Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

  1. #1
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Szanowni, będę wdzięczny za radę.

    Pstrykam sobie amatorsko, mam 80D, używam w gruncie rzeczy dwóch obiektywów: "kitowego" 18-135 i stałki Zeissa 200 mm z mocowaniem M42 (z przejściówką z potwierdzeniem ostrości).

    Ponieważ to, co lubię najbardziej, to krajobrazy - od dłuższego czasu myślę o sprawieniu sobie jakiegoś szerokokątnego obiektywu. Takiego _mocniej_ szerokokątnego, niż to 18 mm, które mam na dole mojego "kita" :-)

    Niestety, podstawową przeszkodą są finanse, oczywiście - przy trójce dzieci zawsze są ważniejsze i pilniejsze wydatki, zwłaszcza, kiedy to nie "inwestycja", tylko czyste, amatorskie hobby.

    No i teraz - zbliża się Boże Narodzenie, będę miał jakieś (niewielkie) ekstra pieniądze, żeby sobie także jakiś świąteczny prezent sprawić…

    No więc doradźcie mi coś. Moje wymagania:

    - żeby mi dobrze grał z 80D (może być z przejściówką, ale oczywiście wolałbym natywny)

    - żeby był w miarę jasny

    - może być stałka, może być zoom

    - może (rzecz prosta) być używany

    - last, but not least: nie może być drogi - załóżmy, że górna granica to dla mnie 500 zł, wolałbym mniej.

    Pomożecie?…
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 405

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta

    - last, but not least: nie może być drogi - załóżmy, że górna granica to dla mnie 500 zł, wolałbym mniej.
    Najtańszym szkłem i to bardzo dobrym jest C10-18. Ale to wydatek ok. 1000 PLN.
    To szkło niestety przeżywa drugą młodość ponieważ w R i RP niweluje cropa w video 4k i chyba szybko nie stanieje.
    Jest wysyp ofert z ratami 30/0%. Może tak spróbuj.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  3. #3
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Tysiąca złotych nie wydam. Nie sądzę także, żebym zdecydował się brać kredyt na dwa i pół roku na coś, co jest dla mnie wyłącznie hobby.

    Naprawdę nic więcej nie można polecić? Jakieś Sigmy czy inne Tamrony, Tokiny czy Samyangi? To nie musi być super sprzęt wysokiej klasy, a sobie tylko landszafcik robię dla funu… ;-)
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Canon EF-S 10-18 jest najtańszy w tym zakresie jako nowy, i chyba najtańszy jako używany.
    Używane czasem da się znaleźć od 600-650zł.
    Dla niewielu osób to jest podstawowy zakres ogniskowych, a to może mieć wpływ na "stopień zużycia" obiektywu.

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    381

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Dwa najtańsze szkła jakich bym szukał poza wymienionych tu już canonem to stara Sigma 10-20 f4-5,6 (miałem pod nikona wspominam dobrze), ewentualnie tokina 12-24.

    Natomiast żaden z tych obiektywów nie jest do kupienia „od ręki” za 500

  6. #6

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Robcio wybacz, ale jeśli jak to piszesz "nie wydasz tysiąca złotych" i szukasz szerokiego kąta do max. 500 zł... to ten tego... chyba trzeba zmienić hobby.
    3xEos R | 16-35L 2.8 III | 16-35L 4 IS | 24 1.4 art |35L 1.4 II | 50 1.4 art | 50 2.5 MACRO | 85L 1.4 IS | 85 1.4 art | 135 1.8 art | 70-200L 2.8 IS II | 70-300L 4-5.6 | 6x430ex rt III |

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Kraków
    Posty
    381

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Cytat Zamieszczone przez technik8pl Zobacz posta
    Robcio wybacz, ale jeśli jak to piszesz "nie wydasz tysiąca złotych"
    To napisał autor wątku nie ja.
    Ja tylko podałem dwa inne obiektywy których można szukać.
    Autor pyta to odpowiadam tyle, jestem daleki od oceny czyjegokolwiek budżetu jaki przeznacza na hobby

    Dla autora jest jeszcze opcja najbardziej budżetowa poćwicz/poczytaj o robieniu panoram, są do tego nawet darmowe programy, kwestia nauczenia się robienia zdjęć w taki sposób aby możliwym było ich późniejsze mało problemowe połączenie i może się okazać, że zakup szerokiego szkła można w pewien sposób obejść.
    Ostatnio edytowane przez robcio ; 16-11-2020 o 14:16

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    jeśli ci chodzi o wydanie paru złotych na jakieś gówno to kup najtańszy obiektyw na alle, który wg ciebie będzie robił za szeroki
    do tego zakupu nie potrzebujesz żadnych rad
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  9. #9
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Ach, jak rzeczowo ;-)

    Wiem, że w fotografii (jak w każdej innej dziedzinie) są rzeczy lepsze i gorsze na _każdym_ poziomie cenowym.

    Jak mnie ktoś ze znajomych pyta, jaką ma dziecku gitarę kupić, mając do wydania 500 zł, to oczywiście wiem, że za 500 zł nie kupi instrumentu wysokiej klasy - ale też wiem, że może za te pieniądze kupić coś, co będzie miało w miarę ładny dźwięk i stroiło, i na czym dzieciak będzie mógł się uczyć grać - ale też może za te same 500 zł kupić kompletne g…no, tzw. "gitarę stolarską", nadającą się głównie na podpałkę.

    Wiem oczywiście, że nie wskażecie mi obiektywu wysokiej klasy w tej cenie - ale liczyłem, nie ukrywam, na dobre rady w stylu "…taki a taki obiektyw używany można kupić w okolicach tej ceny, jak poszukasz używek, to może ci się uda"…

    I dokładnie to zrobił @robcio, podając mi dwie konkretne propozycje, za co uprzejmie dziękuję :-)
    Ostatnio edytowane przez janhalb ; 16-11-2020 o 20:44
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 244

    Domyślnie Odp: Prośba o radę - jaki szeroki kąt co C 80D?

    Zupa się już wprawdzie wylała (czy jakoś tak), ale ta Tokina 12-24 jest całkiem sympatyczna i nieźle zrobiona. Miałem ją swego czasu pod 40d i byłem zadowolony. Starej sigma bym do canona unikał.
    Ostatnio edytowane przez tomfoot ; 16-11-2020 o 21:25

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •