Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Światłomierz kopil. Pytanie.

  1. #1
    Początki nałogu Awatar kulek855
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    Podkarpackie
    Posty
    326

    Domyślnie Światłomierz kopil. Pytanie.

    Witam.
    Mam pytanie odnośnie trybu pracy światłomierza kopil. Do czego służy okienko z czerwonym napisem EV w środku przekręcają się cyfry od 0 do 18 - domyślam się,że jest to związane z ekspozycją w trybie pracy H (mocne światło). Dodam,że w tym trybie (H) odczytany wynik spowodował by niedoświetlone zdjęcia - dlatego uważam że te okienko z napisem EV jest kluczowe przy doborze odpowiedniej ekspozycji. Wie ktoś jak to prawidłowo ustawić?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210330_134748.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	4,41 MB
ID:	6063

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210330_134900.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	3,50 MB
ID:	6064
    Ostatnio edytowane przez kulek855 ; 30-03-2021 o 14:19

  2. #2
    Początki nałogu Awatar kulek855
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    Podkarpackie
    Posty
    326

    Domyślnie Odp: Światłomierz kopil. Pytanie.

    Najlepsze rezultat w trybie H uzyskałem nakręcając na przednią soczewkę światłomierza mleczną szybkę, standardowo przykręcona jest na tylnej części światłomierza.

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: Światłomierz kopil. Pytanie.

    Niektóre aparaty analogowe (nie maiłem żadnego takowego) podobno miały bliski pierścień przysłony/migawki, żeby synchronicznie zmieniać oba zachowując te same EV (ekspozycję), oraz nastawiając po EV a nie liczbie przysłony/migawki

    To jest moje mniemanie co do samej obecności w/w okienka EV
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 07-04-2021 o 15:41
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Światłomierz kopil. Pytanie.

    Nie znam tego światłomierza, ale coś tam w sieci jest o nim:
    https://allmyfriendsarejpegs.com/202...d-light-meter/ (w szczególności to co w sekcji Operation)

    Jeśli miałbym gdybać to:
    1. W okienku z opisem EV pojawia się wartość Exposure Value - czyli skala ekspozycji EV=1 odpowiada t=1s, f=1.0 przy czułości 100 ISO.
    2. Biały dekielek przełącza światłomierz w tryb mierzenia światła padającego.

  5. #5
    Bywalec Awatar KEEK
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    110

    Domyślnie Odp: Światłomierz kopil. Pytanie.

    Cytat Zamieszczone przez cosinus Zobacz posta
    Niektóre aparaty analogowe (nie maiłem żadnego takowego) podobno miały bliski pierścień przysłony/migawki, żeby synchronicznie zmieniać oba zachowując te same EV (ekspozycję), oraz nastawiając po EV a nie liczbie przysłony/migawki

    To jest moje mniemanie co do samej obecności w/w okienka EV
    Tak było w Hasselbladach serii V. W starszych obiektywach sprzeżone na stałe, w nowszych po przytrzymaniu przycisku. Skala była z boku. Wystarczyło tylko przeniść wartość EV dla danej czułości i gotowe.

    --- Kolejny post ---

    Aha - to jest zasilanie rtęciową, niedostępną obecnie baterią, więc będą jazdy z poprawnością pomiaru.

  6. #6
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: Światłomierz kopil. Pytanie.

    Cytat Zamieszczone przez KEEK Zobacz posta
    Aha - to jest zasilanie rtęciową, niedostępną obecnie baterią, więc będą jazdy z poprawnością pomiaru.

    Jesli metoda pomiaru jest mostkowa - a stawiam większościowe szanse, że jest - to nie przewiduję problemów. Wbrew propagandzie sprzedawców "konwerterów rtęciowych" za ciężkie pieniądze itd.
    rtęciowe 1.35 V -> 1.5V i powinno być OK. Nawet reakcja mostka powinna być o 10% bardziej wyrazista (co jest nieodczuwalne).
    Na mostkach spędziłem kilka trudnych semestrów, wiec coś pamiętam.

    Problemy najwyżej ze względu na wiek, zużycie styków i potencjometrów, ewentualne starzenie czujnika CdS, zmiana przejrzystości optyki.
    Za czasów jak używałem wiele sprzętu z fotorezystorami CdS była to metoda uważana za trwałą (w porównaniu do poprzednich fotoogniw selenowych), ale dziś wszystko ma 50 lat więcej.

    Aha, seleny były nie w mostku, a podłączone liniowo, i to układ "gorszy".


    Cytat Zamieszczone przez KEEK Zobacz posta
    Tak było w Hasselbladach serii V.
    Dzięki za wpomnienie Hasla.

    Widocznie musiałem to spotkać w klubowym CCCP Salucie czy Kijewie, nieudolna kopia
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 11-04-2021 o 01:20
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  7. #7
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: Światłomierz kopil. Pytanie.

    Cytat Zamieszczone przez KEEK Zobacz posta
    Aha - to jest zasilanie rtęciową, niedostępną obecnie baterią, więc będą jazdy z poprawnością pomiaru.
    Czy ja wiem? Nieraz ładowałem współczesne baterie alkaliczne do takich starych aparatów czy światłomierzy na baterie rtęciowe - albo nie było żadnych problemów z pomiarem, albo wystarczyło jednorazowo wrzucić stałą korektę, np. ustawiając czułość filmu o 0,5 czy 1 EV niższą od rzeczywistej.
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •