabiam plik RAW. Zapisuję go do jpg ( sRGB ) wszystko jest ok z kolorami. Gdy wrzuce to zdjęcie na komórkę kolory wydają się wyraźnie

    za dużo podbite. Mniej wiecej tak jakbym podbił saturację w lightroomie + 30. Na komputerze to zdjęcie wygląda ok. Gdy zapisze RAW do formatu Adobe RGB Sytuacja wygląda tak że jpg na komputerze wygląda strasznie blado względem tego co mam w lightroomie, ale po zgraniu na komórkę ten jpg ( adobe rgb ) wygląda idealnie tak jak w chwili gdy zapisywałem w LR. Natomiast gdy takie zdjęcie próbuje wrzucic np na instagram czy FB zdjęcie od razu po wrzuceniu pojawia się problem z przesyconymi kolorami.

    Mam nadzieje ze opisałem to w miarę zrozumiale. Z tego co czytałem do publikowania w sieci należy zapisywac do sRGB. martwi mnie jedynie fakt ze taki format wygląda ok tylko na ekranie komputera a komórkach kolory są przejaskrawione z kolei adobe RGB wygląda super na komórkach ale tylko do czasu wrzucenia na dany serwer.

    Z Czego może wynikać ten problem ?

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: sRGB a Adobe RGB - zmiana kolorów na róznych ekranach

    Odnośnie oglądania zdjęć w komórce to "problemem" najprawdopodobniej jest komórka, ja mam tak samo z Samsungiem Note 9, który wyświetla dużo żywsze kolory niż mój skalibrowany monitor, a jak to samo zdjęcie wezmę i obejrzę na jeszcze innych Samsungach (żony i służbowym) to na każdym są różnice. Taki urok komórek.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 254

    Domyślnie Odp: sRGB a Adobe RGB - zmiana kolorów na róznych ekranach

    W mojej komórce (xperia XZ2) można ustawić balans bieli wyświetlacza. Może w twojej też. Oraz przestrzeń barw, między innymi sRGB.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 11-05-2021 o 11:50
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: sRGB a Adobe RGB - zmiana kolorów na róznych ekranach

    Cytat Zamieszczone przez Mateusz001 Zobacz posta
    Witam. Mam problem odnośnie zapisu zdjęć w formacie sRGB i Adobe RGB. W lightroomie obrabiam plik RAW. Zapisuję go do jpg ( sRGB ) wszystko jest ok z kolorami. Gdy wrzuce to zdjęcie na komórkę kolory wydają się wyraźnie

    za dużo podbite. Mniej wiecej tak jakbym podbił saturację w lightroomie + 30. Na komputerze to zdjęcie wygląda ok. Gdy zapisze RAW do formatu Adobe RGB Sytuacja wygląda tak że jpg na komputerze wygląda strasznie blado względem tego co mam w lightroomie, ale po zgraniu na komórkę ten jpg ( adobe rgb ) wygląda idealnie tak jak w chwili gdy zapisywałem w LR. Natomiast gdy takie zdjęcie próbuje wrzucic np na instagram czy FB zdjęcie od razu po wrzuceniu pojawia się problem z przesyconymi kolorami.

    Mam nadzieje ze opisałem to w miarę zrozumiale. Z tego co czytałem do publikowania w sieci należy zapisywac do sRGB. martwi mnie jedynie fakt ze taki format wygląda ok tylko na ekranie komputera a komórkach kolory są przejaskrawione z kolei adobe RGB wygląda super na komórkach ale tylko do czasu wrzucenia na dany serwer.

    Z Czego może wynikać ten problem ?
    Może przeczytanie tego artykułu https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/ pomoże Tobie w zrozumieniu problemu?

  5. #5

    Domyślnie Odp: sRGB a Adobe RGB - zmiana kolorów na róznych ekranach

    Cytat Zamieszczone przez mkamelg Zobacz posta
    Może przeczytanie tego artykułu https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/ pomoże Tobie w zrozumieniu problemu?
    Zupełnie przypadkiem wpadłem na post. Ależ świetny artykuł!
    Od jakiegoś czasu zbierałem się, żeby zrobić coś podobnego (tylko w kontekście Display-P3) ale jak widać wszystko już zrobione.
    Aż nie mogłem nie napisać

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Z wizytą u Faraonów

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •