Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Astrofotografia - czego Ci potrzeba?

  1. #1

    Domyślnie Astrofotografia - czego Ci potrzeba?

    Witajcie,
    Szukamy osób zajmujących się lub zainteresowanych astrofotografią, ponieważ budujemy urządzenie pomagające wykonywać zdjęcia nocne i chcielibyśmy zebrać informacje o Twoich przemyśleniach i potrzebach w kontekście astrofotografii, żeby móc jak najlepiej dopasować nasze urządzenie do oczekiwań fotografów. Wypełnienie ankiety powinno zająć niecałe 10 minut. Ankieta jest w pełni anonimowa, jej wyniki wykorzystamy tylko do rozwoju projektu. Link do ankiety:
    https://forms.gle/eRfZUHH8Sqz1cNp5A
    Z góry dzięki za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie Odp: Astrofotografia - czego Ci potrzeba?

    Witam
    Jestem zainteresowany astrofotografią ale nie mam czasu na to za bardzo. Mam nadzieję, że to sie zmieni. Aparat nawet mam przerobiony do astro ale nie mam go kiedy wykorzystać. Widziałem na kickstarterze projekt fajnej glowicy która równiez może pracować jako montaż do astro.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  3. #3

    Domyślnie Odp: Astrofotografia - czego Ci potrzeba?

    "Urządzenie", czyli co to będzie?

  4. #4
    Uzależniony Awatar Heldbaum
    Dołączył
    Jun 2021
    Miasto
    Glasgow
    Posty
    992

    Domyślnie Odp: Astrofotografia - czego Ci potrzeba?

    Urządzenie ogrzewające obiektyw, żeby nie zaparowywał... Daj se spokój. Ta ankieta pojawiała się już chyba na wszystkich forach, ale że nikt nie wie o co chodzi, włącznie z autorem, więc pewnie projekt umarł śmiercią naturalną. Po co to odkopywać?

  5. #5

    Domyślnie Odp: Astrofotografia - czego Ci potrzeba?

    Tak tytułem wstępu, to dużo bardziej łapalny jestem na nikoniarzach z racji przynależności systemowej

    Co to ma być? Jedno urządzenie, łączące w sobie dwie najbardziej potrzebne rzeczy do astrofotografii, czyli bezprzewodowy interwałometr i ogrzewanie obiektywu + kilka pomniejszych ficzerów, których szczegóły jeszcze nie są w 100% dograne.

    Do czego? Startrailsy, time lapsy, nocne krajobrazy oraz nieguidowane* zdjęcia nieba(czyli tak do 135-200mm ogniskowej na montażach bez enkodera i właściwie bez limitu** w przypadku montaży z enkoderem).

    *Czym jest guiding? Systemem z dodatkowym obiektywem i kamerą, który służy do wprowadzania w czasie rzeczywistym poprawek do pracy montaży.
    **Jeżeli mówimy o zestawie aparat + obiektyw, nawet supertele. Kilka minut ogniskowej na 400 2.8 CEM26EC(czyli kategoria lekka jak na montaże) spokojnie ciągnie z uzyskiem 100%, dłuższe czasy to już raczej
    domena kamer mono i obrazowania w narrowbandzie, ale to już wymusza użycie kamery astro sterowanej z komputera.

    Projekt nie umarł, część rzeczy jest poprawiana, część przeprojektowywana, wszystko to zajmuje czas, a jeszcze dochodzą poważne problemy z dostępnością komponentów elektronicznych, nawet na potrzebny prototypów, więc idzie to powoli, ale jednak ankiety pozwoliły zebrać sporo cennych informacji i zweryfikować(zarówno pozytywnie, jak i negatywnie) kilka pomysłów.
    Wersje prototypowe pozwalają przynosić takie zdjęcia z prostego setupu: obiektyw + aparat + montaż paralaktyczny + aku do zasilenia montażu + wspomniane już urządzenie. Bez konieczności guidowania, prowadzenia sesji z komputera, posiadania teleskopu czy kamery astro. Po prostu zwykły, dobry teleobiektyw + przyzwoicie obrazujące body, czyli D750 + 400 2.8G VR na CEM26EC(około 1.5-2h ekspozycji na jeden cel):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m31.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	2,53 MB
ID:	7820

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m42.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	1,44 MB
ID:	7821

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m45.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	1,35 MB
ID:	7822
    @Heldbaum
    W kwestii parowania, to prowadziliśmy już na innym forum rozmowę na ten temat, ale widzę, że ego masz odwrotnie proporcjonalnie do wiedzy fotograficznej i chęci zdobywania nowej, więc nie będę się rozpisywał, tylko wkleję te dwa przykładowe linki z chyba najpopularniejszej polsko i anglojęzycznej strony dotyczącej astrofotografii:
    https://astrobackyard.com/dew-heaters-astrophotography/
    http://nightscapes.pl/blog/zaparowan...na-soczewkach/
    Ostatnio edytowane przez Zelber ; 02-04-2022 o 21:52

  6. #6
    Zablokowany
    Dołączył
    Jan 2023
    Miasto
    Gdansk
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Astrofotografia - czego Ci potrzeba?

    Dziękuję za informację o budowie nowego urządzenia do astrofotografii. Jestem zainteresowany astrofotografią i chętnie wypełnię ankietę, żeby pomóc w rozwoju projektu. Dziękuję za zaoferowanie możliwości anonimowego wypełnienia ankiety i poświęcenie czasu na zgłoszenie swoich potrzeb. Skorzystam z linku i prześlę swoje opinie.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •