Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Jakie wybrać szkło?-Canon

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    1

    Domyślnie Jakie wybrać szkło?-Canon

    Witam wszystkich
    Szukałem trochu na forum ale niestety nie ma nowych wątków wiec postanowiłem założyć nowy.

    Od zawsze lubiłem fotografie a że mam dopiero 19 lat to powoli odkładam

    Wczoraj dostałem na urodziny Canona 550D (BODY) uwazam ze to wystarczy dla początkujacego teraz zostaje pytanie jaki kupić obiektyw ?
    Uwielbiam fotografować krajobrazy

    Moj budżet na obiektyw to 4.300 zł


    Z góry dziekuje za pomoc
    Pozdrawiam Dawid


    Dodam ze zastanawiałem sie nad:
    CANON EF-S 18-200 mm f/3.5-5.6 IS
    Ostatnio edytowane przez DawidK ; 24-10-2020 o 14:15

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 249

    Domyślnie Odp: Jakie wybrać szkło?-Canon

    Możesz zacząć od uniwersalnego zooma - w przypadku Twojego aparatu to coś, co zawiera zakres 18-55(70) mm. Po krótkiej praktyce będziesz wiedział jakie ewentualnie obiektywy o stałych ogniskowych dokupić.
    Najbardziej stereotypowo do krajobrazów poleca się obiektywy szerokokątne (od 11 do ok. 24 mm), ale nie tylko takimi robi się krajobrazy.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Jakie wybrać szkło?-Canon

    Do krajobrazu to EF-S10-18 i EF-S55-250STM. Tanie i bardzo dobre szkła.
    Jeśli tym sprzętem nie dasz rady to problem jest poważniejszy.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 421

    Domyślnie Odp: Jakie wybrać szkło?-Canon

    Kup coś o szerokim zakresie używanego i taniego na allegro. Z czasem sam będziesz wiedział co potrzebujesz. Bo np co Ci z szerokiego konta do widoczków jak mieszkasz w miejscu gdzie widoczków brak.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Jakie wybrać szkło?-Canon

    Szukałbym używanych.
    Jeśli lubisz krajobrazy, to Canon EF-S 10-18, jak poszukać, da się znaleźć poniżej 700zł.
    Do tego jakiś "uniwersalny". Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest ... , i zgodnie z tą teorią warto byłoby znaleźć coś mniej uniwersalnego, niż 18-200, np. Sigma 17-50/2.8 OS HSM (używany, poniżej 1000). Jako uzupełnienie "coś do przybliżania", np. (używany) Canon EF-S 55-250 (najstarsze wersje chyba od 250zł, ostatnie - najlepsze - STM bliżej 600-700). Gdy pomyślisz o portretach, o małej głębi ostrości ("rozmyte tło"), to przyda się Canon EF 50/1.8 STM (nowy poniżej 500).
    Jednak jeśli to wszystko ustawisz na stole, okaże się, że zajmuje dużo miejsca, więc trzeba mieć odpowiednio większą torbę (lub plecak), a to zacznie być ograniczenie w spacerach. Dlatego całkiem możliwe, że zestaw 10-18 + 18-200 będzie dla Ciebie najlepszy, żeby od razu nie zostać zniechęconym przez ilość gratów do noszenia, zmieniania, i zastanawiania się, czego użyć. Po kilku tygodniach, miesiącach, zobaczysz, co Ci w takim zestawie jest najbardziej potrzebne (w jakim zakresie ogniskowych robisz najwięcej zdjęć), i wtedy pomyślisz nad zmianą bardzo uniwersalnego na mniej uniwersalny, ale dający lepszą jakość zdjęć, bo obiektywy bardzo uniwersalne, o bardzo dużym zakresie zooma, najczęściej nie są zbyt dobre optycznie (a jak już padło hasło na "o", to zaglądnij na stronę optyczne.pl - mają dużą bazę obiektywów, wiele z nich testowali, praktycznie przy każdym są jakieś komentarze i opinie użytkowników).
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 24-10-2020 o 16:42

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Jakie wybrać szkło?-Canon

    jeśli widoczki to bardziej istotne są UWA i tele
    canon EF-S 10-22 najlepiej używany 1300zł
    tele canon 70-300IS USM używany 1000zł ew tamron 70-300 VC używka cena podobna - generalnie cudów się z tych tele nie wykrzesze ale w dobrym świetle może coś (tyko te dobre krajobrazy zwykle się w dobrym świetle nie robi), forumowicze radzą EF-S55-250STM może to, o dobre tele trudno w tym budżecie - pytanie czy potrzebujesz tele
    jeśli potzebny jest środek to kit 18-55 i po zawodach
    unikaj (pseudo uniwersalnych) wynalazków z dużą krotnością zooma , jesli nie wiesz co będziesz fotografował to unikaj "inwestycji" w sprzęt który dobrze wypada (tylko) w gazecie lub internetach, ogólnie to unikaj wszystkich "inwestycji" w taki sprzęt o którym piszesz - każdy (praktycznie) obiektyw który kupisz wymienisz na inny w stosunkowo krótkim czasie - korpus też wybrałeś nieciekawie - w budzecie o którym piszesz trzeba było kupić używkę 5DII używkę 17-40L i używkę tele canona (jeśli potrzebujesz bo dobrego tele nie da się kupić w tym budżecie więc jak nie potrzebujesz to nie warto kupować) - korpus 2000zł+17-40L 1300zł + tele 1000zł lub używkę 5DII i 24-105L jeśli fotografujesz wszystko (czyli nic).

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •