Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27

Wątek: Uszkodzony obiektyw

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 392

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    W takim razie ani AF niepotrzebny ani jaśniejszy obiektyw.

  2. #12

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    To co mam założyć?

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Heliosa. Dlaczego się nie nadaje?

    Co do starszych obiektywów i braku współpracy, to pasuje powiedzenie "wiadomo, że dzwoni, ale nie wiadomo, w którym kościele"
    Tak, stare Sigmy mają problem z nowszymi Canonami (nowszymi od EOS 30 i mniej więcej połowy produkcji EOS 10d). Objawia się to poprawną pracą na pełnej jasności, i błędem "błędny transfer sygnałów" przy próbie przymknięcia przysłony (zarówno przy podglądzie głębi ostrości, jak i przy robieniu zdjęć). Tylko to dotyczy naprawdę starych obiektywów, np. "UC".
    Obiektywy zaprojektowane do matryc cyfrowych z niepełną klatką nie maja już takich problemów. Jeśli Twój aparat to EOS Digital Rebel XTi (czyli "po naszemu" 400d), to nie będziesz mieć problemów technicznych z np. "Sigma 18-50/2.8 EX DC Macro" (i nowszymi 17-50/2.8, ze stabilizacją lub bez), albo "Tamron 17-50/2.8" (różne wersje). Osobna sprawa to celność AF. Zdarza się, że zestawienie konkretnego egzemplarza obiektywu z konkretnym egzemplarzem aparatu daje stałe, powtarzalne błędy miejsca, na które jest ustawiana ostrość ("front focus" - ostrość jest ustawiana przed miejscem, w którym powinna być, "back focus" - ostrość zostaje ustawiana za miejscem, w którym powinna być). Takie problemy częściej występują z obiektywami innych firm, nie Canona (choć i przy Canonach się zdarzają). W starszych lustrzankach i starszych obiektywach nie ma sposobu żeby to poprawić (tzn. jest, można wysłać obiektyw i aparat do "kalibracji" w autoryzowanym serwisie obiektywów, tylko regulacja - o ile będzie możliwa - może kosztować połowę wartości obiektywu lub tyle, ile jest warty aparat). W nowszych aparatach średniej klasy można "dostroić" układ ustawiania ostrości dla konkretnego obiektywu, czasem to wystarcza. W nowszych modelach obiektywów można (przy użyciu "stacji dokującej") podłączyć obiektyw do komputera, i spróbować "dostroić" go do danego aparatu, to też czasem pomaga. Jednak tu chodzi o obiektywy wartości 1000-1200zł i więcej.

    Co możesz zrobić?
    Najtaniej: użyj Heliosa.
    Drożej (ok.250zł): kup używany Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 IS STM (lub "4-5.6"), to najnowsza wersja tego Twojego uszkodzonego. STM ma lepszą jakość niż te pierwsze "kitowce", nie jest jaśniejszy, więc nawet jeśli pojawiłyby się niedokładności ustawienia ostrości, i tak nie zauważysz (za duża głębia ostrości).
    Lepiej, z pewnym ryzykiem: Sigma 18-50/2.8, Tamron 17-50/2.8, tylko trzeba uważać, bo analizę jednego z aukcji już kolega Ci zrobił (podpowiedź: w Sigmach lubi obłazić farba, to tylko problem tylko estetyczny, w Tamronach pod wpływem "intensywnego macania" naciągają się gumy na pierścieniu zooma i odległości, to może świadczyć o długim i intensywnym użytkowaniu). Za 500zł da się czasem znaleźć coś sensownego, jednak trzeba polować. Ryzyko jest dwóch rodzajów: to są stare obiektywy, mogły być długo użytkowane, więc jest większa szansa na jakieś awarie, niż w takich mających dwa-trzy lata. Drugi rodzaj, to celność AF. Przy obecnym, jak ustawisz zoom na 55, to możesz nie zauważyć czy ostrość jest tam gdzie powinna być, czy jest przesunięta. Przy jasności 2.8 głębia ostrości jest mniejsza, i błędy mogą być bardziej widoczne.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 25-11-2020 o 23:05

  4. #14

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Część zdjęć robię Heliosem, wychodzą bardzo ładne. Zdjęcia robię z odległości kilkudziesięciu centymetrów,tak żeby obiekt cały mieścił w kadrze. Niestety z powodu małej głębi ostrości część zdjęć wychodzi mi nieostrych. Na starym obiektywie robiłem na długich czasach i dużym otworze przysłony. To jest moje zdjęcie teczki robione Heliosem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9455.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	4,17 MB
ID:	5440 A tak wygląda ta sama teczka na portalu aukcyjnym Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TECZKA 1.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	489,9 KB
ID:	5441
    Ponieważ mam możliwość kupna na fakturę zastanawiam się nad tym obiektywem https://allegro.pl/oferta/obiektyw-c...stm-8783463721
    Ostatnio edytowane przez kgolebiowski ; 26-11-2020 o 15:54

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 392

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Jaśniejszy obiektyw nie pomoże na płytką głębię ostrości.

  6. #16

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    To co mam robić żeby wykonywać takie zdjęcia jakie zamieściłem

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 392

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Skorzystać z kalkulatora głębi ostrości i ustawić odpowiednią przysłonę typu 8 czy 11 aby cała teczka znalazła się w obszarze ostrości.

  8. #18

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    przy obiektywie Helios mogę ustawić tylko przysłonę 1,4 , chyba że nie umiem.

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 305

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Zależy jaki masz model:
    1. Może tam być przełącznik przysłony M/A i wtedy należy go ustawić na M
    2. Niektóre Heliosy nie mają takiego przełącznika i wtedy musisz mieć przejściówkę EOS/M42 z blokadą bolca przysłony.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  10. #20

    Domyślnie Odp: Uszkodzony obiektyw

    Obiektyw nie posiada przełącznika M/A. Mam przejściówkę EOS/M42 z blokadą bolca przysłony. Jakąkolwiek wybiorę przysłonę w obiektywie, aparat ustawia mi wartość przysłony 1,4 . Wtedy głębia ostrości wynosi kilka centymetrów.
    Ostatnio edytowane przez kgolebiowski ; 26-11-2020 o 21:41

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •