Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

  1. #1
    Uzależniony Awatar jac+
    Dołączył
    Jun 2006
    Wiek
    49
    Posty
    842

    Domyślnie Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    Od dwóch tygodni jestem posiadaczem EOSa R i obiektywu 24-105L. Czy w Waszych egzemplarzach tego szkła wysuwany tubus również rusza się nieznacznie na boki (ok.1mm w każdą stronę)? Póki co w niczym to nie przeszkadza, ale w moich L-kach EF nigdy się z takim zjawiskiem nie spotkałem.
    Mała spiżarnia: duża puszka, mniejsza puszka, pudełko sardynek, 5 słoików i naleśnik na deser

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2009
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    56
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    Mam dokładnie tak samo. W starej L-ce EF tubus nie ma luzu. W nowym RF-ie tubus telepie się na wszystkie strony tak jak opisujesz. Pytałem kolegów tu na forum i kilku potwierdziło podobne zachowanie. To mnie trochę uspokoiło, na początku bolało, teraz nie zwracam na to uwagi.
    A poza tą przypadłością po kilku miesiącach użytkowania uważam, że RF 24-105L jest naprawdę super

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    U mnie też występuje luz. Chyba aż 1mm to to nie jest ale wyraźnie widoczny.
    Za to jakość obrazka na prawdę przyzwoita.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  4. #4
    Uzależniony Awatar jac+
    Dołączył
    Jun 2006
    Wiek
    49
    Posty
    842

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    Dziękuję Koledzy! Uspokoiliście mnie. Szkiełko fajne, tylko ten jedne szczegół mnie niepokoił. Swoją drogą R-ka to bardzo przyjemna maszyna.
    Mała spiżarnia: duża puszka, mniejsza puszka, pudełko sardynek, 5 słoików i naleśnik na deser

  5. #5

    Dołączył
    May 2023
    Miasto
    Jaroszów
    Posty
    6

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    Cześć. Odkopię trochę temat bo zamierzam kupić ten obiektyw i zmartwiła mnie trochę wiadomość o telepiącym się tubusie. W zaprzeszłym czasie miałem 24-105 f/4 L ale z bagnetem EF i on się nie telepał Czy ten luz z czasem się powiększa? Czy pozostaje w miarę na tym samym poziomie? Czy po 2 - 3 latach całkiem nie wyleci?

  6. #6
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    Cytat Zamieszczone przez WaldekAb Zobacz posta
    Cześć. Odkopię trochę temat bo zamierzam kupić ten obiektyw i zmartwiła mnie trochę wiadomość o telepiącym się tubusie. W zaprzeszłym czasie miałem 24-105 f/4 L ale z bagnetem EF i on się nie telepał Czy ten luz z czasem się powiększa? Czy pozostaje w miarę na tym samym poziomie? Czy po 2 - 3 latach całkiem nie wyleci?
    Miałem EF 24-105 4 L od nowości przez parę dobrych lat i ani tubus nie wypadł, ani nic innego złego się nie działo

  7. #7

    Dołączył
    May 2023
    Miasto
    Jaroszów
    Posty
    6

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Miałem EF 24-105 4 L od nowości przez parę dobrych lat i ani tubus nie wypadł, ani nic innego złego się nie działo
    No mój EF też nie miał luzu, ale czy ten w RF się nie powiększa?

  8. #8
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 621

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    RF 24-105 4 L mam prawie 3 lata i nic się nie dzieje.
    Nie wysuwa się pod ciężarem i moim zdaniem jest "ciaśniej" spasowany niż EF 24-105 4 L.
    Zero zastrzeżeń, a optycznie wg mnie lepszy od EF.

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    To jeszcze ja coś od siebie dorzucę.

    Jestem posiadaczem tego modelu obiektywu od kwietnia 2022 roku. Delikatny fabryczny luz jest najbardziej wyczuwalny na 24mm czyli wtedy, kiedy tubus jest schowany. Na 105mm czyli wtedy, kiedy tubus jest najbardziej wysunięty delikatny fabryczny luz praktycznie zupełnie zanika.

    Jedyny problem jaki mam z tym obiektywem to taki, że na 105mm w okolicy minimalnej odległości ostrzenia nieco sobie mydli. Żeby było ostro, to trzeba domknąć przysłonę do f/5.6. To "nieco sobie mydli" można w znacznym stopniu naprawić robiąc zdjęcia w trybie Dual Pixel RAW i obrabiając je później pod DPP. Ten problem to jest żaden problem w porównaniu do najlepszej wersji tego modelu obiektywu Canona z mocowaniem EF. Można by wręcz rzec, że obydwa modele obiektywów dzieli przepaść.

    Canon RF 24-105mm f/4L IS USM, ostrość na 105mm:

    https://www.photographyblog.com/revi...ew/sharpness_5

    Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM, ostrość na 105mm:

    https://www.photographyblog.com/revi...ew/sharpness_5

    Jeżeli ktoś boi się jakichś niespodzianek w trakcie użytkowania, to zawsze może sobie wykupić przedłużenie gwarancji https://serwis.proclub.pl/ros/usluga...-f-4-l-is-usm/

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 018

    Domyślnie Odp: Tubus obiektywu RF 24-105L 4.0

    myślałem, że dasz jakieś swoje przykładowe foty
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •