Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

  1. #1

    Domyślnie Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Dzień dobry.
    Porządkując rzeczy po ojcu natrafiłem na kolekcję klisz (około 200 rolek, większość czarno-białe).
    Jak najlepiej zdigitalizować to wszystko?
    Widziałem "samoróbki" z pudełek po butach, przystawki do lustrzanki, ale chyba najefektywniejszy jest specjalny skaner.
    Jaki sprzęt byłby najodpowiedniejszy (zaznaczam, że jak najbardziej używany wchodzi w grę, nie chcę też wydawać jakiejś kosmicznej sumy).
    Niestety klisze są pozwijane, niektóre mają zadrapania.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210224_101446928.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	1,18 MB
ID:	5888

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    Dopiero zaczyna Awatar grreeg
    Dołączył
    Dec 2019
    Posty
    45

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Poszukaj najlepiej Epson Perfection V370 Photo (ale w tej chwili to już chyba tylko używane). Naprawdę dobry i niedrogi skaner jak no potrzeby domowe jest idealny. Mam i też skorzystałem, więc u mnie poszła digitalizacja naprawdę ok. Kupiłem używany i działa bez problemu, ważne żeby szyba była bez rys. Gdyby nie to że mam jeszcze kilka filmów do mógłbym odsprzedać. To będzie jedna z tańszych, ale dobrych opcji.

    Poczytaj też opinie: https://www.opineo.pl/opinie-5247575...11b207313.html
    Ostatnio edytowane przez grreeg ; 24-02-2021 o 12:58

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Są dedykowane skanery do klisz, sam mam jeszcze jeden (a kiedyś miałem lub używałem pożyczonych kilka różnych modeli), problem z nimi jest taki, że są na scsi (więc do laptopa raczej nie podłączysz) i działają na windowsxp, ewentualnie z nowszymi windami z VueScan (coś tam kosztuje, ale nie wiele).
    To, że są pozwijane to nie jest jakiś ogromny problem, te skanery mają różne holdery, które lepiej lub gorzej sobie tym radzą. Natomiast to co takie skanery dają ponad przystawkę do lustrzanki to ICE - czyli automatyczne usuwanie rys i pyłków (skanują w też podczerwieni i w ten sposób wykrywają rysy i ciała obce) - to niestety nie działa z filmami srebrowymi, więc jeśli te klisze trochę mają, to przygotuj się na mozolne usuwanie śmieci w postprocesie.
    Druga sprawa, która może się przydać to multisampling - czyli skanowanie w wielu przebiegach - to się bardzo przydaje w przypadku klisz o dużej gęstości - wyciąga dużo więcej szczegółów z jasnych obszarów - na zwykłym skanerze z przystawką będzie tam przepał.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Cytat Zamieszczone przez grreeg Zobacz posta
    Poszukaj najlepiej Epson Perfection V370 Photo
    Epson Perfection V200 też się nada jak sądzę?

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    przygotuj się na mozolne usuwanie śmieci w postprocesie.
    To akurat przeżyję. Chodzi mi przede wszystkim o odzyskanie obrazu.

  5. #5
    Dopiero zaczyna Awatar grreeg
    Dołączył
    Dec 2019
    Posty
    45

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Oprogramowanie Epson Perfection V370 Photo ma w sobie możliwość usuwania kurzu, wyostrzania i dużo innych opcji. Kwestia prób i błędów, sam musisz znaleźć właściwe sobie zadowalające ustawienia (ale jest też oczywiście opcja AUTO) Mi w zupełności wystarczyły ustawienia na poziomie 3200 dpi, głębia bitów 24, . Skaner jest takim złotym środkiem pomiędzy ceną, a oczekiwaniami. Jest relatywnie tani i tak jak napisałem wcześniej - na zdigitalizowanie domowego archiwum w zupełności wystarczy. Jeśli ma to posłużyć zarobkowo (zlecenie), to nie ta klasa sprzętu.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Programowe usuwania kurzu nie wiele dają, a sprzętowe nie działają dla materiałów srebrowych.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Epson Perfection V200 też się nada jak sądzę?
    Płaskie skanery z przystawkami nawet te najdroższe jak V750 słabo się sprawdzają w przypadku materiałów o dużej gęstości, a z czarnobiałymi w ogóle skanery sobie słabo radzą, a płaskie to już szczególnie. Tu nie chodzi o rozdzielczość tylko DMax.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 254

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Z moich doświadczeń wynika, że płaski skaner jest rzeczywiście słaby - robiłem swoje slajdy i negatywy na jakimś Epsonie i nie byłem zadowolony - chodzi, jak już wyżej powiedziane, o gęstość optyczną czyli parametr DMax. Dobrą jakość zapewni dedykowany skaner - chyba raczej nie plustek, nikon miał fajne modele - ale... No właśnie, są trudności techniczne, o których już pisali koledzy i chyba te naprawdę dobre nie są wcale tanie. Drugą możliwością, lepszą niż płaski skaner jest przystawka do slajdów/negatywów; trzeba zadbać o właściwe oświetlenie, zapewniające białe światło o prawidłowym widmie - było tu kilka wątków na ten temat.

    Próbowałeś sprawdzić cenę usługi zeskanowania filmów, jak się to ma to kosztu zakupu skanera, oprogramowania o i współczynnika upierdliwości własnej zabawy?
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 24-02-2021 o 20:20
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  8. #8

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Płaskie skanery z przystawkami nawet te najdroższe jak V750 słabo się sprawdzają w przypadku materiałów o dużej gęstości, a z czarnobiałymi w ogóle skanery sobie słabo radzą, a płaskie to już szczególnie.
    To może pójść w kierunku czegoś takiego: https://www.cyfrowe.pl/druk-montaz-e...1-scanner.html

    Z drugiej strony płaski skaner wykorzystam bardziej.
    Dla przykładu - zdjęcie (ma jakieś 100 lat) zeskanowane jakimś Brotherem 3in1. Fachowcy będą kręcić nosem, a mnie taka jakość zadowala w zupełności.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rouvroy02.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	885,7 KB
ID:	5889
    Rozumiem, że skanując przykładowym Epsonem czarno-białe klatki nie osiągnę takiej jakości?

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    To może pójść w kierunku czegoś takiego: https://www.cyfrowe.pl/druk-montaz-e...1-scanner.html
    Zdecydowanie nie.


    Cytat Zamieszczone przez mar_ko Zobacz posta
    Z drugiej strony płaski skaner wykorzystam bardziej.
    Dla przykładu - zdjęcie (ma jakieś 100 lat) zeskanowane jakimś Brotherem 3in1. Fachowcy będą kręcić nosem, a mnie taka jakość zadowala w zupełności.
    Rozumiem, że skanując przykładowym Epsonem czarno-białe klatki nie osiągnę takiej jakości?
    No ale to nie jest skan negatywu tylko odbitki, prawda? To zupełnie inna bajka. To czy osiągniesz taką jakość dużo zależy od tego jaka jest jakość samego negatywu i jak był naświetlony.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 460

    Domyślnie Odp: Jak zeskanować czarno-białe klisze?

    Najlepiej to szukać używanych Minolt Dimage, mi się model F2900 Elite udało kilka lat temu kupić około ~200 zł. Z wersją na scsi są problemy typu brak sterownika (ale dało się znaleźć taki do w10) oraz w przypadku nowych komputerów to złącze PCI (w nowych już go nie ma i jest tylko pcie). Wersje na USB są droższe (szczególnie wersja Elite) ale problem z scsi odpada. Zawsze możesz po użyciu sprzedać dalej. U nas na all widzę, że ceny wahają się od 600 do 1000zl). Dobrze jest szukać tego na eBay.de lub i ichniejszych olx jeśli masz kogoś mieszkającego w Niemczech. Zwykłym skanerem nie ma szans na osiągnięcie takiej jakości (gęstość, oversampling, ice w przypadku negatywów innych niż oparte o srebro).
    Ostatnio edytowane przez kmeg ; 25-02-2021 o 10:15

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •