Strona 5 z 16 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 153

Wątek: Przesiadka z N na C

  1. #41
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Przesiadka z N na C

    To może ja odkopię wątek bo u mnie nastąpił właśnie rewers . Po 1,5 roku używania Z6 gdzie dawał mniej lub bardziej radę na wolnych sytuacjach (zawody na basenach, kosz i piłka nożna) porzuciłem system N. Stalo się to gdy zacząłem jeździć na lotniska i zobaczyłem co potrafi R5/R6 a ile brakuje mojej Z6. „N” w tym momencie jeśli chodzi o szybkie akcje został 3 lat za C i S. Nie dość że AF kuleje na szybkich akcjach to jest potężne opóźnienie na wizjerze - efekt na 22 klatki samolotu który na mnie leci miałem 1,5 klatki względnie ostrej . Stojący koło mnie koledzy z R5 i R6 8 ostrych na 10 . No więc straciłem dużo ale zmieniłem na R5 + Sigma 60-600 i po pierwszych godzinach już nie żałuje straty systemie.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  2. #42
    Moderator PREMIUM member Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    2 602

    Domyślnie Odp: Przesiadka z N na C

    Bo Z6 jest 3 lata za R6. Współczesnym dla R6 jest Z6 II. Po coś tam wsadzili ten drugi procesor.
    Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...

  3. #43
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Przesiadka z N na C

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Bo Z6 jest 3 lata za R6. Współczesnym dla R6 jest Z6 II. Po coś tam wsadzili ten drugi procesor.
    Wsadzili i nic nie pomogło jeśli chodzi o evf lag bo wizjer został ten sam. Sam AF do wolnych akcji i kotletów,komunii,wesle w Z6 był już wystarczający a w Z6 II dali wykrywanie oczu w strefach ale same algorytmy wiele się nie zmieniły jak patrzę na wyjęte z pudełka R5. Miałem Z6 II i Z7 II w rękach ale przy szybkich akcjach nic nie zmieniło się - tutaj na filmie kolejnych 60 s pokazują jak wyglada lag na wizjerze i AF przy stałce 500 mm f/4 wiec szkle droższym niż aparat https://youtu.be/31n0NJiFcvM?t=895 Konkluzja do sportu i szybkich akcji albo stary Nikon D850/D500 lustro albo Canon R5 .


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  4. #44
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: Przesiadka z N na C

    Bo lepiej jest wmówić sobie, że warto było wydać te 20k zł na R5. Piszę bez złośliwości, bo mam znajomych używających Z7 do sportu i przyrody , którzy nie mają problemu z szybką "akcją". Wystarczy dokładnie poznać aparat - ustawiając go pod siebie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b167Cla.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	50,4 KB
ID:	6499

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Aw6ymc4.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	51,3 KB
ID:	6500
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #45
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Przesiadka z N na C

    @candar
    Nie wiesz co robię ale lepiej dosrać od razu że pewnie przez 2 lata nie nauczyłem się robić Z6.
    Ta czapla co ma udowodnić że co lata szybciej niż np. to :
    https://flic.kr/p/2kUnU1A
    albo to https://flic.kr/p/2jV45tE
    a może to F15 https://flic.kr/p/2kVRZ8j.
    Już pomijam że taka czapla to pewnie fotograf siedział z gimbalem na stanowisku w jednej płaszczyźnie robił poniżej trybu "H" - a na takim lotnisku trzeba robić z ręki wszystko przy prędkościach zupełnie innych na obiekty które poruszają w 3D.
    Filmik który wrzuciłem też pewnie to małżeństwo fotografów przyrodniczych sfabrykowali https://youtu.be/31n0NJiFcvM?t=895 pokazujący opóźnienie ekranu i lag wyświetlacza ?
    Z6 przez te 2 lata robiłem 3 ligę piłki nożnej, robiłem koszykówkę i zawody na basenach - da się tylko jakim kosztem ilości nietrafionych klatek, rozwalonych kadrów bo obiekt uciekł między 3 a 4 klatką .

    Co do znajomych człowiek pracujący wiele lat w Nikonie ostatnio na pokazach lotniczych w Lesznie podpiął Z7 z 500 mm f/4 szkłem i po kilku razach szybko wrócił na D850 - tyle w temacie . Myślisz że taki http://www.hesja.pl/ nie przeszedł by dawno na Z7 II tylko się "męczył" na D850 i D500 - rozmawiałem z nimi z innymi foto loto nikoniarzami i kończyło się jak można czymś takim robić jeśli się obiektu nie widzi bo skacze przy "H+". W tym biznesie jeśli chodzi o bezlustra A1, R5 a Nikon lustra z 2017 roku D850 i D500 .
    Ostatnio edytowane przez Ketchup ; 09-07-2021 o 13:24

  6. #46
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2020
    Miasto
    silesian
    Posty
    261

    Domyślnie Odp: Przesiadka z N na C

    to znaki szczególne kolegi Candara...zły system wybrałeś ) witaj na forum..

    A tak na poważnie,jakie bys jeszcze róznice zaznaczył oprócz af miedzy z6 a R-ką z praktyki?

  7. #47
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Przesiadka z N na C

    Cytat Zamieszczone przez g69 Zobacz posta
    to znaki szczególne kolegi Candara...zły system wybrałeś ) witaj na forum..

    A tak na poważnie,jakie bys jeszcze róznice zaznaczył oprócz af miedzy z6 a R-ką z praktyki?
    AF dałoby się jakoś jeszcze ogarnąć np. na piłce jak widziałem że będzie rzut karny to blokowałem ostrość na słupku czy poprzeczce - problem wszystkich Zetek jest lag wizjera na najwyższym trybie seryjnym. Jak ktoś nie używa najwyższego trybu H+ to opóźnienia są mniejsze i przy wolniejszym sporcie/akcji da się coś działać.
    Jeśli chodzi różnice mogę być nieobiektywny przez prawie 12 lat z Nikonem a R5 mam kilka godzin poza kilkoma godzinami na lotnisku od znajomych.
    Jak na razie menu pionowe Zetek jest bardziej przemyślane niż poziomo kolorowe R5 - ale to kwestia przyzwyczajenia.
    Układ przycisków w R5 od razu lepiej mi podszedł niż w Nikonie (chodzi o te przednie w pobliżu bagnetu w N vs lepsze rozwiązanie w C przycisków ala gwiazdka, tryb AF oraz pokrętło na tyle).
    Z pewnością gorzej obsługuje się własne nastawy w R5 gdzie w Z6 mam fizyczne pokrętło i mogę to palcem przestawić z wyraźnym klikiem bez patrzenia się a tutaj "mode" i ekranik trochę słabo.

    Generalnie ktoś może napisać że Z6 to było 3 lata przed R5 - prawda ale Z6 II gdzie dołożono 2xCPU i slot a tak poza tym w budowie nic nie zmieniono jest świeżo wydaną wersją. Mając większe ręce lepiej mi się R5 trzyma bo uchwyt jest większy. Do szału w R5 mnie na razie doprowadza główne pokrętło przy spuście ale to pewnie przejdzie.

    Jeśli chodzi o obrazek to Z6 w mojej opinii od początku super wyciągała detale z niedoświetlonych partii obrazu, czasami na ciemnej hali po obróbce wychodziły naprawdę ciekawe kadry. W Canonie trudno mi na razie coś powiedzieć ale wydaje mi się ze jest na tyle ile mogłem na szybko sprawdzić trochę gorzej jest. Za to kolorystyka w R5 wydaje mi się bardziej naturalna chodź Z6 mi się podobała. Jeśli chodzi o balans bieli Z6 bardzo dobrze sobie radzi - wydaje mi się że lepiej od R5 ale muszę iść na swoja ulubioną halę z oświetleniem sodowym gdzie mam profile porobione pod Z6 zobaczymy co R5.
    Generalnie Z6 a szczególnie wersje II gdzie poprawiono problemy z pracą w słabym oświetleniu z mocnymi punktowymi światłami typu klub/knajpa są super na studio/eventy/kotlety/wesela i to widać że był to ulubiony sprzęt ślubniaków. Dużo było ich na rynku wtórnym i można za małe pieniążki fajne body kupić dla ludzi którzy nie potrzebują max szybkiego i pewnego AF. Bardzo przyjemnie "szumi" gdzie łatwo to opanować obróbce, dobra stabilizacja - to są zdjęcia robione w podziemiach z ręki bez statywu nie żadna sesja tylko w ogonie wycieczki gdzie trzeba było doganiać iso 20 000 i więcej : https://flic.kr/p/2jsgKPn czy to https://flic.kr/p/2jskSj . Niestety po 2 latach stwierdziłem że to bez sensu żeby po dniu pokazów miał 6000 zdjęć a z tego może 100 jako takich do obróbki . Gdzie kolega stojący z R6 czy R5 miał na podobnym szkle 8 na 10 .
    Wszystko się da zrobić nawet na Z6 udawało mi się robić na 1/40 ostry samolot https://flic.kr/p/2maiwG4 ale chodzi o powtarzalność i przewidywalność.

    Jak porobię teraz kilka imprez nadchodzących to będę mógł więcej napisać ale to co robi AF R5 z Sigmami to jak dla mnie jest wart pieniędzy.

    ps. A jedna rzecz mi się od razu w Canonie spodobała jak Z6 kupiłem to musiałem kupić czytnik XQD żeby zrobić uaktualnienia softu (krytyczne uaktualnienia bez którego chodziła Z6 bardzo słabo) bo przez kabel wgrywając się nie dało czyli kolejne 200 zł na start a w R5 zainstalowałem EOS Utility i bez problemu najnowsza wersja została zainstalowana.

    ps1. Nikon użytkowników Z6 pierwszej generacji zrobił w ... niby potrzeba było 2xCPU żeby poprawić AF ale ludzie pisali żeby ograniczyć wide AF do małego wycinka matrycy tak jak w R5 jest i wtedy można celować ręcznie i procesor wspomaga. Przecież jak się ogranicza do 10 % matrycy myszkowanie po czujnikach ostrości to chyba potrzeba mniej mocy obliczeniowej a nie więcej i nie trzeba dokładać kolejnego procesora .

    ps2. Ceny szkieł Canona są jakieś chore - Nikkor 200-500 f/5.6 z jedną najlepszych stabilizacji acz lekko oleistym AF można za 5000-6000 kupić gdzie Canon 100-400 to wydatek x2 już nie mówię o 100-500. Całe szczęście z tego co widzę Canon nie robi specjalnie akcji z utrudnianiem życia producentom trzecim jak Nikon Sigmie czy Tamronowi.

    Proszę brać to przez pryzmat lekko zagubionego Nikoniarza który już nie miał siły i czasu czekać na Z9 które niby miało być na 4 kwartał 2021 ale pewnie jak znam życie dopłynie do PL w 2022 już. Nie chciałem się cofać do lustrzanek z 2016/2017 więc tracąc na zmianie systemu przeszedłem na bladą stronę Canona jak zawsze się śmiałem z kolegów .
    Ostatnio edytowane przez Ketchup ; 09-07-2021 o 14:09

  8. #48
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2020
    Miasto
    silesian
    Posty
    261

    Domyślnie Odp: Przesiadka z N na C

    Dzieki za obszerny i merytoryczny wpis chyba dla innych moze okazać się bardzo pomocny

  9. #49
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Przesiadka z N na C

    Na dzień dzisiejszy R5 jest dość dobrym aparatem do wszystkiego. Bardzo udana konstrukcja.

  10. #50
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2021
    Miasto
    far far away
    Posty
    157

    Domyślnie Przesiadka z N na C

    Cytat Zamieszczone przez g69 Zobacz posta
    Dzieki za obszerny i merytoryczny wpis chyba dla innych moze okazać się bardzo pomocny
    Nie ma problemu coś więcej napiszę po kilku imprezach - każdy aparat ma swoje plusy i minusy, zależy do czego chcemy go wykorzystać zastosowania. Nie tak dawno rozmawiałem z gościem Z7 robi zdjęcia przyrodnicze - piękne orły itp. ale co się okazało, czatownia do tego głowica gimbala za cenę używanej Z6 prawie i szkło stało ogniskowy telezoom za cenę kompaktowego auta - plus jego doświadczenie - dlatego mu się udaje .

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Na dzień dzisiejszy R5 jest dość dobrym aparatem do wszystkiego. Bardzo udana konstrukcja.
    Jakby było z8 z dobrodziejstwem z7 II plus Af R5 nie byłoby mnie na tym forum .
    Ostatnio edytowane przez Ketchup ; 09-07-2021 o 14:29

Strona 5 z 16 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •