Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Chce zacząć przygodę z podczerwienią

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Chce zacząć przygodę z podczerwienią

    Niby wszystko jest w sieci ale jak przyjdzie co do czego to...... Bardziej podchodzę do tego jak zabawa niż na poważnie.
    Mam 400d i 80 d. Niby 400 by się lepiej nadawało bo starszy ale z tego czytałem to i tak za młody. Nie wchodzą w grę żadne przeróbki typu wydłubanie czegoś z matrycy. Wszystko poprzez filtr. Pytanie jak się na niego zapatrywać więcej NM to lepiej czy gorzej? Jak to wszystko zacząć?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Chce zacząć przygodę z podczerwienią

    nie robiłem podczerwieni 400D
    ale
    robiłem 350D - aparat fajny do podczerwieni ale niestety są problemy z dobraniem obiektywu - 10-22 niby działa znaczy nie ma hotspota ale ma paskudnie rozjechaną ostrość na brzegach kadru - wydaje się że z 20D ta kombinacja działała lepiej, obiektywy o innych ogniskowych działały lepiej (nawet DDRowskie wynalazki) ale ja niestety lubię szeroko - obrazek w podczerwieni z tego aparatu wygląda tak jak obrazek w podczerwieni ma wyglądać.
    robiłem 500D - wydawało się że coś z tego będzie i nawet parę fajnych zdjęć zrobiłem które dało się pokazać i nawet działał z c10-22 i brzegi nie były tragicznie rozjechane ale były inne problemy - szumi jak ocean w czasie sztormu i trzeba z tym walczyć na wszystkie możliwe sposoby, a wzorcowość obrazka w podczerwieni (znaczy niebo czarne a liście białe) znacznie odleglejsza niż przy 350D. ostatecznie rozstalismy się z tym korpusem z uczuciem ulgi
    nie robiłem 80D - ale stawiam że jest za nowy i ma mocny filtr
    kilka faktów do ustalenia:
    1.jakim obiektywem będziesz robił te zdjęcia? sprawdz w sieci czy się nadaje znaczy nie ma hotspota
    2.jaki filtr? a jak chcesz focić - docelowo te obrazki bedą pseudokolorowe czy czarno białe?
    3.mz kup hoye 720IR - unikałbym wynalazków, tanich produktów made in china itp
    4.jak kupisz filtr 850nm czy jeszcze więcej to może się okazać że kombinacja filtra na matrycy i filtra na obiektywie obetnie wszystko i jak mawiał klasyk "nie będzie nic"
    5. jak chcesz robić pseudokolor to możesz się zastanowić nad filtrem puszczającym więcej światła widzialnego
    6. statyw i wężyk bo czasy będziesz miał rzędu minuty
    fotografia w podczerwieni to fajna sprawa dodatkowo dobre zdjęcie można zrobić o 12 w południe tzn. wtedy kiedy niektórzy (np. ja) aparatu z torby nie wyciągają (no ewentualnie w celach dokumentacyjnych żeby sobie ustalić co będę robił rano lub wieczorem ) - chyba że akurat jest burza albo lądują kosmici
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 02-05-2021 o 16:56

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Chce zacząć przygodę z podczerwienią

    Wydaje mi się że matryce z 350 wobec 400 są porównywalne o ile nie te same.
    Jakie szło? No mam ich trochę ale też raczej "widzę to szerzej" W grę zatem wchodzi kit lub sigma 17-50, na dniach kupuję 10-18. Myślałem o kicie bo średnica mniejsza więc i filtr tańszy. Myślałem też o tańszym filtrze z Alli. Po prostu chcę podejśc do tego jak do zabawy bo sam nie wiem jak to się skończy. Czytałem o wielu co im nie wychodziło i być może dołączę do tego grona. Dlatego nie chcę w to jakoś inwestować. To trochę jak kupiłem szary filtr, trochę pofociłem wodę i leży sobie.... Raz na jakiś czas do niego wracam. Pewnie z IR będzie podobnie. Ok 50 zeta mogę na tą zabawę przeznaczyć tym bardziej że 400d też leży bezużytecznie.
    Ostatnio edytowane przez jamto ; 03-05-2021 o 08:08

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Chce zacząć przygodę z podczerwienią

    Cytat Zamieszczone przez jamto Zobacz posta
    Wydaje mi się że matryce z 350 wobec 400 są porównywalne o ile nie te same.
    Jakie szło? No mam ich trochę ale też raczej "widzę to szerzej" W grę zatem wchodzi kit lub sigma 17-50, na dniach kupuję 10-18. Myślałem o kicie bo średnica mniejsza więc i filtr tańszy. Myślałem też o tańszym filtrze z Alli. Po prostu chcę podejśc do tego jak do zabawy bo sam nie wiem jak to się skończy. Czytałem o wielu co im nie wychodziło i być może dołączę do tego grona. Dlatego nie chcę w to jakoś inwestować. To trochę jak kupiłem szary filtr, trochę pofociłem wodę i leży sobie.... Raz na jakiś czas do niego wracam. Pewnie z IR będzie podobnie. Ok 50 zeta mogę na tą zabawę przeznaczyć tym bardziej że 400d też leży bezużytecznie.
    im nowszy aparat tym mocniejszy filtr - efekt slabszy i czas naświetlania dłuższy 400D ma inną matryce niż 350D ale próbować trzeba
    10-18 ma opinię działającego, z sigmami i ogólnie kundelkami jest różnie najczęściej słabo - myślę że wygrywa filozofia "po co korygować szkło dla zakresu którego nie widać", hotspot to jeden problem, może się rownież pojawić rozmycie obrazu - to wszystko zależy od warunków, filtra i pewnie kilku innych czynników - dlatego jeden może twierdzić że szkło działa, a inny że nie działa dochodzą jeszcze różne oczekiwania co do jakości obrazka (dla jednego może być świetnie, a dla innego to samo może być nieakceptowalne)
    z tym "wychodzeniem" jest bardzo różnie - ustaw balans bieli w piękny słoneczny dzień na jakieś ładne duże liście oczywiście na zdjęciu z filtrem i potem się tego trzymaj, unikaj fotografowania pod słońce, można (trzeba sobie potestować) podciągnąć trochę iso - czasy krótsze liście bardziej białe, unikaj prześwietlania czerwonego kanału
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 03-05-2021 o 09:10

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    99

    Domyślnie Odp: Chce zacząć przygodę z podczerwienią

    Co to jest ten Hotspot?
    Wydawało mi się, ze główną robotę to potem w Lightroomie muszę wykonać.... Raczej chciałbym iść w stronę BW bo chyba łatwiejsza obróbka. Wciąż jednak nie mam odpowiedzi w jaki filtr celować. Myślałem o SEAGUUL niby piszą o nich
    Filtry wykonane ze szkła optycznego, wysokiej jakości. Filtry firmy SEAGULL są dużo lepsze od innych sprzedawanych filtrów tzw. "NO NAME"

    FILTRY FIRMY SEAGULL TO JEDNE Z NIEWIELU FILTRÓW IR, które są porównywane jakościowo z filtrami IR firmy HOYA.

    ale wiadomo że to takie pisanie dla pisania. Niemniej jest tani i najlepiej na Alle się sprzedaje. Opinii/testów jednak nie znalazłem.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Chce zacząć przygodę z podczerwienią

    Cytat Zamieszczone przez jamto Zobacz posta
    Co to jest ten Hotspot?
    Wydawało mi się, ze główną robotę to potem w Lightroomie muszę wykonać.... Raczej chciałbym iść w stronę BW bo chyba łatwiejsza obróbka. Wciąż jednak nie mam odpowiedzi w jaki filtr celować. Myślałem o SEAGUUL niby piszą o nich
    Filtry wykonane ze szkła optycznego, wysokiej jakości. Filtry firmy SEAGULL są dużo lepsze od innych sprzedawanych filtrów tzw. "NO NAME"

    FILTRY FIRMY SEAGULL TO JEDNE Z NIEWIELU FILTRÓW IR, które są porównywane jakościowo z filtrami IR firmy HOYA.

    ale wiadomo że to takie pisanie dla pisania. Niemniej jest tani i najlepiej na Alle się sprzedaje. Opinii/testów jednak nie znalazłem.
    hotspot to częsta przypadłośc szkieł szczególnie kundli ale reguły nie ma
    https://kolarivision.com/the-science...ared-hotspots/

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •