Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Dylemat kupno nowego obiektywu

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    7

    Domyślnie Dylemat kupno nowego obiektywu

    Dzień dobry,

    Aktualnie zastanawiam się nad zakupem nowego obiektywu tylko nie wiem w który system włożyć trochę pieniędzy.

    Aktualnie posiadany sprzęt:

    Canon 350D - zabytek ale daje jeszcze rade
    Obiektywy
    EF-S 18-55 F/3.5-5.6
    EF 50 F/1.8 II
    EF 70-200 L F/4
    Lampa Speedlite 430EX

    Olympus E520 - również zabytek
    Obiektywy
    ED 14-42 F/3.5-5.6
    ED 40-150F/4.0-5.6

    Patrząc po posiadanych obiektywach brakuje mi dobrego zoom-a (jasny obiektyw + dobra ostrość. W tym przypadku mam 3 opcje kupna używanych obiektywów

    1. Kupić M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm f/2.8 PRO oraz w razie czego doświetlać kadr wbudowana lampa wewnętrzna w pomieszczeniach
    2. Kupić Canon EF 17-40mm f/4.0 L USM oraz w razie czego doświetlać kadr wbudowana lampa zewnętrzna 430EX w pomieszczeniach
    3. Kupić Canon EF 16-35 mm f/2.8L II USM oraz w razie czego doświetlać kadr wbudowana lampa zewnętrzna 430EX w pomieszczeniach. Opcja najdroższa natomiast to szkło pozostawia sporo do życzenia jeżeli chodzi ostrość zdjęcia na bokach kadru za ta cenę.

    Prosiłbym o poradę bardziej doświadczonych kolegów w która opcje wybrać

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    Do 350d dokupić Canona 17-55/F2.8.
    Miłego dnia
    moja www

  3. #3

    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Do 350d dokupić Canona 17-55/F2.8.
    Fajny obiektyw ale tylko pod crop-a, cena nowego mocno zniechęca bo za ta kwotę prawdopodobnie można kupić używana EF 16-35 mm f/2.8L II USM.
    Ostatnio edytowane przez zag ; 27-12-2020 o 23:41

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    Cytat Zamieszczone przez zag Zobacz posta
    Canon 350D (...)
    3. Kupić Canon EF 16-35 mm f/2.8L II USM (...) to szkło pozostawia sporo do życzenia jeżeli chodzi ostrość zdjęcia na bokach kadru za ta cenę.
    Czy masz na myśli te boki kadru, których nie zobaczysz na zdjęciach (bo w opiniach i testach najczęściej chodzi o obraz z pełnoklatkowej matrycy)?
    A co tańszego, do pełnej klatki, o takich parametrach, jest dostępne?

    Bardzo możliwe, że najsensowniej (do Twojego aparatu) byłoby dokupić jak wyżej, Canon 17-55/2.8 albo Sigma 17-50/2.8 OS HSM.
    Z lampy nie zrezygnujesz, czegokolwiek byś nie kupił (chyba, że w sprzyjających okolicznościach, np. z Sigma 30/1.4 - druga wersja, "Art", jest lepsza). To stare matryce, nie dasz rady np. ustawić ISO6400 i mieć zdjęć spokojnie nadających się do wykorzystania (bo w 350d nawet nie masz takiej czułości).

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    Cytat Zamieszczone przez zag Zobacz posta
    Fajny obiektyw ale tylko pod crop-a, cena nowego mocno zniechęca bo za ta kwotę prawdopodobnie można kupić używana EF 16-35 mm f/2.8L II USM.
    No wspominasz o 350d a potem o szkłach pod oly 4/3. Założyłem, że nie planujesz w najbliższym czasie przejścia na FF. Te szkła ef, które zaproponowałeś na cropie będą czymś w rodzaju spacerzooma a jak kupisz pełną klatkę to UWA. A zatem ani teraz nie będą dobrym zoomem uniwersalnym (zakres, światło) ani później (zakres ogniskowych). Doprecyzuj jakie masz plany co do samego aparatu i jakie ogniskowe Cię interesują.
    Miłego dnia
    moja www

  6. #6

    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    Sigma 17-50/2.8 OS HSM nie znam tego szkła ale podejrzewam ze współpraca Sigm-y z kapryśnym autofocus-em 350D będzie droga przez mękę. EF 16-35 mm f/2.8L II USM podobno słabo wypada na matrycy APS-C. Wygląda na to albo trzeba będzie kupić Canona 17-55/F2.8 z IS z którym w przyszłości będzie problem z odsprzedażą albo półśrodek ciemny EF 17-40mm f/4.0 L USM.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    No wspominasz o 350d a potem o szkłach pod oly 4/3. Założyłem, że nie planujesz w najbliższym czasie przejścia na FF. Te szkła ef, które zaproponowałeś na cropie będą czymś w rodzaju spacerzooma a jak kupisz pełną klatkę to UWA. A zatem ani teraz nie będą dobrym zoomem uniwersalnym (zakres, światło) ani później (zakres ogniskowych). Doprecyzuj jakie masz plany co do samego aparatu i jakie ogniskowe Cię interesują.
    W 350D oraz OLY-m 520 najbardziej brakuje mi zakresu 14/18 - 35 mm (na dobrym szkle oczywiście). Wiadomo jakie są obiektywy kit-owe brak szczegółów na zdjęciu albo trzeba przysłonę skręcić do F7.1 aby zdjęcie wyszło mniej "plastikowe". Wolałbym w przypadku 350-tki zakupić bardziej przyszłościowy obiektyw aby w razie przejścia kiedyś na FF nie pozbywać się szkieł/a które będą dedykowane tylko pod crop-a. Z Olympusem jest prostszy wybór 1 szkło M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm f/2.8 PRO tylko ze system jest mało przyszłościowy ponieważ firma ta wycofała z produkcji aparatów fotograficznych i co dalej będzie nie wiadomo.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    16-35 i 17-40 to też już wiekowe szkła. Nie spodziewaj się super ostrości w przyszłości na matrycach typu 20-30mpix. W tej chwili masz cropa więc odcinasz szczególnie ich miękkie brzegi a 8mpix nie ma wielkich wymagań. Na obu będzie świetnie. Przy 350d faktycznie dałbym sobie też spokój z Sigmą choć ma kilka fajnych opcji.
    Bierz używany 17-40 za 1300-1500zł i zbieraj na FF a jak dłużej chcesz zostać z tą 350tką to pomyśl o Canonie 17-55, też używanym. W tej chwili jest ogromny rynek wtórny. Akurat tych szkieł nie ma sensu kupować nowych.
    Miłego dnia
    moja www

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2020
    Miasto
    Ząbki
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    Tokina AT-X 16-28 F2,8

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    Cytat Zamieszczone przez zag Zobacz posta
    Sigma 17-50/2.8 OS HSM nie znam tego szkła ale podejrzewam ze współpraca Sigm-y z kapryśnym autofocus-em 350D będzie droga przez mękę
    Kupisz, sprawdzisz, jak będzie ok - zostawisz, jak nie będzie ok, odsprzedasz bez problemu.

    Cytat Zamieszczone przez zag Zobacz posta
    W 350D (...) najbardziej brakuje mi zakresu 14/18 - 35 mm (na dobrym szkle oczywiście)
    Jest takie, nawet (według użytkowników) bardzo dobre, Sigma 18-35/1.8. Tylko nie za 1000, a za cenę odpowiednią do jakości szkła. W razie problemów z AF można próbować dostroić w domu przy użyciu Sigma USB Dock.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Dylemat kupno nowego obiektywu

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Kupisz, sprawdzisz, jak będzie ok - zostawisz, jak nie będzie ok, odsprzedasz bez problemu.


    Jest takie, nawet (według użytkowników) bardzo dobre, Sigma 18-35/1.8. Tylko nie za 1000, a za cenę odpowiednią do jakości szkła. W razie problemów z AF można próbować dostroić w domu przy użyciu Sigma USB Dock.
    Te sigmy, które wymieniłeś do cropa są świetne. Jest jedno "ale". W 350d jest bardzo słaby af. Miałem. Po zmianie na 400d była bardzo duża różnica w pracy sigmy 18-50/F2.8. Możliwe, że dobrze to będzie chodzić, ale akurat w przypadku tego korpusu byłbym ostrożny i zakup dopiero po sprawdzeniu.
    Tak szczerze to chyba najpierw zmieniłbym tą puszkę. Teraz jest tak duży rynek wtórny. Można za bardzo małe pieniądze wyrwać korpus z dużo bardziej zaawansowanym systemem AF. Z najtańszych 40d. Ostatnio widziałem takie po 600-700zl. Wtedy wybór szkieł robi się większy. Sigmy i Tamrony chodzą już przyzwoicie.
    Miłego dnia
    moja www

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •