Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3

    Domyślnie Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    Dzień dobry. Przychodzę do Was z problemem, na który od dłuższego czasu nie mogę znaleźć żadnej konkretnej odpowiedzi. Szukałem na wszystkich forach również na zagranicznych, ale nic z tego.
    Otóż od pewnego czasu po przesiadce się na innego laptopa, zauważyłem, że efekt który uzyskuję podczas obróbki w Lightroomie, znika zaraz po eksporcie zdjęcia na pulpit. Zdjęcie podczas gdy pracuje w Lightroomie jest mocniej nasycone, o dużym kontraście i wyraźnych barwach, ale w momencie gdy zostaje ono wyeksportowane na pulpit staje się zbyt jasne, prześwietlone, a kolory bardzo znacząco odbiegają od tego, do czego dążyłem podczas obrabiania (mają całkiem inne barwy). Gdy przesyłam zdjęcie na jeden bądź drugi telefon (wyświetlacz Retina i IPS), tam również to zdjęcie jest prześwietlone. Jednym słowem z mojej obróbki pozostaje nic, bo efekt po eksporcie bardzo odbiega od tego co było w Lr. Potem pozostaje mi dokonywanie poprawek "na ślepo" i przesyłanie sobie zdjęcia dziesiątki razy na telefon, aż w końcu uzyskam pożądany efekt.
    Dodam, że już próbowałem podczas eksportu zmieniać przestrzeń barw na sRGB i na adobeRGB, jednak bez żadnego efektu, niemal nic to nie zmienia.
    W załącznikach wrzucam screeny jak to wygląda.
    Pierwsze zdjęcie to screen prosto z obróbki w Lightroomie, drugi screen to zdjęcie widoczne z pulpitu już pod eksporcie, w przestrzeni barw adobreRGB, a trzeci screen to eksport w sRGB.

    Za każdą poradę będę bardzo wdzięczny!

    Pozdrawiam! Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lightroom.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	237,9 KB
ID:	5220Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pulpit Adobe RGB.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	328,5 KB
ID:	5221Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pulpit sRGB.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	320,4 KB
ID:	5222

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    Na jakim laptopie obrabiasz zdjęcia? Masz podłączony zew. monitor? Zasadniczo z LR eksportuje się zawsze do przestrzeni sRGB.
    Ostatnio edytowane przez aptur ; 19-10-2020 o 18:37

  3. #3

    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    Laptop to Acer, nie jest to sprzęt typowo pod obróbkę, ale wydajnościowo daje sobie bardzo dobrze radę. Jeśli chodzi o podłączanie pod inny ekran, to podłączałem pod telewizor. Efekt ten sam, różnice w kolorach takie same. Czyli nie jest to wina ekranu w laptopie ani nic z tych rzeczy. Raczej bym obstawiał na jakieś ustawienia w Lightroomie. Tylko jakie?

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    1. Eksportujesz do jpg w przestrzeni sRGB?
    2. Porównywanie zdjęcia na iphonie, tablecie jest słabe. Na laptopie powinno wyglądać tak samo po exporcie jak podczas pracy w LR na tym samym laptopie.
    3. Zresetuj sobie LR do ustawień domyślnych.
    4. Podłączanie telewizora to zły pomysł.
    5. Wyświetlacz laptopa powinien być skalibrowany. Masz na bank za dużą jasność ustawioną że o kolorach nie wspomnę. To co wkleiłeś po exporcie nie jest prześwietlone choć fakt jest trochę jaśniejsze niż pierwsze zdjęcie.
    6. Docelowo radzę dokupić zewnętrzny monitor do laptopa.
    7. Czy zmieniałeś w jakiś sposób profil kolorów w laptopie?

  5. #5

    Dołączył
    Oct 2020
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    1. Eksportuje zawsze w sRGB.
    2. No niestety nie wyglądają tak samo.
    3. Resetowałem.
    5. Akurat to zdjęcie nie jest prześwietlone, ale w 90% wszystko co eksportuje jest prześwietlone.
    7. Próbowałem kiedyś, ale średnio mi z tym poszło.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    Cytat Zamieszczone przez przemek10226 Zobacz posta

    7. Próbowałem kiedyś, ale średnio mi z tym poszło.
    To może tutaj leży problem? Ma być sRGB tak jak fabrycznie. Nic tam nie gmeraj. Najlepiej jednak skalibrować ekran laptopa. To pozwoli tobie ustawić właściwą jasność i jako-takie kolory.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    Nie wiem jak Ci pomóc ale powiem o swoim problemie. W LR jest wszystko ok, tak sobie poustawiałem wszystko suwaczkami i jest ok. Po dalszych zabawach w PS i w końcu zapisie do JPG w sRGB obraz tak jak u Ciebie, na tym samym laptopie jest inny, tyle, że u mnie jest bardziej nasycony kolorami. Po sprawdzaniu tego jpg'a na innych urzadzeniach równiez daje taki efekt, kolory sa bardziej nasycone. Teraz po prostu przed zapisem finalnego jpg'a obniżam nieco nasycenie. Dlaczego tak się dzieje, nie wiem.
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  8. #8

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    Wiem,że mineło nieco czasu ale odgrzewam bo zastanawia mnie to dlaczego tak się dzieje. Chciałem spróbować Luminara AI i muszę powiedzieć że całkiem mi sie podoba mimo ociągania się w zadaniach. Ale nie o to chodzi. Po zakończeniu obróbki w owym Luminarze jest ten sam problem co w LR. Podczas obróbki wszystko z kolorami ok a po eksporcie to samo, nasycenie kolorów jest podbite. Jak ogladam zdjęcie w LR czy Luminar jest ok a jak wyswietlę dowolną przeglądarką zdjęć kolory są podbite. Zaznaczam że na tym samym wyświetlaczu, który jest skalibrowany co moim zdaniem nie ma znaczenia bo skoro obrobiłem na tym samym kompuetrze to kolory zawsze powinny być chyba identyczne choćby dupiate to jednak identyczne w LR, Luminarze i podczas ich ogladania. Gdzie może być problem?
    https://www.photographer-limerick.com/
    Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 021

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    Może w LR i Luminar wyświetla skalibrowane pod wydruk a nie wyświetlanie w zwykłych przeglądarkach jpg
    1DX + 50L

  10. #10
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    926

    Domyślnie Odp: Różnica w kolorach pomiędzy Lightroom'em a zdjęciem na pulpicie.

    Być może ostatnio zetknąłem się z twoim problemem, a jeśli tak, to po tygodniu rwania włosów z głowy udało mi się go rozwiązać.
    https://mva.pl/viewtopic.php?t=3909
    U mnie kolory były rozjechane wszędzie po za przeglądarką IrfanView i systemową przeglądarką zdjęcia. W ustawieniach profile były niby poustawiane OK, ale na wyświetlaczach się rozjeżdżały.
    U mnie problem pojawił się po długim czasie bezproblemowego używania sprzętu, gdy musiałem użyć laptopa z zewnętrznym monitorem podpiętym be stacji dokującej. Dotąd zawsze używałem lapka ze stacją, z pokrywą zamkniętą. Okazuje się, że wystarczy otworzyć pokrywę i całe zarządzanie kolorami w Windowsie 10 szlag trafia! Po tygodniu bezskutecznej walki odpaliłem komputer z zamknięta pokrywą i... wszelkie problemy się skończyły A później znalazłem ten link, co wkleiłem powyżej.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •