Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: 350D + szklo 1.8 i problemy z AF :(

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Bendsburg
    Posty
    1 023

    Question 350D + szklo 1.8 i problemy z AF :(

    Witam

    Czy ktos moglby mi wyjasnic nature zjawiska, ktore od czasu zakupu 350D mnie neka?
    Mam problemy z obiektywami staloogniskowymi o swietle 1.8 (85 i 50). Otorz co jest powodem, ze kiedy ostrze no obiekty oddalone dalej niz 2-3 metry, AF potrafi wybrac sobie za ostrosc dowolny punkt w przestrzeni znajdujacy sie przed obiektem, a w sporadycznych przypadkach na obiekcie (co ciekawe czesciej trafiala 50 niz 85)?
    Hmm, mowie sobie no coz slawny front focus (na kicie oczywiscie teoretycznie wszystko gra bo tam glebia jest taka ze trudno cos powiedziec) mnie spotkal, wiec testy. No i moje zdziwienie jest takie ze na karcie testowej i jak robie z odleglosci < niz 2 metry to ostrosc siada tam gdzie chce, a wiec nie front focus.
    No wiec co? He mowie, sensor centralny jest wiekszy niz pole w wizjerze, pewnie cos mi sie wkradlo, ale tez nie, specjalnie zrobilem test ze sensor byl na obiekcie zajmujacym takze pozostale 4 sensory i dalej ostrosc byla duzo blizej ustawiona. Wiec co jest grane?
    Aparat prawie nowka, szkla tez. 85 oddalem sprzedawcy bo myslalem ze szklo jest walniete, a nabylem do tesow 50 1.8, i zachowanie jest podobne . Czy ma ktos jakis pomysl?
    PS. Tylko nie mowcie ze 350D ma niedokladny sensor AF, bo niedokladny sensor oznacza ze ostrzy przed albo za, ale w granicy pola ostrosci, a u mnie nigdy (przenigdy) ostrosc nie poszla za obiekt, tylko zawsze przed i to zbyt duzo przed pole ostrosci.
    PS2. Czy ktos ma 350D i 50 1.8, ktora na odleglosc 5-10m i na f=1.8 ostrzy mu zawsze na obiekt?
    PS3. 350d to juz moj 3-ci DSLR, co ciekawe podobne przypadki mialem z 10D (ten sam system AF) i 50 1.8, ale obwinialem szklo, teraz juz nie wiem czy sie nie wkopalem wybierajac aparat z tym samym systemem AF.
    Ostatnio edytowane przez arra ; 29-05-2006 o 09:20

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Przedmuchaj gruszką spód komory lustra, tam gdzie są soczewki układu AF. Mi kiedyś siadł tam jakiś paproch i AF zachowywał się podobnie.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #3

    Domyślnie

    Myślę że kluczowe pytanie jest:
    Na jakiej przesłonie robiłeś test?
    Ciekawy jestem czy takie same błędy masz przy 1,8 jak przy np. 4 ?
    Moje doświadczenia z 10D i 20D są takie że ostrzenie jasnymi obiektywami przy przesłonach 1.8 ~ 2.8 są największym wyzwaniem dla canonowskich AF.
    Wybitni koledzy z CB zapewne wyłuszczą ci to dokładniej.
    Pozdrawiam

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    45
    Posty
    372

    Domyślnie

    Ja u siebie nie zauważyłem tego zjawiska (ale nie fociłem na 1.8 ). Robiłem sporo zdjęć z odległości kilku metrów ale nie używałem F poniżej 2.8 Ostrość była tam gdzie powinna.

  5. #5
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Miałem tak samo w 30D i oddałem do kalibracji na Żytnią. Na tym 85 sprawdź na skali czy przy ostrzeniu nie ustawia się na nieskończonośc.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 837

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MMM
    Miałem tak samo w 30D i oddałem do kalibracji na Żytnią. Na tym 85 sprawdź na skali czy przy ostrzeniu nie ustawia się na nieskończonośc.
    Po kalibracji lepiej?

  7. #7
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aptur
    Po kalibracji lepiej?
    Jeszcze nie oddali :]. Będę mieć we wtorek, czyli jutro.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Bendsburg
    Posty
    1 023

    Domyślnie

    Robilem foty na F=1.8 i F=2.0, po te szkla nabylem .
    piast9: Dzieki za uwage - sprobuje przedmuchac sensor.
    Na 85 udalo mi sie zaliczyc fronta nawet na f=4 .
    bartosz108: pytanie brzmi dlaczego, przecierz im jasniej tym sensor ma latwiej. Jezeli sa problemy z ukladem AF i szklami ponizej 2.8 to Canon pownien napisac ze 10D/300D/350D nie sa kompatybilne w pelni z tymi szklami. Skoro tak nie napisal, to znaczy ze wszystko powinno byc ok.

    Cytat Zamieszczone przez MMM
    Miałem tak samo w 30D i oddałem do kalibracji na Żytnią. Na tym 85 sprawdź na skali czy przy ostrzeniu nie ustawia się na nieskończonośc.
    Czekam zatem na diagnoze serwisu. Niestety nie mam juz 85-ki, ale z tego co pamietam skala sie tam konczy na 5m i potem sa juz tylko lekkie wahania na skali, moze tu jest problem?

  9. #9
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    61
    Posty
    103

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bartosz108
    Moje doświadczenia z 10D i 20D są takie że ostrzenie jasnymi obiektywami przy przesłonach 1.8 ~ 2.8 są największym wyzwaniem dla canonowskich AF.
    No nie wiem, ale wydaje mi się, że body ostrzy zawsze na "otwartym" obiektywie (mówimy o AF)...

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Bendsburg
    Posty
    1 023

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sandr
    No nie wiem, ale wydaje mi się, że body ostrzy zawsze na "otwartym" obiektywie (mówimy o AF)...
    Dokladnie tak jest, ale moze wlasnie dlatego detekcja fazy jest trudniejsza?!?!
    To ze na F=4 ktos teoretycznie nie ma problemu to nie znaczy, ze nie wystepuje, bo glebia jest juz spora wtedy, zwlaszcza jak sie oddalisz od obiektu.

    Jeszcze wrzuce 3 przyklady z 85-ki wszystkie na 1.8 (mam nadzieje ze da sie je zobaczyc):
    tu jest prawie dobrze, ale i tak trawa jest ostra nawet przed rekami, z twarzy praktycznie ostrosc ucieka:
    http://i.pbase.com/o4/01/47801/1/60570123.IMG_0279.jpg
    Tu jest dobrze bo jest blisko:
    http://i.pbase.com/o4/01/47801/1/60503718.IMG_0139.jpg
    Tu jest dla mnie juz nieakceptowalnie niestety:
    http://i.pbase.com/o4/01/47801/1/60612126.test.jpg
    Na f=2.0 tez nie jest lepiej (widac ze ostrzej jest sprzodu):
    http://i.pbase.com/o4/01/47801/1/60700675.IMG_0193.jpg

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez arra ; 29-05-2006 o 10:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •