Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Katowice
    Posty
    26

    Domyślnie DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    Cześć.
    Mam pytanie jak w temacie.
    Upatrzyłem sobie polar do tele , po czym w trakcie rozmowy ze sprzedawcą wyszło że filtr jest liniowy.
    Teoria głosi, że w określonych warunkach mogą pojawić się problemy a AF-em.
    Mieliście takie doświadczenia ?
    Z jednej strony mnie kusi , z drugiej nie chcę zostać z kawałkiem mało użytecznego szkła w rzadko spotykanym rozmiarze.

    pozdrawiam,
    massud,

  2. #2
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    Mam Hoye liniowa. Dziala bez problemu, zero zastrzezen do pracy AF czy pomiaru swiatla, jedyne co to ze moj egzemplarz (to jakas bardzo stara Hoya) daje dosc chlodne kolory. Uzywam z 28/2.8 IS.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    Cytat Zamieszczone przez massud Zobacz posta
    Cześć.
    Mam pytanie jak w temacie.
    Upatrzyłem sobie polar do tele , po czym w trakcie rozmowy ze sprzedawcą wyszło że filtr jest liniowy.
    Teoria głosi, że w określonych warunkach mogą pojawić się problemy a AF-em.
    Mieliście takie doświadczenia ?
    Z jednej strony mnie kusi , z drugiej nie chcę zostać z kawałkiem mało użytecznego szkła w rzadko spotykanym rozmiarze.

    pozdrawiam,
    massud,
    w okreslonych warunkach tak , tylko w jakich ?
    mnie sie nie zdazylo .
    natomiast szczegolnie w tele jesli sa to polary niskiej klasy , wowczas potrafia popsuc ostrosc obrazu.
    jesli cos takiego nastapi to raczej nie bedzie to wina braku kolowatosci , lecz jakosci filtra.

    ogolnie to dobry pomysl - PL sa w f. cyfrowej rzadko uzyteczne , wiec kupujac tanszy od kolowego PL liniowy mniej pieniedzy zamrozisz w szufladzie.

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Katowice
    Posty
    26

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    Dzięki za odpowiedzi.

    Jeżeli ktoś jeszcze miał doświadczenia z polarem liniowym (niekoniecznie negatywne), chętnie przeczytam.

  5. #5
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    Jeżeli ktoś jeszcze miał doświadczenia z polarem liniowym (niekoniecznie negatywne), chętnie przeczytam.
    Ja tez przez dobre 20 lat używam głównie liniowych - i osobiście mam zero problemów z AF czy czymkolwiek.
    ALE - przyznać muszę, że raz udało mi się problem wyprodukować, gdy jeszcze w zeszłym wieku założyłem radziecki liniowy filtr polaryzacyjny KMZ na EOSa 100 kolegi z obiektywem kręcącym mordką przy ustawianiu ostrości - wtedy rzeczywiście wystąpiło takie zjawisko, że w niektórych położeniach filtra nie potrafił ustawić ostrości. Ale na nowszych aparatach nigdy mi się to nie zdarzyło, niezależnie czy obiektyw się kręcił, czy nie.
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  6. #6
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    ja tylko podpowiem potencjalnie zainteresowanym: jak sie ma juz jakis polaryzator kolowy w domu, to mozna go obrocic tyl na przod (gwintem do zewnatrz) i trzymajac w rece sprawdzic czy aparat sobie radzi z ustawianiem ostrosci i pomiarem. bo wtedy uzywa sie wlasnie polaryzatora liniowego
    www albo tez flickr

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Katowice
    Posty
    26

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    filtr dzisiaj dotarł, jutro potestuję go trochę. Pierwsze "ruchy" są..... nie są negatywne.
    Na razie AF i pomiar ekspozycji nie sprawiły problemów.

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2011
    Miasto
    Katowice
    Posty
    26

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    Po ok. tygodniowych testach AF czy pomiar ekspozycji nie zawiódł ani razu.
    Informacja dla "potomnych" gdyby też mieli podobne rozterki.

    massud,

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 251

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    Czy filtr liniowy daje inne (lepsze - gorsze - słabsze - mocniejsze) efekty niż kołowy? Może ktoś miał okazję porównać?
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 400

    Domyślnie Odp: DSLR i filtr polaryzacyjny liniowy - macie (negatywne) doświadczenia własne ?

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Czy filtr liniowy daje inne (lepsze - gorsze - słabsze - mocniejsze) efekty niż kołowy? Może ktoś miał okazję porównać?
    Do czasu wprowadzenia fazowego AF wszystkie filtry polar były liniowe. Kołowe wprowadzono w celu wyeliminowania błędów fazowego AF, które rzekomo pojawiały się przy liniowych.
    Myślę, że różnice między poszczególnymi produktami w wersji kołowej są tak duże, że nie bardzo wiadomo z czym porównywać jakiś przypadkowy filtr liniowy.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •