Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Fotografowanie roślin wodnych

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2016
    Posty
    15

    Domyślnie Fotografowanie roślin wodnych

    Mam aparat Canon 5D Mark III, obiektyw 24-105mm, macro 0,45m/1.5ft. Jest to aparat mojego kuzyna, który jest na emigracji, a ja korzystając z okazji chciałem zrobić parę zdjęć swoich zbiorników wodnych z roślinnością, to duże zbiorniki, po 1000 litrów, 3 metry długości. Zdjęcia chciałem zrobić żeby wysłać na konkurs (do Japonii). Ale niestety to co robię nijak się ma do tego co widzą moje oczy. Generalnie chodzi o ostrość, nie jest tak wyraźnie jak widzą to moje oczy. W związku z tym mam pytanie, czy jeśli wyostrzę kawałek mojego akwarium na zoom przez live view a później powrócę do długości ogniskowej 24 to zdjęcie powinno być ostre, czy może na zoomie nie powinno sie ostrzyć? Generalnie porobiłem setki zdjęć na różnych ustawieniach i najbardziej podobają mi się te na 6/3 przysłony, 100-ISO i czas ekspozycji 5 sek., te na 25 sekund już są za jasne, generalnie czas ekspozycji robi w moim wypadku bardzo dużą różnicę, takie jakby najważniejsze ustawienie..... Czy do moich celów wystarczy obiektyw jak wyżej? Czy polecicie inny?
    Ostatnio edytowane przez qqrq ; 08-09-2020 o 12:00

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    60
    Posty
    225

    Domyślnie Odp: Fotografowanie roślin wodnych

    Piszesz niezupełnie jasno, wyczuwa się, brak Ci słownictwa, np "niewyraźne" to dla fotografów nie znaczy nic. Parametry podajesz źle.
    Nawet obiektywy o tej ogniskowej są przynajmniej dwa.
    Z opisu nie da się zrozumieć, jaki jest Twój cel, zamiar.
    Wg mojego nieco sarkastycznego sposobu myślenia, to nie nowy obiektyw potrzebny, tylko nowa książka.

    Można się spodziewać, ze jak dasz zdjęcia, to koledzy skorygują.
    Ostatnio edytowane przez cosinus ; 08-09-2020 o 13:05
    imigrant z kierunku N,
    70D, 10-18, 40/2.8, EFS24/2.8, 55-250 mkII, 18-55/4-5.6, S30/1.4A, T100/2.8, trochę na literkę N, w góry z m4/3

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Fotografowanie roślin wodnych

    Cytat Zamieszczone przez qqrq Zobacz posta
    Mam aparat Canon 5D Mark III, obiektyw 24-105mm, macro 0,45m/1.5ft.
    ... W związku z tym mam pytanie, czy jeśli wyostrzę kawałek mojego akwarium na zoom przez live view a później powrócę do długości ogniskowej 24 to zdjęcie powinno być ostre, czy może na zoomie nie powinno sie ostrzyć? Generalnie porobiłem setki zdjęć na różnych ustawieniach i najbardziej podobają mi się te na 6/3 przysłony, 100-ISO i czas ekspozycji 5 sek., te na 25 sekund już są za jasne, generalnie czas ekspozycji robi w moim wypadku bardzo dużą różnicę, takie jakby najważniejsze ustawienie..... Czy do moich celów wystarczy obiektyw jak wyżej? Czy polecicie inny?

    obiektyw 24-105 ostrzy inaczej na dlugiej a inaczej na krotkiej ogniskowej.
    powinno sie nastawic dokladnie odleglosc na aktualnej ogniskowej.

    ( jesli nastawisz odleglosc na krokiej ogniskowej , to po przestawieniu na dluga obraz bedzie nieostry , jesli zrobic odwrotnie to rowniez nie bedzie to nastawa prawidlowa , ale blad mniejszy , gdyz zostanie on przykryty duza glebia ostrosci . Gdyby nastawic prawdlowo , obraz bylby ostrzejszy )

    ten obiektyw wymaga mikrojustacji AF dla dlugiej i krotkiej ogniskowej , co w Twoim aparacie jest mozliwe .

    Jesli robisz w life wiev ( i tak bym sugerowal jesli motyw jest statyczny ) to odleglosc nastawiaj recznie z uzyciem lupy na aktualnej ogniskowej .
    ( mozna tez ustawiac w detekcji kontrastu czyli automatycznie , ale zawsze na aktualniej ogniskowej - nie nalezy jej po nastatwie odleglosci zmieniac. Automatyczna nastawa odleglosci moze byc mniej pewna)
    czasy naswietlenia 5 sekund wydaja mi sie zbyt dlugie.
    nie wyobrazam sobie by roslina nie drgnela w wodzie przez 5 sekund.
    przy takich czasach musisz takze zadbac o stabilne umocowanie aparatu , to musi byc stabilny i solidny statyw.

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2016
    Posty
    15

    Domyślnie Odp: Fotografowanie roślin wodnych

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    powinno sie nastawic dokladnie odleglosc na aktualnej ogniskowej.
    Nie rozumie tego, czy to chodzi o to że ustawiam ogniskową a później wędruje (bliżej lub dalej) ze statywem i aparatem?

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    ( jesli nastawisz odleglosc na krokiej ogniskowej....

    To jak wyżej, tez nie bardzo to rozumię, no chyba że pomyłka i powinno być "jesli nastawisz OSTROŚĆ na krokiej ogniskowej" ?


    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Jesli robisz w life wiev ( i tak bym sugerowal jesli motyw jest statyczny ) to odleglosc nastawiaj recznie z uzyciem lupy na aktualnej ogniskowej
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale o co chodzi z ta lupą na aktualnej ogniskowej? Przyznam że jeśli to o czym myślę to takiej opcji mi brakowało, to znaczy ustawiam statyw, aparat na wprost 3 metrowego zbiornika, tak w odległości około 2 metrów od niego, tak żeby objąć cały zbiornik, ustawiam swoje nastawy i zaczynam ostrzyc obraz, tyle że na live view nie widać dokładnie ostrzenia, musze przybliżyć żeby dokładnie widzieć i wyostrzyć, jak to zrobię powracam do pierwotnej odległości, oświeciłeś mnie że tak się nie robi, brakuje mi więc takiej lupki do live view żeby móc objąć cały zbiornik i przybliżać sobie taka lupka obraz na live view.

    Mam poradnik, prawie 500 stron do tego aparatu i szukałem tam tej opcji, nie znalazłem. Za to znalazłem informację, że mogę podłączyć widok live view do TV i na dużym ekranie telewizora ostrzenie byłoby łatwiejsze, przede wszystkim wreszcie widoczne, no ale przecież za każdym razem z TV nie moge chodzić a zbiorniki sa w różnych pomieszczeniach.

    Aha i bardzo dziekuje za pomoc
    Ostatnio edytowane przez qqrq ; 08-09-2020 o 14:28

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Fotografowanie roślin wodnych

    lupka to jest przycisk oznaczony symbolem szkla powiekszajacego. znajduje sie na tylnej sciance aparatu.
    jesli wcisniesz , widoczny na monitorze aparatu obraz bedzie powiekszony , dzieki czemu bedziesz mogl dokladniej nastawic recznie odleglosc.

    aktualna ogniskowa , to ta ogniskowa na ktorej robisz zdjecie.

    najpierw skomponuj obraz dobierajac odleglosc i ogniskowa , ustaw dokladnie recznie w oparciu o LV i lupke odleglosc i zrob zdjecie.
    przycisk wyzwalacza migawki znajduje sie na gorze aparatu z prawej strony , lekko z przodu. Nie stosuj ani calkowicie domknietej przyslony , ani calkowicie otwartej.

    co to jest przyslona , znajdziesz wyjasnienie przez Google.

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2016
    Posty
    15

    Domyślnie Odp: Fotografowanie roślin wodnych

    Zrobie zdjęcia dzis wieczorem, wybiorę najlepsze w/g mnie i pochwalę się tutaj, może doradzisz jeszcze co robie nie tak.
    Co do ogniskowej to biorąc pod uwagę długośc zbiornika (ponad 3 metry) i chcąc objąc całość nie moge jej za bardzo regulować bo każde przybliżenie jej to moje oddalenie, a czytałem że robiąc zdjecia zbiorników roslinnych powinno się stać jak najbliżej nich.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •