Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2021
    Miasto
    Tychy
    Posty
    5

    Domyślnie Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    Witam, stoję przed decyzją wyboru jednego z tych dwóch obiektywów do Canona R, obiektyw będzie służył do fotografii przyrodniczej

    Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 Contemporary

    czy ktoś, może się wypowiedzieć lub posiada któryś z tych zestawów? (czytałem już testy obydwóch i dalej mam wątpliwości)

    Pozdrawiam

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    Poszukaj w necie o współpracy tych szkieł z R-ką. Coś mi się przypomina, że to jedne z nielicznych modeli firm trzecich, z którymi są problemy z AFem.
    Miłego dnia
    moja www

  3. #3

    Dołączył
    Apr 2021
    Miasto
    Tychy
    Posty
    5

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    @jinks znalazłem informacje, ze R-ka bardzo wolno ostrzy na tamronie, z sigmą widzę dobrze współpracuje

  4. #4
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  5. #5
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    Tamrona 150-600 G2 generalnie oceniam jako bardzo udane szkło i jestem z niego zadowolony, ostre od pełnej dziury, w całym zakresie przysłon. Z powodzeniem używam go podczas pokazów lotniczych (lub do fotografii ptaków) z canonem 1d mark 3 (crop 1.3x) i tutaj af spisuje się bdb. nadąża za przelatującym samolotem, trafia w punkt. Nieco gorzej jest z R-ką - af jest wolniejszy, w słabych warunkach oświetlenia (np. luty, przed wschodem słońca, polana pod lasem) w przypadku braku wystarczającego kontrastu (np. szara sarna na tle szarego pola) af potrafił się zgubić (ale w białą dupkę sarny trafiał za pierwszym razem Przy wystarczającej ilości światła af trafia w punkt za pierwszym razem. Zdj. R+G2:

    1) ISO 6400, f=6,3, 600 mm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	R+Tamron 15-600 G2_1.jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	160,7 KB
ID:	6084

    2) ISO 2500, f=8, 600 mm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_Y9A8989.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	163,1 KB
ID:	6085

    3) A tutaj crop 85-90% z odległości ok. 300 metrów, ISO 1600, f=10, 600mm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	R+Tamron 15-600 G2_2 crop - zdj z odl około 300m.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	213,9 KB
ID:	6086

    Z uwagi na szybkość af w słabym świetle do R-ki częściej podpinam canona 100-400, który z R-ką wydaje mi się szybszy od G2 i pewniejszy, natomiast G2 zapinam do 1d3 lub 80d także z uwagi na cropa.
    Ostatnio edytowane przez RadOs41 ; 06-04-2021 o 18:00
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  6. #6

    Dołączył
    Apr 2021
    Miasto
    Tychy
    Posty
    5

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    @RadOs41

    Dziękuje za odpowiedź, na dole jest film na yt który pokazuje działanie AF tamrona z canonem R (ustawilem min odpowiednia), czy potwierdzasz, że to tak wyglada?

    https://youtu.be/oLa_k0ca7js?t=129

  7. #7
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    Wiesz, nie umiem zmierzyć czasu, by porównać do filmu i aby to było jakieś miarodajne, i to co napiszę jest bardzo subiektywne i niezmierzone. Takie trochę widzi mi się. Najlepiej gdybyś miał możliwość samemu to sprawdzić w różnych warunkach. Ogólnie uważam, że nie ma jakiejś tragedii i jest lepiej niż na filmie. Tam jest jakoś strasznie wolno, aż wziąłem R-kę, zapiąłem do niej 150-600 G2... Teraz jest godz. 19.20, jest pochmurno i szaro, zakres af ustawiony mam na full:

    1) przeostrzając z obiektu oddalonego o ok 4-5 m na obiekt oddalony o około 50m ode mnie i w drugą stronę (punkty kontrastowe ułatwiające ostrzenie - tablica rejestracyjna samochodu na parkingu) trwa to wyraźnie szybciej niż na filmie;

    2) przeostrzając pomiędzy obiektami oddalonymi bliżej od siebie (tablice samochodów na parkingu), tj. od około 15 do około 50m trwa to bardzo krótko wobec filmu, podobnie gdy przeostrzam w zakresie od około 4-5 do 10 metrów (cały czas w zakresie full). Jakbym miał porównać do filmu to jest 2x szybciej, pomimo że jest już wieczór.

    Natomiast gdy ostrzę na obiekty mało kontrastowe lub w bardzo słabym świetle (pisałem już o tym), to w takich warunkach jest dość wolno. W tej chwili jest godz. 19.45 w zasadzie ciemno plac już oświetlony latarniami - na białe tablice rejestracyjne łapie ostrość w czasie podobnym jak na filmie, może nieco szybciej, natomiast na mało kontrastowe (np. bok samochodu w świetle latarni, brązowe napisy na szarej ścianie domu) - af zaczyna błądzić, pracuje wolno jak na filmie i trafia co któryś raz. No ale to jest skrajny przypadek robić zdjęcia w takich warunkach, tak ciemnym szkłem.

    W pełni dnia przy dobrym świetle jest lepiej i na pewno dużo szybciej niż na filmie. I sądzę, że wolniej niż na filmie chyba już się nie da. W domu przy świetle żarówki 40 Watt af szybciej trafia niż na tym filmie.

    Podobnie zachowanie af-u miało miejsce, gdy w lutym, przed wschodem słońca "chodziłem" na sarenki, jak było szaro, mglisto i ponuro af miał kłopoty, wystarczyło jednak że zaczął robić się świt plus jakiś kontrastowy element, a było dużo lepiej i na pewno szybciej, zwłaszcza, że af był wstępnie ustawiony (korzystam z przycisku af-on).

    I jeszcze jedna ważna uwaga do zestawu R+Tamron150-600 G2, o czym wcześniej nie napisałem; przez około 8 miesięcy odkąd używam ww. zestawu miałem taką sytuacje kilka razy. Zawsze było to w tych złych warunkach oświetlenia, gdy af nie mógł ustawić ostrości, błądził tam i z powrotem w końcu odpuściłem, po jakimś czasie spróbowałem złapać ostrość ponownie i pomimo tego że af chodził tam i z powrotem nie był w stanie ustawić ostrości na czymkolwiek, pomimo że zmieniałem cele (bliżej-dalej, jaśniej-ciemniej) oraz przełączałem zakres af (2.2-10, 10-∞), af tylko błądził. Dopiero wyłączenie aparatu na kilka sekund i ponowne włączenie go, umożliwiało poprawną pracę af i złapanie ostrości. Z innymi korpusami nigdy czegoś takiego nie miałem. Pisałem o tym do CSI, który serwisuje zarówno Canona jak i Tamrona, pytając czy mieli już podobne zgłoszenia, ale nie skomentowali tego, odpisali tylko żeby dostarczyć im sprzęt.

    Czas kończyć bo się woda leje ...
    Ostatnio edytowane przez RadOs41 ; 06-04-2021 o 21:30
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  8. #8

    Dołączył
    Apr 2021
    Miasto
    Tychy
    Posty
    5

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    @RadOs41
    dziękuje za Twoją bogatą odpowiedź, czy jesteś wstanie określić jaki software obiektywu posiadasz?

    na stronie tamrona informują, że względem canona R

    "SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD G2 (Model A022) Serial number 040336 or higher or firmware 2.0 or higher"

  9. #9
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    W body i adapterze - najnowsze, a w Tamronie raczej nieaktualne, nie mam jak sprawdzić i zainstalować, pozostaje serwis. Obiektyw kupiony w 2018 roku, a aktualizacja oprogramowania ukazała się w 2019 roku.
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  10. #10

    Domyślnie Odp: Canon R + Tamron 150-600 G2 vs Sigma 150-600 C co wybrać?

    Również mam R-kę i 150-600 G2 i jest problem z AF. Przy mocno rozostrzonym, kompletnie AF nie działa, muszę go lekko ręcznie podostrzyć i jak już "załapie" to jest super, ale np. z ustawionych kilku m sam na nieskończoność nie wyostrzy. Nie wiem czy to kwestia firmware'u, bo obiektyw kupowałem na początku 2020 (seria 044xxx). Mam również Eos'a 6d Mk1 i ta nie ma tego problemu, ostrzy AF w każdą stronę i z każdego ustawienia.
    Ostatnio edytowane przez pit ; 10-04-2021 o 18:25

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •