Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

  1. #1

    Domyślnie EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    Witam!
    W instrukcji EOS 6D w grafikach obrazujących zawartość danych panelu na górnej ściance oraz w wizjerze istnieje odnośnik wskazujący, że można tam zobaczyć wartość korekty dla błysku - tam to znaczy na drabince, na której standardowo widać wprowadzoną korektę ekspozycji (w sensie światła zastanego). Pytanie, czy ja nie wiem, jak to "uruchomić" i kiedy jest ona widoczna - ta wartość korekty dla błysku, czy po prosu Canon popełnił błąd przenosząc info. z instrukcji np. EOS 5D Mark II, gdzie faktycznie (zgodnie z instrukcją) można wartość korekty dla błysku zobaczyć w trakcie jej wprowadzania, ale to dlatego chyba, że tam przycisk tej korekty wyniesiony jest na obudowę gdzie dzieli swą funkcję z funkcją WB - w EOS 6D tak nie jest. Proszę o odpowiedzi - ale na temat - a nie np. w stylu "co Ci to przeszkadza" albo "po co ci takie info w wizjerze etc." Z góry dziękuję. Kris

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    W R6 drabinka do korekcji ekspozycji i drabinka do korekty siły błysku lampy, to jest ta sama drabinka. Raz możesz przeprowadzić korektę ekspozycji a drugim razem korektę siły błysku, co chcesz w danym momencie regulować wybierasz guzikiem Fn, różnica jest tylko taka, że raz widzisz +- a drugim razem, też jest +- ale z piorunkiem czyli korekta dla lampy. I na to należy zwrócić uwagę. Z tm, że jak na lampie zrobisz korektę, ewentualnie z menu aparatu, to i na drabince to widać. Ale tylko drabince z piorunkiem, na tej samej, ale dla ekspozycji już tej korekty nie widać.

  3. #3

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek Zobacz posta
    W R6 drabinka do korekcji ekspozycji i drabinka do korekty siły błysku lampy, to jest ta sama drabinka. Raz możesz przeprowadzić korektę ekspozycji a drugim razem korektę siły błysku, co chcesz w danym momencie regulować wybierasz guzikiem Fn, różnica jest tylko taka, że raz widzisz +- a drugim razem, też jest +- ale z piorunkiem czyli korekta dla lampy. I na to należy zwrócić uwagę. Z tm, że jak na lampie zrobisz korektę, ewentualnie z menu aparatu, to i na drabince to widać. Ale tylko drabince z piorunkiem, na tej samej, ale dla ekspozycji już tej korekty nie widać.
    Bardzo dziękuję za rzeczową wypowiedź. Moje pytanie dotyczyło jednak lustrzanki EOS 6D, nie zaś bezlusterkowca :-) Co do 6D to skłaniam się ku przekonaniu, że wbrew temu co obrazuje rysunek w instrukcji aparatu przedstawiający paletę informacji wyświetlanych w wizjerze oraz na górnym panelu (małym) ciekłokrystalicznym aparatu, nie ma możliwości podejrzenia ustawionej w danym momencie wartości korekty dla błysku. Tam jedynie, w tych dwóch miejscach, w momencie gdy korekta dla błysku pozostaje aktywną widać ów symbol błyskawicy z +/- ostrzegający niejako, że taka korekta jest wprowadzona ale nie wskazujący jej wartości. Samą wartość korekty dla błysku można zobaczyć jedynie na dużym wyświetlaczu LCD w momencie jej wprowadzania, poprzez wywołanie tej funkcji za pomocą przycisku Q (szybkich nastaw), względnie poprzez menu, w stosownej jego zakładce ("Sterowanie zewn. Speedlite"). I owa drabinka korekty dla błysku tylko wtedy właśnie się wyświetli na wyświetlaczu LCD i tylko tam; wtedy, tj. w momencie ustawiania określonej wartości tej korekty. W wizjerze ani też na górnym panelu nic mi się nie pojawia co dotyczyłoby korekty dla błysku (poza wspomnianą błyskawicą). Czyli, jeśli w danym momencie mam ustawioną korektę zarówno dla światła zastanego (korektę ekspozycji) i korektę dla błysku to znacznik na drabince widocznej w wizjerze i na górnym panelu LCD zawsze będzie wskazywał tylko i wyłącznie ustawioną wartość korekty światła zastanego. Myślę, że gdyby funkcja korekty dla błysku była wyniesiona na zewnątrz, tj. na obudowę i przypisana do jednego z przycisków funkcyjnych, to wtedy faktyczne mogłoby być tak, że po jego naciśnięciu (ale tylko wtedy) wartość tej korekty byłaby widoczna na drabince w wizjerze i na górnym panelu LCD, co pozwalałoby na jej ustawianie bez potrzeby odrywania oka od wizjera. Natomiast nie wiem w jaki sposób ten sam znacznik (wskaźnik) wędrujący wzdłuż skali drabinki od -3 do + 3 miałby w tym samym momencie obrazować dwie różne korekty: dla ekspozycji światła zastanego oraz korekty dla błysku. Nawet w ramach ustawień funkcji indywidualnych C. Fn przypisanie "wywołania" korekty dla błysku do przycisku "set" niczego tu nie zmienia - drabinka tej korekty wyświetli się tylko na wyświetlaczu LCD i to tylko na czas wprowadzania tej korekty. Moim zdaniem w instrukcji EOS 6D chyba przez pomyłkę wskazano (ww. rysunek) omawianą tu wartość korekty dla błysku jako informację widoczną w wizjerze (i górnym panelu) aparatu. Ale, jako że pewności nie mam, co do tego, że czegoś nie potrafię sam rozgryźć, to stąd wzięło się moje pytanie. Niemniej - raz jeszcze dziękuję za zainteresowanie mym postem i za odpowiedź.
    Krzysztof.

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    Na 100% da się, obserwować na drabince korektę błysku, coś robisz źle.
    Miałem 7D i się dało, czemu w 6D miałoby tej funkcji nie być?
    W 7D jeden z przycisków u góry aktywował drabinkę dla błysku i wówczas było widać tą korektę.
    Ostatnio edytowane przez Jacek ; 20-01-2021 o 10:01

  5. #5

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    No właśnie o tym pisałem - pisałem, że w EOS 7D czy np. w EOS 5D mark III masz wyniesiony przycisk korekty ekspozycji dla błysku na obudowę - jeśli go wciśniesz i użyjesz pokrętła nastaw to w wizjerze możesz obserwować wprowadzaną korektę błysku poprzez przemieszczanie się znacznika na drabince. Ale jeśli przycisk ten zwolnisz to już chyba wartości korekty dla błysku nie będziesz widział (?) a jedynie symbol błyskawicy z +/- ostrzegający, iż taka wartość została wprowadzona. W EOS 6D takiego przycisku korekty dla błysku na obudowie nie ma, stąd chcąc wprowadzić taką korektę musisz albo wejść w menu w zakładkę ustawień dla lampy zewnętrznej i wtedy drabinkę z korektą błysku obserwujesz na dużym wyświetlaczu albo poprzez przycisk szybkich nastaw Q - ale tu też drabinka z korektą dla błysku wyświetla się tylko na dużym wyświetlaczu (kolorowym). Czy w EOS 7D mogłeś jednocześnie w wizjerze widzieć na drabince korektę zarówno ekspozycji (światła zastanego) i korektę dla błysku? Sądzę, że nie - tę drugą mogłeś zobaczyć po wciśnięciu i tylko na czas wciśnięcia (aktywowaniu) wspomnianego przycisku, którego w EOS 6D - raz jeszcze wskażę - nie ma. I o ten przycisk chyba właśnie chodzi a raczej o jego brak w 6tce.

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    Nie pisałem, że widzi się dwie drabinki jednocześnie, widzi się cały czas tą samą drabinkę - JEDNĄ,
    tylko w zależności od wybranej opcji, raz dla korekty ekspozycji, drugi raz dla korekty błysku.
    Nie mogę uwierzyć, żeby w 6D nie było takiej możliwości, ty to sprawdzasz na jednym, konkretnym egzemplarzu, czy miałeś tak na kilku???

    Może warto zrobić przywracanie ustawień fabrycznych???
    Ostatnio edytowane przez Jacek ; 20-01-2021 o 10:50

  7. #7

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    Na jednym egzemplarzu... Jesteś pewny, że w EOS 7D po wprowadzeniu korekty błysku na drabince widziałeś cały czas wartość tej korekty właśnie??? A jeśli wprowadziłbyś niezależnie od siebie korektę ekspozycji dla światła zastanego i zarazem - przy użyciu tego wspomnianego przycisku - wartość korekty błysku - to co pokazywałby Ci znacznik przy drabince w wizjerze? którą z wprowadzonych korekt. Myślę, że korektę ekspozycji - chcąc sprawdzić jaka jest wartość korekty błysku musiałbyś ponownie wcisną wspominany przycisk. Innej opcji nie ma aby jednocześnie w wizjerze widzieć korektę dla ekspozycji i dla błysku - no chyba że były tam dwa znaczniki, ale nie sądzę.

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    Nie mam 6D więc nie mam możliwości sprawdzenia w praktyce, ale na górze ponad wyświetlaczem masz 5 guziczków, pomijając oświetlenie, pozostaje jeszcze 4, czy sprawdzałeś wszystkie? Może kilkukrotne naciśnięcie któregoś z nich wywoła obok drabinki błyskawicę, i to będzie korekta błysku.
    To muszą być dwie drabinki, co jest logiczne, bowiem możesz mieć na jednej -2 na drugiej +2.
    Dwie ale nie wyświetlane razem, tylko naprzemiennie.
    Ostatnio edytowane przez Jacek ; 20-01-2021 o 11:01

  9. #9

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    Sprawdzałem przyciski - kilkakrotnie - ni chuchu. Sprawdzałem w funkcjach indywidualnych, sprawdzałem "definiowanie przycisków" i nic. Sprawdzałem też czy podczas wprowadzania tej korekty pokrętłem nastaw po wywołaniu tej funkcji z menu albo przyciskiem Q cokolwiek nie pojawia się w wizjerze. Nie pojawia się. Po zatwierdzeniu wprowadzonej korekty i wciśnięciu spustu migawki do połowy aktywują się dane w wizjerze - pojawia się owa błyskawica z +/- informująca o wprowadzeniu korekty dla błysku ale znacznik pozostaje w środku przy "0". Bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie - gdyby ten felerny rysunek obrazujący widok danych w wizjerze - nie drążyłbym tematu. A to, że akurat w 6D mogli nie "uzbroić" korpusu w przycisk korekty błysku wyniesiony na "obudowę" - choć to FF to jednak niskobudżetowa, jak zwykła się mówić. Może jeszcze ktoś z użytkowników 6D odezwie się, taką mam nadzieję.

  10. #10
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Lublin
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: EOS 6D instrukcja - ściema&błąd??? dot. wartości korekty ekspozycji dla błysku.

    Nie mam 6D więc nie mam możliwości sprawdzenia w praktyce, ale na górze ponad wyświetlaczem masz 5 guziczków, pomijając oświetlenie, pozostaje jeszcze 4, czy sprawdzałeś wszystkie? Może kilkukrotne naciśnięcie któregoś z nich wywoła obok drabinki błyskawicę, i to będzie korekta błysku.
    To muszą być dwie drabinki, co jest logiczne, bowiem możesz mieć na jednej -2 na drugiej +2, ale dotyczy to 7D natomiast. . . . .
    W R6 masz dwie drabinki jednocześnie, widzisz drabinkę korekty ekspozycji i drabinkę korekty lampy.

    --- Kolejny post ---

    Jakoś nie mogę uwierzyć w to co piszesz, skoro we wcześniejszych wersjach, prostszych i tańszych to już było, to likwidacja tego w 6D byłaby nonsensem. Coś źle robisz, albo body jest kulawe, sprawdź na innym.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •