Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

  1. #1
    Bywalec Awatar Canonierzysta
    Dołączył
    Feb 2012
    Miasto
    Olsztyn
    Posty
    185

    Question Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    WItajcie,

    Nadszedł w końcu czas na zmianę aparatów... do tej pory używałem 50D i wciąż potrafi wiele, jednak doświadczenie rośnie i sprzęt zaczął mi już nie wystarczać...zdążyłem zauważyć braki, które mi przeszkadzają... stąd podjąłem decyzję o zmianie puszki.

    Wybór padł na 6d MK II... niestety technologicznie jestem do tyłu, więc ewentualnie podpowiedzcie proszę czy mam patrzeć w kierunku systemów R lub M? A może jak już zmiana systemu to iść w konkurencję ( SONY?)

    Jeśli jednak mój wybór potwierdzicie, to pójdę najprawdopodobniej w 6d...

    I teraz mam dylemat... chciałbym także dokupić ekonomiczne lampy. najlepiej minimum dwie. Obecnie mam tylko 430EX i zaczyna już niedomagać ( prawdopodobnie styki bo gubi ETTL i wtedy wali pełną mocą na TTLu).
    Moje oczy patrzą na Yongnuo... i teraz zaczynam dostawać oczopląsu...
    Chciałbym pójść już w RT, ale:
    1. Czy jakakolwiek lampa w systemie RT może sterować inną w tymże systemie? ( każda lampa RT może sterować inną lampą RT? Wyzwalać lub odbierać?)
    2. Czy mając dwie lampy YN600EX RTII( jedna na body, druga na statywie) jedna będzie wyzwalała drugą radiowo? A jeśli chciałbym obie wyzwalać zdalnie, to jakim wyzwalaczem?
    3. Czy mając dwie lampy YN968 EX RT - i pytanie jak wyżej.
    4. Czy jednak od razu zainwestować w wyzwalacz radiowy np od YN-E3-RT lub canona ST-E3-RT i wtedy wybierać dowolną lampę w systemie RT.
    5. Ewentualnie jak podpiąć do zestawu zdalnego jeszcze obecną lampę 430EXII?

    Wiem, dużo pytań o lapmę ( jeśli temat trzeba przerzucić do działu lamp to przepraszam za wrzutkę nie w temacie).

    Dodatkowo.
    Z dostępnych obiektywów mam 50/1,8 STM i to jest główna portetówka. Plus 24-105/4L IS USM. Dodatkowo Samyanga fisha manualnego, ale to w sumie zabawka... potrzebowałbym coś bez zniekształceń...

    Zastanawiam się nad zakupem szerszej portetówki.
    Nie chciałbym wchodzić teraz w sam wybór obiektywu ( czy Sigma, czy canon - widziałem tu już pewne porady) i jakie ogniskowe dokładnie, ale o samą potrzebę. Obecnie na zestawie 50D + 50mm obraz jest mega ciasny, a chcąc objąć całą stojącą postać muszę od niej odchodzić na dobrych kilka metrów. Wiem, że przy FF to się trochę zmieni, ale czy wystarczająco? Myślałem więc na kupnie takiej 35mm, ale może 24mm?. Jest sporo porównań na necie, ale nie odpowiadają na moje pytania...:/

    Zestaw ma służyć głównie do portretów, lampy do użytku zarówno w domowym studio jak i w plener. Rzadko po rodzinie robię jakieś uroczystości, jednak mimo to chciałbym się rozwinąć. Puszka to kamień milowy, myślę, że tylko za sprawą tej zmiany znacznie poszerzą się moje horyzonty ( taka aluzja do FF), ale chciałbym też pójść za tym krokiem i dodać coś co poszerzy także i możliwości...

    Za wszelkie wskazówki dziękuję i pozdrawiam ekipę
    EOS R|EOS 50D|C24-105L|50mm 1,8STM|Samyang 8mm|Stroboss 60evo|430EXII|Nieustanny rozwój w pakiecie z nieustanną pasją;-)

    --==<<Jeśli martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią>>==--

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    Kup EOS R (koniecznie z adapterem w komplecie). Idzie Czarny Piatek i inne okazje. Będzie poniżej 7k PLN.
    Dostaniesz bardzo dobrą matrycę i sprawny AF, do portretów Eye AF.

    Szkło C50/1.8 da wyraźnie szerszy kąt na FF - bez obaw.
    C24-105 będzie wreszcie z wartościowym zakresem ogniskowych.
    Za Samyanga masz C16-35/4L - stosunkowo tani i znakomity.

    Jak kupisz lampy Yongnuo RT to wszystko wszystkim posteruje. Ewentualnie dodatkowo YN-E3-RT - z R współpracuje bez problemów.
    Ostatnio edytowane przez marfot ; 23-11-2020 o 01:42
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3
    Bywalec Awatar Canonierzysta
    Dołączył
    Feb 2012
    Miasto
    Olsztyn
    Posty
    185

    Domyślnie Odp: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Kup EOS R (koniecznie z adapterem w komplecie). Idzie Czarny Piatek i inne okazje. Będzie poniżej 7k PLN.
    Dostaniesz bardzo dobrą matrycę i sprawny AF, do portretów Eye AF.
    Czytałem o nim jakiś czas temu. Nie mogę się jakoś przekonać do bezlusterkowców. Miałem okazję robić zdjęcia Sony A7III z podpiętą 35mm/1,4 Zeissa i począwszy od rozmiarów aparatu i ergonomii aż do tego braku dźwięku opadającej migawki to nie podchodził mi ten aparat. Obawiam się więc, że z Canonem EOS R może być podobnie... ale może to kwestia chwycenia w łapę i przekonania się jednak?
    Jak byś ocenił AF w tych puszkach? Rozumiem, że w R mamy dual pixel więc ta trafność jest niemal 100% bezbłędna - to mnie zaiste przekonuje, jednak przez lata korzystałem z 50D, a tam łapanie ostrości na 9 punktach nauczyło mnie tego i owego...więc te 45 punktów w 6dmkII byłoby wciąż dużym skokiem ( chociaż z przyzwyczajenia cykałbym i tak tylko na jednym punkcie)... zwłaszcza, że około 2k pln mniej


    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Szkło C50/1.8 da wyraźnie szerszy kąt na FF - bez obaw.
    OK, dzięki

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    C24-105 będzie wreszcie z wartościowym zakresem ogniskowych.
    Też nie mogę się doczekać. Zwłaszcza, że światło f4 dobijało mnie gdy nie mogłem używać już ISO większych niż ISO600

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Za Samyanga masz C16-35/4L - stosunkowo tani i znakomity.
    To też chodzi mi po głowie. Jednak taka S35/1,4, stałka z jasnym światłem bardziej do portretów...nie wiem, muszę to przemyśleć jeszcze....

    Cytat Zamieszczone przez marfot Zobacz posta
    Jak kupisz lampy Yongnuo RT to wszystko wszystkim posteruje. Ewentualnie dodatkowo YN-E3-RT - z R współpracuje bez problemów.
    Nie wiedziałem, że to aż tak proste
    Da się ożenić też C430EX?

    Dzięki wielkie
    EOS R|EOS 50D|C24-105L|50mm 1,8STM|Samyang 8mm|Stroboss 60evo|430EXII|Nieustanny rozwój w pakiecie z nieustanną pasją;-)

    --==<<Jeśli martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią>>==--

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Re: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    @Canonierzysta - Podpisuję się pod wyborem EOSa R (black weekend!). Tej wersji się trzymaj! https://www.cyfrowe.pl/aparaty/apara...os-r-body.html

    druga kwestia! S35/1,4 - to nie jest szkło portretowe!!!! A już szczególnie nie w FF z uwagi na przerysowania perspektywy.
    Na podobnej zasadzie C24-105 też nie jest "portretówką" - to ciemny zoom spacerowy.

    trzecia: portretówka to Canon EF 85 1.8 przez adapter na RF, albo Canon RF 50 1.8 STM.

    Co do lamp - idź w stronę lamp Quadralite: https://www.cyfrowe.pl/lampy-blyskow...uadralite.html i nie pożałujesz. Jeden znakomity sterownik, aby wszystkim sterować (X1, lub X2).
    Ostatnio edytowane przez candar ; 23-11-2020 o 12:19
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    Cytat Zamieszczone przez Canonierzysta Zobacz posta
    Jak byś ocenił AF w tych puszkach? Rozumiem, że w R mamy dual pixel więc ta trafność jest niemal 100% bezbłędna
    To nie tylko kwestia DPAF ale algorytmów śledzenia i ogólnej dużej sprawności. Są glosy, że AF w R jest sprawniejszy w użytkowaniu od 5DIV.

    Da się ożenić też C430EX?
    Lampę 430EX wysterujesz odbiornikiem YN E3 RX
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    Jeśli R będzie w Twoim zasięgu, poważnie się nad tym zastanów.

    Lampy - sprawdź system lamp Godox, u nas sprzedawany pod nazwą Quadralite. Jest wszystko: lampy ttl, manualne, sterowniki do zdalnego sterowania i wyzwalania, odbiorniki, na które można założyć inne lampy, do tego lampy dużej mocy z akumulatorem i studyjne.

    Z dostępnych obiektywów mam 50/1,8 STM i to jest główna portetówka
    Na cropie to tak "na styk" (moim zdaniem).

    Zastanawiam się nad zakupem szerszej portetówki.
    Jak kupisz FF to od razu dostaniesz taki kąt z tego 50mm, jak teraz z zooma ustawionego na ok. 30mm.

    Obecnie na zestawie 50D + 50mm obraz jest mega ciasny, a chcąc objąć całą stojącą postać muszę od niej odchodzić na dobrych kilka metrów
    Lenistwo (bo trzeba chodzić), konieczność (bo np. pomieszczenie jest za małe), czy brak znajomości konsekwencji dla sposobu pokazania osoby?
    Zobacz: http://stepheneastwood.com/tutorials.../strippage.htm
    Porównaj, jak wygląda twarz np. na 35mm i na 70-100mm.
    Do takich ciasnych kadrów moim zdaniem 50mm jest za krótka, przy zdjęciach całej sylwetki jest oczywiście inaczej (wtedy 35mm może się też przydać), ale do "portretów" bardziej kierowałbym się w stronę 85mm, niż w szerszy.

  7. #7
    Bywalec Awatar Canonierzysta
    Dołączył
    Feb 2012
    Miasto
    Olsztyn
    Posty
    185

    Domyślnie Odp: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    Dzięki chłopaki.
    Namieszaliście mi z tym EOSem R.... poważnie go rozważam teraz i na 90% się zdecyduję

    Oczywiście nie jest w moim zasięgu ale i tak posiłkowałbym się małymi ratami... do 6dmkii miałem uzbierane 75% kwoty...to teraz będę miał 50% kwoty do eRki
    Martwi mnie jednak ta ergonomia... tyle lat na 50D, a tu nagle brak joisticka i pokrętła??
    Dodatkowo ten wizjer... elektroniczny?
    I żywotność baterii? c.a 400 zdjęć?

    No ale jak powiedziałem... na 90% wpadnie jednak R

    Niestety lampy w tej sytuacji będą musiały poczekać...tak jak i inne szkła....
    Ale powoli będę sobie kompletował... zostanę chwilowo przy klasycznej 50tce pod EF i 24-105L... co najwyżej lampę dokupię.... tu jednak finansowo skłaniam się do YN...

    Powiedzcie mi proszę jeszcze jedną rzecz.
    Mój lightroom 3.0 będzie musiał pójść w odstawkę... czym go zamienić? Subskrypcja LR9, czy może inny ( Capture one?)


    Dzięki raz jeszcze za wskazanie eRki
    Dzięki też za wszystkie inne wskazówki. Muszę po prostu robić zdjęcia i zobaczę czego mi trzeba
    Wszystkie uwagi bierę do serca, ale i z całego serca dziękuję

    Pozdrawiam
    EOS R|EOS 50D|C24-105L|50mm 1,8STM|Samyang 8mm|Stroboss 60evo|430EXII|Nieustanny rozwój w pakiecie z nieustanną pasją;-)

    --==<<Jeśli martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią>>==--

  8. #8
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    Cytat Zamieszczone przez Canonierzysta Zobacz posta
    Czytałem o nim jakiś czas temu. Nie mogę się jakoś przekonać do bezlusterkowców. [...] Obawiam się więc, że z Canonem EOS R może być podobnie... ale może to kwestia chwycenia w łapę i przekonania się jednak?
    Dokładnie tak musisz zrobić. Ergonomia to rzecz trudno rozstrzygalna werbalnie . Trzeba dorwać sprzęt i go sprawdzić. Co do AF to się nie martw - jest bardzo intuicyjny - nawet w całkowitym automacie.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    Jak kupiłem R zastępując nim 80D to nie wiedziałem jak mam go trzymać. Jak bralem 80D to od razu leżał w ręce. Po 2tygodniach jak wziąłem 80D to nie wiedziałem jak go dobrze chwycić, jakby za gruby, nue zgrabny, za duży itd... Tak więc to jest chwila aby przyzwyczaić się do R, przynajmniej dla mnie, może ktoś kto latami używał dslr dzień w dzień dłużej będzie się przestswial.
    Canon EOS R + C RF 24-105/4L; C 100/2.8 L Macro; C 70-300/4.0-5.6 II

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Re: Przesiadka z 50D na 6D MK II + wybór lamp + rozszerzenie kąta

    Ergonomia to rzecz jakby drugorzędna Ważne, aby sam aparat i zdjęcia z niego dawały satysfakcję użytkownikowi. Kiedyś pierwsze całkowicie manualne analogi były kanciaste jak cegła a i tak do dzisiejszego dnia doskonale leżą w ręce i aż chce się nimi robić zdjęcia
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •