Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Problem z kolorami podczas druku

  1. #1

    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    Olsztyn
    Posty
    3

    Domyślnie Problem z kolorami podczas druku

    Witam, od dłuższego czasu mam problem z drukowaniem zdjęć. Przeszukałam cały internet i nadal nie mam pojęcia o co chodzi.
    Zdjęcia, które przerabiam są w formacie DNG.
    Po obróbce zapisuję w dwóch wersjach AdobeRGB (z myślą o druku)
    Oraz sRGB (z myślą o instagramie, facebooku)
    Na telefonach czy komputerach te dwa zdjęcia wyglądają identycznie.
    Wiadomo, różnicę widać na instagramie i facebooku gdzie zdjęcia zapisane w sRGB wyglądają wciąż tak samo a w AdobeRGB tracą nasycenie.
    Jednak gdy wydrukuję zdjęcia w AdobeRGB również są bardzo wypłowiałe. Ten efekt (nie identyczny ale dość podobny) widzę gdy w photoshopie włączę widok-próba koloru-monitor RGB
    Na ten moment po prostu w tym widoku podkręcam nasycenie zdjęć. W photoshopie wygląda w miarę ok, po zapisaniu wyglądają na bardzo przesadzone ale po wydruku już jest w miarę w porządku.
    Ale przecież nie mogę tak robić do końca życia. Czy ktoś może mi pomóc dlaczego tak się dzieje? Czy ma na to wpływ format DNG?
    W załączniku przesyłam jak wygląda zdjęcie na komputerze i mniej więcej starałam się oddać to, jak wygląda po wydruku, kiedy nie przerabiam go dodatkowo w widoku próby koloru.
    Serdecznie dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	1,98 MB
ID:	5541
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	1,75 MB
ID:	5542

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Problem z kolorami podczas druku

    Wczytaj sobie do PS profil Twojej drukarki skojarzony ze stosownym papierem:
    Widok-Ustawienia próby-Własne-Urządzenie do symulacji.
    Wtedy symulacja będzie odpowiadała Twojemu urządzeniu.

    Niezależnie w jakiej przestrzeni barwnej pracujesz musisz zobaczyć podgląd tego co się pojawi na wydruku.
    Tak to jest pomyślane i tak pozostanie "do końca życia"
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Problem z kolorami podczas druku

    Hej, Sorry, ale sama sobie komplikujesz życie. Odpuść sobie całkowicie adobergb i problem zniknie.
    Wszytko w srgb rób (na każdym etapie) i będzie ok z kolorem

  4. #4

    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    Olsztyn
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: Problem z kolorami podczas druku

    Każdy klient ma swój ulubiony punkt gdzie drukuje zdjęcia więc ciężko jest znaleźć złoty środek. A w drukarni w której ja drukuję, kiedy poprosiłam o profil kolorystyczny ich drukarki właściciel powiedział, że spoko ale on ten profil zmienia praktycznie co tydzień. Ale już nie wytłumaczył czemu i tego nie rozumiem ?

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez robertskc7 Zobacz posta
    Hej, Sorry, ale sama sobie komplikujesz życie. Odpuść sobie całkowicie adobergb i problem zniknie.
    Wszytko w srgb rób (na każdym etapie) i będzie ok z kolorem

    Szczerze mówiąc o tym nawet nie myślałam bo każdy odradzał drukowanie w sRGB

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Problem z kolorami podczas druku

    Cytat Zamieszczone przez Adianna Zobacz posta
    Każdy klient ma swój ulubiony punkt gdzie drukuje zdjęcia więc
    ... mówisz klientowi, że nie możesz zagwarantować, że punkt do którego zaniesie zdjęcia zapewni mu takie kolory, jakie powinny być.
    Wyjaśnienie tego klientowi może być trudne, zwłaszcza jeśli sama nie do końca wiesz co, jak i dlaczego się dzieje z kolorami.

    Cytat Zamieszczone przez Adianna Zobacz posta
    A w drukarni w której ja drukuję, kiedy poprosiłam o profil kolorystyczny ich drukarki właściciel powiedział, że spoko ale on ten profil zmienia praktycznie co tydzień. Ale już nie wytłumaczył czemu i tego nie rozumiem ?
    Drukarnia (czyli nanoszenie na papier kilku kolorów) czy fotolab (naświetlanie papieru światłoczułego, i późniejsze wywoływanie tego papieru)?
    To pierwsze (teoretycznie) jest powtarzalne, to drugie (teoretycznie) też powinno być. Jednak patrząc od strony technicznej: w trakcie pracy parametry chemii mogą się zmieniać (nie powinny). Żeby być pewnym, czy parametry chemii, w której jest wywoływany papier, są takie, jak powinny być, operator maszyny powinien puścić specjalne odbitki próbne, jak wyjdą, powinien odpowiednim urządzeniem sprawdzić ich parametry kolorystyczne, i w razie konieczności wprowadzić korekty (składu chemii i/lub naświetlania). Różne partie papieru światłoczułego mogą mieć inna "korekcję wstępną".
    Jeśli to miał na myśli, mówiąc o "zmianach co tydzień", to być może nie do końca wyjaśnił, o co chodzi.
    Z drukiem jest trochę inaczej. Papier ma jakieś swoje parametry, papier tego samego typu powinien mieć stałe parametry, nawet w różnych partiach. Podobnie z tuszami.

    Cytat Zamieszczone przez Adianna Zobacz posta
    Szczerze mówiąc o tym nawet nie myślałam bo każdy odradzał drukowanie w sRGB
    Aha, to albo miałaś do czynienia z zawodowcami pracującymi w/dla drukarni (wielkonakładowych), albo z osobami, które coś gdzieś słyszały, ale nie maja pojęcia o co chodziło, i powtarzają to, co im się tylko wydaje

    Podstawowa sprawa to poznanie możliwości technologii, w której maja być wykonane Twoje prace, i ograniczeń tej technologii. Jeśli tego nie znasz, będziesz mieć problemy, od drobnych, typu "przekłamane kolory" (tak, w tym momencie to "drobny"), do gładkich, jednolitych plam koloru na zdjęciach (a to wygląda koszmarnie). Przykład: robisz zdjęcia studyjne, oświetlasz szare kartonowe tło przez niebieski filtr, na komputerze oczywiście widzisz wszystkie szczegóły na tle, widzisz jego fakturę, widzisz, że jest mocno niebieskie - i tak chciałaś. Wysyłasz zdjęcie "do przeniesienia na papier", odbierasz, i nagle się okazuje, że Twoje ładne, mocno nasycone tło jest niebieskie, ale jednolicie, tak jakbyś w programie zaznaczyła jakiś obszar (z ostrą krawędzią, bez żadnego "wtapiania"), i wypełniła go jednolitym kolorem. Pretensje, reklamacje do labu - a lab na to "przepraszam, ale taki kolor był dostarczony w pliku, a my nie ingerujemy w pliki dostarczone przez klientów, ten efekt został spowodowany tym, że nasze maszyny nie są w stanie pokazać takich kolorów, jakie są na zdjęciu, dla tej technologii to kolor 'poza skalą', i dlatego wyszło jak wyszło, reklamacja odrzucona". Jeśli masz czas, albo robisz dla siebie, nie problem (poza kosztem), ale jeśli np. zamawiasz produkt z wysyłką bezpośrednio do klienta (niektórzy fotografowie tak robią), albo masz umówione przekazanie prac klientowi pół godziny po odebraniu z labu, wtedy masz poważny problem

  6. #6
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Problem z kolorami podczas druku

    Wszystkie zdjęcia jakie drukuje zapisuję w sRGB i nigdy z tego powodu nie miałem żadnych problemów. Też nie rozumiem w ogóle po co zabawa z AdobeRGB.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Problem z kolorami podczas druku

    słuszna jest linia naszej partii - monitory wyświetlajace adobeRGB ograniczne do sRGB, monitory kalibrowalne sprzetowo na windowsowych defaultowych profilach

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Wszystkie zdjęcia jakie drukuje zapisuję w sRGB i nigdy z tego powodu nie miałem żadnych problemów. Też nie rozumiem w ogóle po co zabawa z AdobeRGB.
    sprawa jest chyba dość trywialna i sprowadza się do tego - z jednego końca (znaczy obróbka) do stwierdzenia "lepiej widzieć niż nie widzieć", a z drugiego końca (wydruk) że drukarki (dobre) drukują kolory które nie mieszczą się w sRGB

  8. #8

    Dołączył
    Dec 2020
    Miasto
    Olsztyn
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: Problem z kolorami podczas druku

    Bardzo wam dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
    Czyli podsumowując powinnam wydawać klientom zdjęcia w sRGB i wtedy ta różnica koloru pomiędzy monitorem a wydrukiem będzie najmniej widoczna?

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 422

    Domyślnie Odp: Problem z kolorami podczas druku

    Cytat Zamieszczone przez Adianna Zobacz posta
    Bardzo wam dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
    Czyli podsumowując powinnam wydawać klientom zdjęcia w sRGB i wtedy ta różnica koloru pomiędzy monitorem a wydrukiem będzie najmniej widoczna?
    Nie będzie wtedy tego o czym pisałaś w pierwszym wątku. Kolorystyka będzie mniej więcej odpowiadać temu co oddasz w jpg. Zwykły zjadacz chleba nie zobaczy różnicy.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •