Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: bad/hot piksele? Canon M6 II

  1. #1

    Domyślnie bad/hot piksele? Canon M6 II

    W czarnopiątkowym szale kupiłem Canona M6 II, żeby zastąpić pierwszą wersję. Aparat baaaaardzo przypadł mi do gustu, ale jedna rzecz rzuciła się w oczy. Mianowicie przy włączonym aparacie i zakrytym obiektywie zauważyłem na ekranie dwa punkty: czerwony w prawej górnej części i zielony w dolnej lewej. Szybki test, ISO 320, f1.4, 1/40s i jest czerwona kropka przy dużym zbliżeniu, ISO 200, f8.0, 0,5 s, jest kropka, na ISO 6400 to samo itp.
    Ładuję do LR, oglądam pod lupą i nic nie widzę, eksport do JPG i też nic nie widać.
    O co tu chodzi??!! Pytam, bo jeszcze przez kilka dni mogę oddać. Aparat bardzo mi się widzi, a i cena była przyzwoita.
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez bzdura1979 ; 13-12-2020 o 17:53

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: bad/hot piksele? Canon M6 II

    https://serwis.proclub.pl/blog/plamy-na-zdjeciach/

    4. Zablokowane piksele (stuck pixels) – jeśli na zdjęciach pojawiają się pojedyncze piksele w kolorach RGB (czerwony, zielony, niebieski), są one jaśniejsze od sąsiadujących i nie zmieniają swojej pozycji na kolejnych zdjęciach, to prawdopodobnie są to zablokowane piksele. Takie piksele otrzymują prąd, ale zapisują niepoprawne informacje. Podobnie jak w przypadku martwych pikseli, pomóc może mapowanie matrycy.
    Niestety metoda mapowania matrycy działająca na lustrzanki Canona nie działa na bezlusterkowce Canona, dlatego trzeba użyć innej metody o której dowiedziałem się z tego posta https://www.dpreview.com/forums/post/62969897

    W menu aparatu idziesz pod zakładkę z kluczem, potem na zakładkę z numerem 2, a następnie wchodzisz pod "Czyszczenie matrycy" gdzie wybierasz "Czyść teraz" i potwierdzasz wybór "OK".

    To czy zablokowane piksele zniknęły czy też nie, sprawdzasz wyłącznie na plikach JPG prosto z aparatu. Dlaczego? Bo pliki JPG prosto z aparatu są niewrażliwe na programy do obróbki plików RAW. Jak wrzucasz RAW-a do LR, to z tego co pamiętam on automatycznie bez Twojego udziału mapuje sobie te zablokowane piksele, dlatego nie widzisz ich później na ekranie w otwartym pliku RAW oraz w pliku JPG powstałym z eksportu pliku RAW do tego formatu.

    Ja w tym roku kupiłem sobie trzeci w swoim życiu egzemplarz modelu EOS R (pierwszy zwróciłem do sklepu, drugi sprzedałem bo potrzebowałem kasy na coś innego), który niestety przywitał mnie czerwonym pikselem zlokalizowanym na samym środku tylnego wyświetlacza LCD. Myślałem że mnie **** strzeli, dobrze że udało mi się znaleźć tego posta opublikowanego na forum DPR.
    Ostatnio edytowane przez mkamelg ; 14-12-2020 o 13:55

  3. #3

    Domyślnie Odp: bad/hot piksele? Canon M6 II

    Dzięki, zrobiłem czyszczenie i z początku wydawało się, że nic się nie zmieniło (tzn. dalej kropa), ale teraz jak próbuję tę kropę złapać, to nijak nie jestem w stanie (zdjęcie czarnej / białej powierzchni przy różnych ekspozycjach). Zniknęła, miejmy nadzieję na dobre.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •