Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 12 z 12

Wątek: Problem z łapaniem ostrości Canon D70 i Canon 85mm 1.4f

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 245

    Domyślnie Re: Odp: Problem z łapaniem ostrości Canon D70 i Canon 85mm 1.4f

    Cytat Zamieszczone przez Zetka Zobacz posta
    wracam.. sytuacja wyglada tak:

    po wybraniu punktu ostrości i naciśnięciu do połowy spust migawki często zmieniam delikatnie ułożenie kadru i po tym, [U]aparat również zmienia mi ostrość[/U], czy mogę jakoś "zablokować" wybrany punkt ostrości by potem móc swobodnie zmienić układ kadru?

    z góry przepraszam za chaos wypowiedzi.. ale staram się znaleźć rozwiązanie i moment gdzie i co robię źle..
    please, dajcie znać!

    z góry dziękuję,
    Zetka
    Z ww. zdania wynika, że "po wybraniu punktu ostrości... zmieniasz delikatnie ułożenie kadru" , czyli przekadrowujesz już po ustawieniu ostrości przez aparat (naciśniecie spustu do połowy)

    ad.1
    Przy przkadrowaniu z ustawioną wcześniej ostrością zmieniasz płaszczyznę ostrości, która będzie po przekadrowaniu już w innym miejscu. Ostrość powinna być ustawiona na czujniku AF bez przekadrowania.

    Problemem jest właśnie to, że po ustawieniu ostrości przez aparat dalej kombinujesz przesuwając aparat , który zmienia płaszczyznę ostrości i przestawia ostrość na inny punkt (wybrany już przez siebie , a nie przez Ciebie). NIE MOŻNA I NIE POWINNO SIĘ PRZEKADROWYWAĆ PO USTAWIENIU OSTROŚCI W OKREŚLONYM PUNKCIE.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cOORNxO.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	42,2 KB
ID:	5598


    oraz napisałaś: "aparat również zmienia mi ostrość"

    Ad.2
    Z powyższego zdania można wywynioskować, że masz ustawione ciągłe ustawianie ostrości, czyli tzw. AI FOCUS, lub AI SERWO a powinno być ustawione ONE SHOT ponieważ przy ciągłym ustawieniu ostrości aparat ustawi ostrość na to, co będzie najbliżej niego. Czyli na dłoń z telefonem w Twoim przypadku, zamiast ustawić ostrość na twarz/oko.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ZeRvpbk.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	33,5 KB
ID:	5599

    Ad.3

    No i ustawiasz w polu wyboru tylko jeden czujnik Af-a, czyli najpierw komponujesz kadr i na końcu wskazujesz na czujnik , który ma ustawić ostrość w we wskazanym miejscu. Czyli wybierasz jeden z 19-tu dostępnych punktów AF-a.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ZTECH_AFPOINTS.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	5600
    Ostatnio edytowane przez candar ; 05-01-2021 o 00:29
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  2. #12
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Re: Odp: Problem z łapaniem ostrości Canon D70 i Canon 85mm 1.4f

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Z ww. zdania wynika, że "po wybraniu punktu ostrości... zmieniasz delikatnie ułożenie kadru" , czyli przekadrowujesz już po ustawieniu ostrości przez aparat (naciśniecie spustu do połowy)

    ad.1
    Przy przkadrowaniu z ustawioną wcześniej ostrością zmieniasz płaszczyznę ostrości, która będzie po przekadrowaniu już w innym miejscu. Ostrość powinna być ustawiona na czujniku AF bez przekadrowania.
    ] z 19-tu dostępnych punktów AF-a.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ZTECH_AFPOINTS.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	5600
    Jest dokładnie tak jak Candar napisał...sam używam body 70d ale z 50mm 1.4 i jak przez wizjer ustawiałem ostrość na przysłonie poniżej f2 i próbie przekadrowania zdjęcie wychodzilo nie ostre przez to że właśnie ta płaszczyzna się zmienia.
    Moim sposobem na to jest kadrowanie na LV, ustawienie ostrości tam gdzie mi pasuje i wtedy ostrość mam tam gdzie ustawiłem.

    Dodam jeszcze że łapanie AF mam zdjęte ze spustu.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez Pezet85 ; 05-01-2021 o 10:45

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •