Kwestię wyważenia zestawu na głowicy zawsze permanentnie załatwia płytka Arca o odpowiedniej długości przymocowana do aparatu. Do R z RF 100-400 powinna wystarczyć 100 mm, a są dłuższe, np. 200 mm.
Jeżeli się nie chce mieć tak długiej płytki na stałe przy korpusie, to się zakłada standardową ca 50 mm, a w torbie się nosi tę długą z przymocowaną dodatkową klamrą. Jeśli tą klamrą jest obrotnica, to nawet nie ma znaczenia kierunek przykręcenia płytki zasadniczej do korpusu.
https://pl.aliexpress.com/item/10050...d=LiWh1W0lnrro
Na odpowiednio długiej płytce da się wyważyć każdy zestaw.
Są też pytki Arca z regulowaną podpórką pod obiektyw nie posiadający mocowania statywowego.
https://pl.aliexpress.com/item/32970...d=Icy4CEVS1LFz
W przypadku głowicy kulowej statywu oprócz średnicy kuli istotny jest sposób jej zaciskania. Tańsze i starsze modele mają podnośnik kuli i ona jest blokowana przez docisk do góry gniazda, a w nowszych jest kula zaciskana obwodowo przez śrubę w gnieździe z tyłu kuli. To drugie jest dużo lepsze.