Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27

Wątek: Uszkodzony obiektyw

  1. #21
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 302

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Aparat tak pokazuje, bo nie ma komunikacji między nim i obiektywem. Ważne co fizycznie dzieje się w obiektywie. Czy widzisz zmieniającą się przysłonę gdy kręcisz pierścieniem? Jeśli tak to rzeczywista przysłona jest ok. Jeśli nie, to nie wiem jak Ci pomóc.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Cytat Zamieszczone przez kgolebiowski Zobacz posta
    przy obiektywie Helios mogę ustawić tylko przysłonę 1,4 , chyba że nie umiem.
    Ups...
    Łącząc to z Twoją poprzednią wiadomością (o rozmytej torbie) wiadomo już prawie wszystko o Twoich problemach.
    Podstawowa sprawa, to musiałbyś podszkolić się z fotografii, tak ogólnie, m.in. zależność wartości przysłony, czasu naświetlania i czułości, zależność głębi ostrości od wartości przysłony, ogniskowej, odległości od fotografowanego przedmiotu. Potem trochę na temat zdjęć studyjnych.
    Na szybko:
    - jak będziesz mieć jaśniejszy obiektyw, dostaniesz taki efekt jak na Heliosie (o ile będziesz robić na pełnej jasności)
    - jeśli zakładasz obiektyw manualny poprzez adapter "z chipem" to nie znaczy, że w magiczny sposób w środku obiektywu pojawiają się silniczki i przekładnie umożliwiające zmianę przysłony z aparatu, nic z tych rzeczy, musisz ją zmienić pierścieniem na obiektywie, a aparat nie będzie miał pojęcia co założyłeś, i jak jest ustawione, możesz odkręcić obiektyw, a aparat nadal będzie "widział" 50/1.4, bo do tego służy chip na adapterze
    - konsekwencja tego wyżej: z adapterem używaj trybu M, i sam ustalaj parametry zdjęć
    - aby cały przedmiot mieścił się w głębi ostrości zmierz odległość aparat-środek przedmiotu (oraz aparat-początek, aparat-koniec przedmiotu), poszukaj w google "kalkulator głębi ostrości", wybierz wielkość matrycy (Canon APS-C), wybierz ogniskową 58mm (Helios), wpisz zmierzoną odległość aparat-środek przedmiotu, i zmieniając wartości przysłony sprawdzaj, czy głębia ostrości obejmuje cały wcześniej zmierzony zakres "od-do", ustaw wartość przysłony z kalkulatora na obiektywie, w aparacie ustaw takie ISO, które Cię "nie boli" (ISO400 do netu spokojnie powinno wystarczyć)
    - zainwestuj chyba 1.20zł w dwa duże arkusze białego kartonu, jeden z nich potraktuj jako "podłogę" pod, drugi jako "ścianę" za przedmiotem, zgaś wszystkie dodatkowe światła w pomieszczeniu, zasłoń okna, ustaw lampy po bokach aparatu, skieruj je w sufit, jak mają regulację ustaw na pełną moc, zrób kilka zdjęć dobierając czas tak, żeby przedmiot nie był "przepalony" (podgląd na aparacie - prześwietlone miejsca migają na czarno-biało, chyba w Twoim też tak jest?)
    Napisz, czy coś się poprawiło.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 26-11-2020 o 21:53

  3. #23

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Dzięki Wam przeszedłem szybki kurs fotografii.Nie umiem zrobić zdjęcia granatowego portfela. Jakie błędy popełniam , jakie mam zastosować ustawienia przy Heliosie ? Tutaj przysłona ustawiona na 8. Nie chcę zmieniać kolorów programem, wolałbym zrobić lepsze zdjęcie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9623.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	3,49 MB
ID:	5444
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9624.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	3,23 MB
ID:	5445
    Ostatnio edytowane przez kgolebiowski ; 27-11-2020 o 22:24

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 302

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Piszę z telefonu, dlstego krótko, ewentualnie jutro dopowiem z kompa.
    Zadbaj o prawidłowe oswietlenie: lampą błyskową lub żarówkami fotograficznymi.
    Rób w rawach.
    W trakcie obróbki ustaw pipetą balans bieli na neutralny element zdjęcia: coś białego, szarego, czarnego, np. tło.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  5. #25

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Mam dwie lampy z żarówkami fotograficznymi. Mam też lampę błyskową , ale nie umiem z niej korzystać przy takich zdjęciach. Zdjęcia oprawiam w Gimpie w jpg, mam nadzieję że ma on możliwość korekcji balansu bieli.

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 302

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    To światło masz dobre - używaj żarówek foto, lampą się nie przejmuj.
    Możesz spróbować w jpg i GIMPie. W aparacie ustaw profil standardowy lub neutralny.
    Ale zachęcam Cię do zdjęć w RAW. Do wywołania użyj canonowego DPP; do Twojego aparatu jest wersja wcześniejsza (chyba 3.xxx), to dobrze bo ma prostszy interfejs, a wystarczy do Twoich celów. W DPP ustawisz balans bieli, ekspozycję, kontrast. Tak przygotowany plik wyeksportuj do TIFFa 8-bitowego i dalej obrabiaj w GIMPie.
    Ostateczny wynik zachowaj w JPGu.
    GIMP prawdopodobnie też wywoła RAWa, ale do tak prostych operacji, jak opisałem, lepszy jest DPP, bo dopasowany do aparatu canon.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Szlag by mnie trafił z tym manualnym Heliosem na body APS-C, bez żadnego wspomagania ostrości.
    Kupiłbym kit STM. Albo C50/1.8 - w LV AF powinien dać radę.

    Operowanie oświetleniem jest na tych fotach bardzo słabe. Może ten namiot jakoś tak robi, że zdjęcia są mdłe, bez życia.
    Brakuje blików na krawędziach skóry, faktura jest mizerna. Kwestia oświetlenia wymaga wysłuchania jakiegoś tutoriala. Jest tego sporo dla produktów.
    Obróbka RAWów produktowych moim zdaniem wymaga poprawnego softu. Sam tego nie robię ale znam kilka osób, które się mocno przykładają przy obróbce.
    Najłatwiej skorygować WB jak się nie miesza temperaturą świateł ale faktura skóry chyba wymaga dopracowania innymi suwaczkami.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •